Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

Hatırlatalım: AK Parti hala birinci parti!

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Değerli okurlarım, bu yazım bugün Daily Sabah Gazetesi’nde çıkan ve Türkiye’yi “yerlerde sürünürken görmek” arzusunda olan ve bu amaçla Türkiye’de CHP, MHP, HDP ve paralel yapıdan medet uman yabancı ülke, kurum, medya ve partilere yönelik İngilizce yazımın Türkçesi. Bugünlerde özellikle AB ülkelerinin bazılarında gerçekten “dereyi görmeden paçalarını sıvayanlar” var. Bize düşman olanların erken sevinç gösterileri bile aslında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Yeni Türkiye’nin ne kadar doğru yolda olduğunun ve olduğumuzun kanıtıdır diye düşünüyorum. Gene de onları bilgilendirmeye çalıştım aşağıdaki satırlarımla.

Türkiye seçimini yaptı ve seçim sonucu ortada.

Özellikle Türkiye ile sorunlu uluslararası çevrelerin ve ülkelerin “dereyi görmeden paçaları” sıvaması pek akıllıca olmaz. AK Parti %40,9 oy oranı ile hala birinci ve en güçlü parti konumunda. CHP % 25 oy oranı ile ufak bir ana muhalefet partisi olarak kaldı. MHP % 16,3 oy oranına sahip. Etnik Kürt milliyetçiliği yapan HDP ise % 13,1 gibi bir oya ulaşarak barajı aştı ve başarılı oldu. Diğer partiler ise % 4,7’yi paylaştılar.

Şu an için AK Parti Hükümeti görevinin başında.

Bundan sonra nasıl bir hükümetin işbaşı yapabileceği ise tam bir muamma.

Aslında bu seçim sonucu nedeniyle Türkiye zaman kaybedecek maalesef! Yeni bir koalisyon hükümetinin oluşması kolay olmayacak. Belki de bir erken seçim kaçınılmaz sonuç olacak.

CHP-MHP ve HDP’den oluşacak bir koalisyon hükümeti modeli imkansız gözükmekte.

CHP-MHP azınlık hükümetine MHP kesinlikle sıcak bakmıyor.

AK Parti-CHP koalisyon hükümeti de pek olası bir model değil.

Eğer illa bir koalisyon olacaksa bu AK Parti-MHP koalisyon hükümeti ya da AK Parti-HDP koalisyon hükümeti olarak olacağa benziyor.

AK Parti koalisyon olacaksa Türkiye’nin yeni Anayasası’nı kaleme alacak bir koalisyon hükümeti konusunda hiç bir taviz vermeme konusunda kararlı. AK Parti aynı şekilde anaların tekrardan ağlamamasına çok önem verdiğinden Çözüm Süreci konusunda da kararlı.

Türkiye’nin ise AK Parti’nin kararlı politikalarına ihtiyacı olduğu açık ve net. Türkiye Ekonomisi’nin AK Parti’nin olmadığı bir koalisyon hükümeti tarafından taşınma şansı kesinlikle yok.
Türkiye’nin onurlu ve tüm dünyadaki mazlumların umudu konumundaki Dış Politikası’nın sürdürülebilinmesi ancak AK Parti’nin koalisyon ortağı olması ile mümkün.

Bu seçim sonrası Türkiye’nin demokratikleşmesinden ve güçlenmesinden rahatsız olan uluslarası çevreler ve bazı ülkeler ve onların medyasının “dereyi görmeden paçaları sıvadıklarını” ve sanki AK Parti iktidarı kaybetmişcesine manşetler atmaktalar. Bu büyük bir yanılgı.

Türkiye, Mısır değil!
Mısır’da demokratik seçimle seçilen bir devlet başkanı Muhammed Mursi’yi askeri darbe ile devirenler ve ardından bu darbeyi gerçekleştiren kanlı diktatör Abdülfettah es-Sisi ile 138 milyar dolarlık anlaşmalara imza atanlar bu rüyalarını Türkiye’de gerçekleştirme şansına sahip değiller. Türkiye’de özellikle HDP’yi “koç başı” olarak kullanarak Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti kalesini ele geçirmek için her türlü komployu deniyenler aslında amaçlarına ulaşamadılar.

Eski Türkiye’de onlarca yıl milleti sömüren Kemalist Oligarşi’nin tekrarını gerçekleştirebilmek umuduyla PKK terör örgütü tarafından seçmeni tehdit ettirerek oy kazanmak hedefini gerçekleştiren etnik kürt milliyetçiliği yapan HDP ve tam tersi cephenin temsilcisi MHP ile her türlü mantığa aykırı işbirliklerini bile hayata geçirenler karşısında Türkiye’nin yüzde kırkı dik durarak AK Parti’yi seçmiş durumda.

Yani kısaca belirtmek gerekirse Türkiye’yi “ele geçirme” ve “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı devirme” planları tutmadı özellikle ABD ve Avrupa’da bu amaçla “stratejiler belirleyenlerin” ve “bol para harcayanların”.

Yeni Türkiye Projesi belki kısa bir hız kesmek zorunda kalacak.

Ancak Yeni Türkiye Projesi’nin alternatifi olmadığından devamından kimsenin şüphesi olmasın!

AB’nin, Avrupa Parlamentosu’nun ve tüm AB başkentlerinin bu konuda doğru analizler yapmasında ve bazılarının “erken sevinmemesinde” yarar var!
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS