Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

Entellektüel ırkçılık: PEGİDA

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Almanya’nın diğer eyaletleri ile kıyaslandığında „her açıdan“ arka sıralarda yer alan Sachsen Eyaleti’nin Dresden kenti Almanya için bir „utanç“ nedeni olmaya aday. Dresden’de her Pazartesi Günü biraraya gelen ve sayıları sürekli artan bir grup, Almanya’nın „dünya genelinde imajına“ zarar vermek konusunda oldukça kararlı gözüküyor.

Almanya’da yatırım yapmak isteyenleri ve özellikle Sachsen Eyaleti’nde yatırım yapmaya niyetlenenleri caydırıcı bu grubun adı PEGİDA ve şimdiden „entellektüel ırkçılığın“ sembolü olmuş durumda.

Pazartesi günleri Dresden’de buluşup „Almanya’nın İslam’a teslimiyetini engelleme“ amacını güttüğünü ilan edenler açısından Dresden aslında „bu sözde tehlikenin“ düşünülemeyeceği kentlerin başında gelmekte.

Dresden kentinin toplam nufusunun % 0,4’ü müslüman! Yani PEGİDA çatısı altında biraraya gelen Dresden’liler günlük yaşamlarında belki tek bir „müslümana“ muhatab bile değiller! Ama „Dresden’in İslamiyetin pençesine düşmesinden“ korkmaktalar!

Her Pazartesi sayıları artarak yürüyenler elbette sadece Dresden’liler değil.

PEGİDA Pazartesi günleri neredeyse Almanya’nın bir çok köşesinden farklı gruplardan insanları biraraya getirmeyi başarmakta.
Daha düne kadar „İslam’a“ ya da „Türklere“ karşı eylemlerinde bir avuç olmaktan öteye gidemeyen „dazlaklar“, „aşırı sağcı ırkçılar“ ve „neo naziler“ artık bu tarz eylem organizasyonuna ihtiyaç duymuyorlar. PEGİDA eylemlerine katılmak işlerine geliyor.
Daha düne kadar Almanya’daki merkez partileri ile sorunlu olan ve seçim sandığına gitmeyip „protesto“ etmeyi tercih eden „AB“, „Avro“, „mülteci“, „göçmen“ ve „Almanya’nın çifte vatandaşlık ve benzeri alanlarda reform yapmasına“ karşı olan Almanlar eskiden „ırkçıların“ benzeri eylemlerine katılamamaktaydılar. Çünkü „dazlakların“ yanında görünmek „sakıncalıydı“.

Şimdi ise PEGİDA var ve onun Pazartesi eylemlerine katılıp „ırkçılardan farklı bir dilde atılan sloganlarla ve taşınan pankartlarla“ „Almanya’da müslümanları istemiyoruz“ ya da „mülteciler gitsin“ demek „utanılması gereken bir durum“ olmaktan çıktı.
„Dazlaklar“ eylemlerinde olay çıkarırlardı. PEGİDA olay çıkmaması için her türlü önlemi almakta.

„Dazlaklar“ insanları ürküten bir görüntü sunarlardı. PEGİDA „dazlakların içeriklerini“ „şirin gözükerek“ bağırıp, çağırmadan dile getirmeyi başarıyor.
„Dazlaklar“ „mülteciler, Türkler, yabancılar defolsun“ derlerdi. PEGİDA „mültecileri, yabancıları istemiyoruz, gitsinler“ diyor.
PEGİDA, Almanya’da „ırkçı“ damgası yemeden „ırkçı içeriklerle propagandayı“ başarılı bir şekilde sunmaya özen göstermekte. Bu da kitlelere ulaşmasını ve onları mobilize etmesini kolaylaştırıyor.

Plan tutuyor da!
Almanya’da şimdiden mecliste temsil edilen AfD isimli „eski CDU’lulardan, CSU’lulardan ve FDP’lilerden oluşan“ ve de „Avro karşıtı olmakla namlı“ bir parti PEGİDA ile sıkı bir eylem birliğini gerçekleştirmekte. Onlara „siyonist bakış açısıyla“ Filistinliler’den ve Araplardan nefret eden“ ve de „İsrail’in tüm kabul edilemez politikalarını“ gözü kapalı destekleyen kesimler de eklenince koalisyon bir tür „İslam Karşıtlığı’nda“ birleşiyor.

Elbette „Türkiye’yi AB’de görmek istemeyenler“ ve „Avrupa bir hristiyanlar kıtasıdır“ saçmalığına inananlar da eksik değiller!
Hristiyandemokrat partilerden politikacılar içinden PEGİDA ve savunduğu içerikleri „anlayışla“ karşılamaya meyilli olanların sayısı artmakta.

Son aylarda „ırkçıların camiilere yönelik saldırılarını arttırdıkları Almanya’da güvenlik birimleri için büyük bir sorun teşkil etmeyen bir kaç yüz „Salafist’in varlığı“ ve IŞİD gibi terör örgütlerinin sunduğu „kanlı propaganda“ PEGİDA’nın „İslam karşıtlığı“ için istismar ettiği konular.

İsveç’te, Almanya’da ya da Avusturya’da camiilerin hedef olmasına karşı „tek bir kınama açıklaması da“ yok PEGİDA’nın.
Bu yeni „entellektüel ırkçılık“ AB değerleri açısından kabul edilemez bir gelişme.

Almanya demokrasisi için ciddi bir tehdit! Diğer AB ülkelerine yayılma tehlikesi de var.

Almanya ekonomisi açısından da çok zararlı bir hareket! PEGİDA nedeniyle Alman mallarına yönelik „boykotlar“ gündeme gelse PEGİDA’ya destek veren sokaktaki bazı vatandaşlar da bu durumdan pek memnun kalmayacaklar.

AB’de yaşamakta olan tüm demokratların PEGİDA’ya karşı tavır almaları AB’nin geleceği için çok önemli!

„Haçlı zihniyetini“ canlandırmaya çabalayan „entellektüel ırkçılık“ sadece Almanya’nın değil tüm AB’nin sorunu artık.

Almanya’da ise „demokratım ve ırkçılığa karşıyım“ diyen Almanlar aynı „Möln, Solingen acılarımızın“ ardından yaptıkları gibi demokratik haklarını kullanarak sokağa çıkıp „ırkçılığı lanetlemeye“ başladılar. Bu güzel bir gelişme. O yıllarda yüzbinlerce insan „Almanya’ya sahip çıkmıştı“.

Yine yüzbinlerce Almanyalı’nın PEGİDA’ya „dur“ diyeceği inancım sonsuz.

Bizlerin de Türkiye kökenliler olarak safımız belli! Almanların yanında „Almanya’da demokrasiye sahip çıkacağız“ ve „en başta bize karşı nefret tohumları saçan“ „ırkçılığa hayır“ diyeceğiz.

2015 Avrupa’da „her türden ırkçılıkla mücadelenin“ yoğunlaşacağı bir yıl olacak!
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS