Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

HDP’nin tehdit ederek oy arayışı

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Türkiye’de önümüzdeki Pazar Günü 7 Haziran 2015 tarihinde Genel Seçimler yapılacak. Bu nedenle Türkiye’de istikrarı sabote etmek amacıyla son “fırtınalar” koparılmakta.

Bir yandan yurtdışında “AK Parti iktidarı seçimlere hile karıştıracak” iddiası yayılarak AK Parti’nin beklenen “seçim zaferi” şaibeli bir hale getirilmeye çalışılmakta. Diğer yandan ise Türkiye’de seçimlere ve seçmenlere yönelik her türlü “mafyavari” operasyonlar yoğunlaşmakta.

Geçtiğimiz Pazar Günü bir Alman yayın organından konuk gazeteci ile seçim bölgem İzmir’de birlikteydik. Kendisine Almanya ve bir çok başka AB üyesi ülkede tek yanlı olarak “karalanan” ve “kara propaganda” ile yanlış tanıtılan Türkiye’yi ve “Türkiye Gerçeği’ni” özellikle İzmir’de göstermekti amacım. Almanya’dan gelen gazeteci duydukları, gördükleri ve şahit olduklarına çok şaşırdı.

Çünkü İzmir’de onlarca insan ile konuşurken Türkiye’yi sürekli özellikle AB nezdinde şikayet eden CHP’nin ve CHP’lilerin İzmirlilere yönelik nasıl bir terör estirmiş olduğunu hayretler içinde dinledi. Konuştuğu tüm kadınlar ister türbanlı, başörtülü isterse başı açık olsun 2002 öncesi Türkiye’de ve özellikle CHP’nin “kalesi” diye tanıtılan İzmir’de örneğin Güzelyalı gibi çok seçkin bir semtte başörtülü ya da türbanlı bir halde kendilerine sataşılmadan yolda yürüyemediklerini anlattılar. Başörtülü ya da türbanlı kadınlar ve onları destekleyen başı açık kadınlar özgürlüklerin tadına ilk defa AK Parti sayesinde vardıklarını dile getirdiler.
Özellikle kadınların Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a olan karşılıksız sevgi ve sempatisi Almanya’dan gelen gazeteci konuğumu sanırım çok etkiledi.

Biri türbanlı diğeri başı açık iki kız kardeş ile sohbeti aslında Türkiye Gerçeği konusunda çok aydınlatıcıydı. İki kız kardeşten başı açık olanı kendisinin de “kapanmak istediğini” ve bunu gönüllü yaptığını anlatırken yaşam tarzlarına yönelik baskıların nihayet AK Parti iktidarı sayesinde sona erdiğini dile getirmekteydi.

İzmir’de CHP’nin yalan propagandasına göre insanların yaşam tarzına karışmakla suçlanan AK Parti’lileri tanıdıkça bu söylenenin çirkin bir “algı operasyonu” olduğunu da gördü Alman konuğum. İçki içen, içmeyen, türbanlı, mini etekli, Türk, Kürt, Sunni, Alevi, Süryani ve daha nice etnik kökenli AK Partili Türkiye’de barış içinde ve eşit koşullarda yaşamın AK Parti’nin Kemalist Oligarşik Rejimi yani “eski Türkiye’yi” tarihin çöplüğüne göndermesi sayesinde mümkün olduğunu anlattılar.

Türkiye’nin İzmir örneğinde CHP’nin egemen olduğunu iddia ettiği bir kentte CHP’lilerin hala eski kemalist oligarşik düzeni yaşatmaya çalıştıklarını bizzat bu nedenle yaşam tarzları nedeniyle rahatsız edilen insanlardan dinleme olanağına sahip oldu Alman gazeteci.

Keşke AB’deki Türkiye üzerine ahkam kesmeye seven bazıları da Türkiye’de sokakta insanlarla konuşsalar ve özellikle İzmir’e gelip insanları dinleyebilseler.

Ancak daha da vahim olanı seçimlere yönelik anlatılanlardı.

7 Haziran Genel Seçimi’ne yönelik olarak özellikle Avrupa Parlamentosu ve AB başkenti Brüksel’de ve de bazı AB başkentlerinde bir algı operasyonu yapılmakta. Özellikle Türkiye’de “adil bir seçimin olmayacağı” iddiası yayılmaya çalışılmakta.

Alman gazeteci konuğum İzmir’de bu iddiaların CHP’ye yönelik olarak “acı bir gerçek” olduğuna tanık oldu.

Onlarca yıldır İzmir’de hem devlet yapısı içine çöreklenen hem de ele geçirdikleri yerel yönetimleri istismar eden CHP seçim sandıkları konusunda İzmirli seçmenlerin gözünde “sabıkalı” bir durumda. Son seçimlerde dahil olmak üzere İzmir’de genelde sandıkların başında oturan devlet memurlarının CHP’li ve “paralel yapı” mensubu olduklarına dair “şüphe” neredeyse sürekli dile getirilmekte.

Bu nedenle AK Parti teşkilatı belki de Türkiye batısındaki başka hiç bir kentte olmadığı kadar titiz çalışmakta İzmir’de. Sandık görevlleri özellikle CHP’lilerin seçim sandığı başındaki “hile ve oyunlarına” karşı özel olarak eğitilmekte. 7 Haziran akşamı tüm AK Parti üyeleri oylar sayılırken “uyanık” olmak zorundalar. Sandık başındaki bazı devlet memurlarına hiç güvenmiyorlar. Hatta oyları seçim merkezine götürmekle görevli polis memurlarını da kontrol altına alacaklar. Çünkü maalesef aralarında hala “paralel yapı” mensubu olanlar olduğundan kaygılılar.

AK Partililer İzmir’de gerçekten adil bir seçim olması için en büyük çabayı verenler. Yanı Brüksel ve başka AB başkentlerinde yayılmaya çalışılan dedikoduların tersine sandık güvenliği AK Parti tarafından değil eski Türkiye’nin oligarşik sisteminin bekçisi CHP tarafından tehdit edilmekte.

Alman konuğumun öğrendiği bir başka vahim gerçek ise genelde “barış güvercini” gibi tanıtılmaya çalışılan etnik kürt milliyetçiliğinin temsilcisi parti HDP ile PKK işbirliği oldu. Kürt seçmenler ile konuşurken onların özgür seçim olanağı olduğunda AK Parti’yi desteklediklerine şahit oldu. Ancak bu sohbet devam ederken İzmirli bir Kürt kendisinin geçen hafta HDP’liler tarafından davet edildiğini ve bu görüşmeye gittiğinde “oyunu HDP’ye vermezse çocukları için endişe etmesi gerektiğini” söyleyerek tehdit edildiğini anlattı. Çocuklarına zarar vermemeleri için “HDP’ye oy vereceğini” söyleyerek yanlarından ayrıldığını söyleyen bu İzmirli Kürt buna rağmen oyunun AK Parti’ye olacağını çünkü artık bu PKK Terörü’nden bıkıp, usandıklarını dile getirdi.

PKK terör örgütünün 7 Haziran Genel Seçimlerine yönelik olarak HDP’ye verdiği “silahlı desteğin” sadece Türkiye’nin doğusunda “oy vermezseniz sizi ve ailenizi öldürürüz ya da köyleriniz yakarız” tehditlerinin Türkiye’nin batısında İzmir’de de yaşandığına hayretler içinde şahit oldu konuğum.

CHP ve MHP’nin PKK terör örgütünün sandık güvenliğini tehdit ederek HDP’ye oy toplamasına kayıtsız kalmaları ise Türkiye Demokrasi’si adına tam bir skandal. Hele Alman Yeşiller Partisi’nin bu “terörü” destekliyor olması ise skandalın da ötesinde.
İşte Türkiye’de seçimler bu koşullarda gündeme geliyor.

Anlatılanların tersine AK Parti ve hükümeti 7 Haziran 2015 günü sandık güvenliğini sağlayacak ve sağlamaya çalışacak tek demokratik güç konumunda. Kolay olmayacak.

Ancak millet bu çabada AK Parti’nin yanında ve CHP-MHP-HDP koalisyonunun bizzat PKK terör örgütü tarafından desteklenen Türkiye’yi kaos ortamına sürükleme çabalarından çok endişeli olduğundan oyunu da AK Parti’ye verme eğiliminde.
Kısacası bu çabalar bir kez daha boşa gidecek.
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS