Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

KKTC´de artık vatandaşlık sorunu yaşanmasın!

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Hiç değilse KKTC´de vatandaşlık sorunu yaşamasın insanlarımız !

2002 öncesi Türkiyesi'nin "cuntacılarının ve cuntacılardan nemalananlarının" KKTC'yi Türkiye'ye yönelik "hain planlarını gerçekleştirirken üs olarak kullandıkları" artık bir sır değil. O dönemlerde kendi "adamlarını" KKTC vatandaşı yaptırdıklarını da Ergenekon Davası sayesinde öğrendik.

Ancak bu günler artık geride kaldı.

Türkiye "karanlık geçmişine neden olanlardan" tek, tek hesap sormakta.

Günümüzde KKTC'de vatandaşlık dediğimizde konumuz aynı AB ülkeleri ya da ABD, Kanada ve Avustralya gibi ülkelere göçerek orada yaşayan insanlarımızın yaptığı gibi Anadolu'dan KKTC'ye göçen ve 1974'ten beri bu ülkede yaşayan hatta Kuzey Kıbrıs'a "kök salmış" insanlarımız.

KKTC'de yerleşikler. Kimi Kuzey Kıbrıslı Türklerle evlenmiş. Çoğunun çocukları KKTC topraklarında doğmuş. O doğan çocuklar büyümüş koca adamlar ve kadınlar olmuşlar. Hatta onların da çocukları var artık.

Ancak nedense "birileri" onların KKTC yasalarına göre bile çoktan hak ettikleri "vatandaşlıklarını vermemek" için çırpınmakta!
Konunun daha iyi anlaşılması için şöyle bir Almanya'ya uzanalım. Hatta Belçika, Hollanda, Fransa, Danimarka ya da İngiltere'yi de ihmal etmeyelim.

Almanya'da yaşamakta olan Türkiye kökenli insanlarımızın onlarca yıldır en büyük sorunlarında biri vatandaşlık sorunu. Ülkede doğmasına rağmen hala Almanya vatandaşı olamayan çok sayıda Türkiye kökenli Almanyalı var Almanya'da! Hele bir grup genç Türkiye kökenli insanımız varki onlar 21 yaşında karar vermek zorundalar. Doğduklarında hem Türk hem de Alman vatandaşı olarak yaşamalarına "lütfedilen" bu gençlerimiz belli bir yaşa "erdiklerinde" karar vermek zorundalar.

"Ya Türk vatandaşısın ya da Alman vatandaşı!"

Oysa sadece onlar için değil milyonlarca insanımız için çok önemli Çifte Vatandaşlık. İnsanca bir çok neden sayabiliriz bunun için. Ancak Angela Merkel'in hükümeti bu konuda adım atmaya hiç yanaşmadı. Şimdi tüm insanlarımız için bir umut doğdu. 22 Eylül 2013 tarihinde Almanya'da "Bundestag" yeniden seçilecek. SPD ve Yeşiller insanlarımıza söz verdiler. Çifte Vatandaşlık Almanya'da mümkün olacak iktidara geldikleri takdirde.

"İnşallah" diyoruz ama biz de elimizden geleni yapacağız bu sözün tutulması için.

Ancak Almanya ve Almanları da savunalım hemen eğer KKTC ile bir karşılaştırma yapacak olursak. Almanya yasalarına göre annesi ve babası Türk olan ve Almanya'da doğan bir genç için Alman vatandaşı olmak çok kolay.

Almanya İç İşleri Bakanlığı'nın zemin katında bir odada "çoktan vatandaş olmayı hak etmiş" en az 10 bin insanımızın dosyası "keyfi" bir şekilde bekletilmemekte. Çifte Vatandaşlık harici bir vatandaş olma sorunu olduğunu iddia edemeyiz.

Belçika'da, Hollanda'da, Fransa'da ya da Danimarka'da yok orada yaşamakta olan Türkiye kökenli göçmenlerin vatandaşlık sorunu!

"Elin Belçikalısı, Hollandalısı, Fransızı, Danimarkalısı hatta Almanı bizim Türklere vatandaşlık veriyor ama Kıbrıs'taki soydaşlarımız bizi yıllardır bekletiyor" diye şikayet etmekte bir çok KKTC'de onlarca yıldır yaşamakta olan insan.

Hakikaten nedir KKTC'de insanlarımızın hak ettikleri vatandaşlık hakkını alamamalarının nedeni?

Kimdir bu verilmesi gereken hakkın verilmesini istemeyenler?

İlk önce anlamaya çalışacak olursak bu vatandaşlıklara "iyi niyetle" karşı çıkanların tezleri kaygılarından kaynaklanma. Anadolu'dan gelip vatandaş olan insanların günün birinde Kuzey Kıbrıslı Türklerden sayıca daha fazla olmasından dolayı çekinmekteler. Elbette bu kaygıyı anlamalı ve bu kaygıya sahip olanlara saygı duymalıyız. Her ne kadar onlarca yıldır KKTC'de yaşamakta olan insanlarımızın da artık "oralı" olduğu gerçeği ortada ise de 1974'te gelenlerden bir kaç yüzyıl önce gelmiş olanların "biz buranın yerlisiyiz" demesi tüm göç alan ülkelere özgü bir durum.

"Kötü niyetle" karşı çıkanları ise anlamamız mümkün değil. Onlar tez olarak "1974'ten sonra adaya göç edenlerin emir-komuta ile göç etmiş işgal topraklarını doldurmakla görevli misyonerler" olduğunu iddia etmekteler. İnsanlarımıza bu nedenle "işgalci" diyenler de var. Allahtan sayıca az.

Hele "Güney Kıbrıs ve ırkçı Rumlar ne der ?" kaygısına sahip olanlar konusunu hiç açmamaktan yanayım. Sadece 1974'ten beri kaç Yunanistan vatandaşının Güney Kıbrıs vatandaşı yapıldığı ile ilgili bir araştırma yapmaları yeter.

Peki ama haklı olarak soruyorum:

Hangi nedenden olursa olsun KKTC'de onlarca yıldır yaşamakta ve hatta doğmuş olan Anadolu kökenli insanlara vatandaşlık haklarını vermek istemeyen ve bu konuda direnenler hiç mi "bu insanların ne halde olduğunu görmek istemiyor?". Komşuları, akrabaları olan bu insanların vatandaş olması demek yaşam koşullarının rahatlaması demek!

Avrupa'da sosyaldemokratlar ve yeşiller ülkelerinde yaşamakta olan ve vatandaşlığı hak etmiş insanların bu hakkını elde edebilmesi için en önde koşturmaktalar.

KKTC'de "kim nerede" sorusunu sormak niyetinde değilim ancak bazı "solcuyum" diyenlerin hala "1974 tarihinin" arkasına saklanarak ve "Kıbrıslı Türkler yok olur" kaygısını da "abartarak" onlarca yıldır ülkede yaşamı paylaştıları, komşuları ve ülkenin iyi ya da kötü gününü paylaştıkları insanların çoktan hak ettikleri vatandaşlığı alması ile sorunlu olmalarını anlamak mümkün değil.
Ayrıca sayıları az da olsa KKTC'deki o malüm çevrelerden kimse "öyle havalara da girmesin".
Lütfetmiyorsunuz!

Hediye etmiyorsunuz!

Onlarca yıldır KKTC'de yaşayan ya da KKTC'de doğup buralı olan insanlar KKTC yasalarına göre de vatandaş olma hakkına kavuşmuş durumdalar.

KKTC "insan haklarına saygılı bir ülke " ise zaten sorumluluğu gereği bu insanlara yaşamlarını kolaylaştırıcı "vatandaşlık hakkını" verir.

İç İşleri Bakanlığı'nda vatandaşlık hakkını elde edip alamayan "dosyalar" değil konumuz "insanlar"!

Yurtdışında yaşamakta olan Türkiye kökenli insanlarımızın haklarına Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Danimarka, ABD, Kanada ya da Rusya'da sahip çıkıp hassas olduğumuz gibi çok yakınımızda olan KKTC özelinde de aynı özeni göstermeliyiz.
Bilmem anlatabildim mi?
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS