Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

Güney Kıbrıs AB'nin başına bela!

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Dün bir grup Rum Güney Lefkoşa'da Alman Büyükelçiliği'ne saldırma teşebbüsünde bulundular. Başarılı olamadılar. Rum Polisi görevini iyi yaptığından değil bina kapısı aşılamadığından!
Bu nedenle elçilik binasında asılı olan Alman Bayrağı'nı çalmaya yetti güçleri eylemcilerin. Rum Polisi'nin gücü daha sonra bayrağı eylemcilerden alıp Alman Büyükelçiliği'ne teslim etmeye yetebildi.
Bu olay sanırım Almanya için bir ders oldu. Genelde Almanya Büyükelçilikleri Alman Sınır Koruma memurları tarafından korunur. Güney Lefkoşa "tehlikesiz" bölge olarak görüldüğünden bu elçilikte sınır koruma memuru yok. Sadece özel güvenlik ile yetinilmiş şimdiye kadar. Tasarruf edilmiş kısacası.
Sanırım bu olayın ardından Güney Lefkoşa'daki temsilcilik özenle korunması gerekenler kategorisinde olacaktır.
Yakında Alman Sınır Koruma memurları görevlendirilirse şaşırmamak lazım.
Şaka değil!
AB temsilcilikleri için Güney Kıbrıs "tehlikeli bölge" artık.
Özellikle Almanya ile ilgili adresler ve Almanlar açısından her geçen gün "sakıncalı" bir hale gelmekte.
Geçen hafta Çarşamba Günü bir AB Büyükelçisi'nin evinde öğle yemeği yerken anlattıklarını hayretle dinledim. Güney Kıbrıs'ta özellikle medya ama aşırı sağcı sivil toplum da her geçen gün daha fazla "AB ve Almanya karşıtı ve o oranda da ırkçı tavırlar ve söyleveler" artmakta.
Yemeğin ardından büyükelçi yan odadan büyük bir zarf getirdi. Zarfın içinde sanırım kendi başkentine yollanacak olan bazı yayın organları vardı. Benim aynı zamanda Alman vatandaşı ve Almanya'yı Avrupa Parlamentosu'nda temsil etmiş eski bir vekil olmamdan dolayı olsa gerek bana Rum medyasında Alman politilacılara yönelik fotomontajları ve karikatürleri gösterdi.
Angela Merkel "Hitlervari" karikatürlerin ana konusu iken diğer Alman politikacıları da "Himmler ya da Goebels" olarak sergilemekteydiler. Hatta AB ve Almanya'nın Güney Kıbrıs Paketi'ni onaylayan Rum politikacılar da "Nazi işbirlikçileri" olarak sunulmaktaydı.
AB ve Almanya düşmanlığı Yunanistan'daki seviyeyi bile aşmış durumda.
Özellikle "Rus kara parasının" Güney Kıbrıs bankalarında yattığını iyi bilen AB'nin bankaları kurtarma operasyonunda haklı olarak tedbir alma ihtiyacı duyarak uyguladığı yardım politikasının bankalarda birikimleri olan Rumları hiç sevindirmediği de ortada.
Rumlar aslında AB için üye oldukları ilk günden itibaren hep sorun oldular.
AB ortak politikalarının dışında kalmaya özen gösterdiler. "Zengin" ülke havasıyla Akdeniz'in doğusunda AB'ye üye ama AB söz konusu olduğunda mümkün olduğunca uzak bir politika izlediler.
Annan Planı konusundaki tavırları AB'yi çileden çıkardı. AB-Türkiye ilişkilerine sürekli zarar veren tutumları bir çok AB diplomatını bezdirdi.
Enerji alanında AB ile hiç bir işbirliği yapmaksızın Rusya ve İsrail ile derin ilişkiler kurmaktan çekinmediler.
Güvenlik politikaları söz konusu olduğunda limanlarını Rus Donanması'na açtılar.
AB üyesi ama AB'ye bir "o kadar yabancı" konumları yıllardır Lefkoşa'da görev yapan tüm AB Büyükleçilikleri tarafından kaygıyla izlendi ve rapor edildi.
Şimdi gelinen noktada artık sadece AB'deki politikacılar ve diplomatlar değil AB kamuoyu da "Rumlardan" bezmiş durumda.
Özellikle Almanya'da sokaktaki vatandaş önce Yunanistan'a şimdi de Güney Kıbrıs'a yapılan yardımlara hiç sıcak bakmamakta.
Hele Alman vatandaşının vergisi ile kurtarılmak istenen Güney Kıbrıs Ekonomisi'nin bizzat kendi vatandaşlarının umrunda olmaması büyük tepki çekiyor.
Rumların bankalardaki birikimlerinden belli bir payı vergi olarak ülkelerine vermemek için yaptıkları taşkınlıklar ve de özellikle Almanya'ya yönelik saldırı ve hakaretler sokaktaki sıradan Alman vatandaşının sabrının sona ermesine neden olmakta.
22 Eylül'de Almanya'da genel seçim var. Eğer Rumlar bu tutumlarını sürdürürse "Güney Kıbrıs'a yardım edilmesini" savunan politikacılar çok terleyecek.
Rumların Almanya'yı kendi ekonomik krizlerinden "baş sorumlu" ilan ederek sürekli bu ülkeye yönelik hakaretleri aslında "kendi ayaklarına sıktıkları kurşun". En önemli turizm gelirlerinde Alman turistlerin payı büyük.
Acaba bu son gelişmelerden sonra Almanlar hala Güney Kıbrıs'ta tatil yapmak isteyecekler mi? Ne dersiniz? 
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS