Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

Kılıçdaroğlu Swoboda'nın yanında doğru yerde mi?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
SPD 150. yaşını kutluyor! Peki Kılıçdaroğlu Swoboda'nın yanında doğru yerde mi?

Dile kolay Almanya'nın sosyaldemokrat partisi SPD tam 150 yaşında!
Sosyaldemokrasinin beşiği Almanya'da 150 yıllık bir sosyaldemokrat gelenek var. Avrupa Birliği demek aslında sosyaldemokrasi demek. Tüm AB değerleri özünde sosyaldemokrat değerler.
Willy Brandt sadece Alman sosyaldemokratlarının gurur duyduğu bir isim değil. Dünya barışı için verdiği emek tüm sosyaldemokratlar için gurur kaynağı ve şanlı bir örnek. Willy Brandt'ın Almanya Şansölyesi olarak Polonya'da diz çökerek tüm dünyadan "Almanya'nın sebebiyet verdiği kanlı savaş için af dilemesini" sanırım Türkiye'de sadece "ulusalcı ve kemalist CHP'liler" anlayamazlar. "Onlar gibi düşünen" Almanlar da anlayamamıştı.
Türkiye'de "AK Parti yandaşı" diye bazı CHP'liler tarafından "karalanan" Gerhard Schröder'in Almanya Şansölyesi olarak Türkiye'nin AB üyeliği için aldığı tavrı ve günümüze kadar hep Türkiye'nin yanında oluşu aklı başında tüm Alman ve Türkiyelilerin gururla andığı dönemlerdir.
"150 yıl sosyaldemokrat mücadele demek" Hitler ve Mussolini Faşizmi'ne karşı mücadele demek.
"150 yıl sosyaldemokrat mücadele demek" diktatörlere karşı mücadele ve direniş demek.
"150 yıl sosyaldemokrat mücadele demek" cuntalara ve cuntacı kafalara karşı mücadele demek.
"150 yıl sosyaldemokrat mücadele demek" fikir özgürlüğü en başta olmak üzere her türlü özgürlük için kavga demek.
"150 yıl sosyaldemokrat mücadele demek" militarist kafa yapılarına karşı tavır almak demek.
"150 yıl sosyaldemokrat mücadele demek" ırkçılığa, kafatasçılığa ve militarist ulusalcılığa karşı mücadele demek.
Bu liste sayfalarca uzatılabilinir.
İşte tüm bu değerler yani "insanlık" için uğraş anlamına gelen sosyaldemokrasinin kalesi olan SPD 150. yılını 23 Mayıs 2013 günü Leipzig'te kutluyor.
Bu kutlamaya tüm dünya katılıyor.
Kimler yokki! İşte size bir kısmını sunuyorum:
Martin Schulz (AP Başkanı), François Hollande (Fransa Devlet Başkanı), Elio di Rupo, (Belçika Başbakanı), Zoran Milanovic, (Hırvatistan Başbakanı), Algirdas Butkevičius (Litvanya Başbakanı), Victor Ponta (Romanya Başbakanı), Robert Fico (Slovakya Başbakanı), Milo Đukanović (Montenegro Başbakanı), Jean Asselborn (Luxemburg Başbakan Yardımcısı ve Dış İşleri Bakanı), Jutta Urpilainen (Finlandiya Başbakan Yardımcısı), Joan Burton (İngiltere), Mustafa Ben Jaafar (Tunus Parlamento Başkanı), Obed Bapela (Güney Afrika), Su Rong (Çin Komünist Partisi), Maria Damanaki (Avrupa Komisyonu üyesi), Hannes Swoboda (AP Sosyaldemokrat Meclis Grubu Başkanı), Kim Carr (Avustralya) ve Filipinler, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, İngiltere, Hollanda, İsrail, Portekiz, İspanya, İsveç, Yunanistan, Mısır, Filistin, Benin, Irak, Kuzey Irak, Luxemburg, Moritanya, Meksika, Senegal, Yemen, Merkezi Afrika, Macaristan, İsviçre, Arjantin sosyaldemokrat parti başkanları ve de Şili, Belçika, Vietnam ve Rusya sosyaldemokrat partilerinin temsilcileri Leipzig'te olacaklar.
Elbette Almanya'dan devlet başkanı ya da Şansölye Merkel de dahil olmak üzere ülkenin politikasının tüm önde gelen isimleri de Leipzig'teler.
150. yaş kutlamasına da yakışanı budur.
Almanya ve dünya özellikle sosyaldemokrasinin dünya barışı ve insanları için yaptıklarında aslan payına sahip olan SPD ile gurur duymakta.
Ne mutlu değil mi? Ülkesinde gerçekten sosyaldemokrat bir partiye sahip olanların anlayabileceği bir mutluluk bu.
Türkiye'nin bu şansı henüz yok.
Sahi Türkiye deyince haklı olarak soracaksınız, "Türkiye'den katılanlar var mı?" diye.
Elbette.
Bildiğiniz gibi "doğru yerde olmadığından" emin olsak ve de "hak etmediğinde de" hemfikir de olsak bile Sosyalist Enternasyonal'in "henüz" üyesi olan CHP de Türkiye'den davet edilenler arasında.
Türkiye'de barış sürecine "destek" değil "köstek" olan CHP,
Türkiye'de "Dersim" özeleştirisini ve "özrünü" hala belki de "boşuna" beklediğimiz CHP,
Türkiye'de "militarizmin" karşısında değil yanında olmayı onlarca yıl "devlet politikasının" bir parçası olarak benimsemiş CHP,
Türkiye'de yargılanan cuntacıların baş destekçisi ve "eğer bir Ergenekon varsa ben de üyesiyim" diyecek kadar demokrasi konusunda sorunlu CHP,
Türkiye'de ulusalcılığı ve kemalizmi sosyaldemokrasi "sanan" ya da bilerek öyleymiş gibi pazarlayan" CHP,
Son olarak Avrupa Parlamentosu'nda Suriye'nin kanlı diktatörü ile Türkiye'nin demokratik seçimle seçilmiş başbakanını aynı kategoride sunmaya çalıştığı için avrupalı sosyaldemokratlarca yadırganan ve "bu kafa yapısı bizden olamaz" denen CHP,
"Haklı olarak" CHP'yi tasvip etmediği için AP Sosyaldemokrat Meclis Grubu Başkanı Hannes Swoboda'yı eleştirdiği sertlik ve uslüp ile kanlı Esed Diktatörlüğü'nü eleştiremeyen CHP de Leipzig'te.
Türkiye'den davet edilen şahsiyetler arasında CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da var.
Çok merak ediyorum Hannes Swoboda ile aynı sırada oturduğunda "avrupalı sosyaldemokratlar neler düşünecekler ?"
Peki son günlerde Hannes Swoboda'ya demediklerini bırakmayan CHP'liler ona gülümseyip, elini sıkacaklar mı?
Sahi CHP'lilere hatırlatalım: Suriye'den dostları davetli değil!
Çünkü 150 yıl sosyaldemokrasi demek "kanlı Esed Diktatörlüğüne karşı kararlı bir şekilde tavır almak" demek. Bunu "kemalist ve ulusalcı" CHP'lilerin anlayamadığı ortada.
İşte bu da "ulusalcı kemalizm" ile sosyaldemokrasi arasındaki fark olsa gerek.
Perşembe Günü çok daha fazla detay yazacağımı belirterek "arkası yarın" diyorum.
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS