Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

CHP Kıbrıs'ta olup bitenlere ancak bu kadar 'Fransız kalabilir'

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Bir günlüğüne Kıbrıs'tayım.
 
Biri tam "kafatasçı" diğeri ise "adada Anadolu'dan gelen göçmenleri istemediğini her olanağını bulduğunda bas, bas bağıran" "Türkiye ile sorunlu" iki yayın organını "mizah dergisi" okurcasına karıştırıyorum ve birinin manşetini okuduğumda gözlerime inanamıyorum.

Umut Oran sevdiğim bir dostum.
 
Tanışıklığımız çok eski yıllara dayanıyor. Avrupa Parlamentosu milletvekili olduğum yıllarda tanıştım kendisi ile. Başarılı bir sivil toplum temsilcisi olarak Türkiye için canla, başla koşturmaktaydı. Ardından CHP Başkan adayı oldu. Çabalarını ilgiyle izledim. En son milletvekili olduktan sonra da buluşup bir konuyu konuştuğumuz olmuştu. Epeydir görüşmedik.

TBMM Başkanlığı'na verdiği bir soru önergesi beni çok şaşırttı.
 
Hadi Umut Oran dostum koşturmaktan KKTC'de "ne olup bittiğini" takip edemiyor. Peki CHP'nin hiç mi danışmanı yok? Ya da tüm tepkiler "sırf AK Parti'nin her yaptığına karşı olalım" mantığı ile mi organize olmakta?

Hadi diyelim ki CHP KKTC konusunda gerçekten tüm olup bitene "Fransız" kaldı. Peki o zaman Sosyalist Enternasyonal'de üye olan kardeş partisi CTP-BG'ye de sormak o kadar zor mu?
 
AK Parti'ye "karşı olmuş olmak" için mi kaleme alınmakta soru önergeleri?
 
Umut Oran benim tanıdığım kadarıyla adım atmadan "düşünen ve araştıran" bir kişidir.
 
Peki nasıl oldu da bu soru önergesine kaynak olarak gösterdikleri yayın organı hakkında doğru bilgiyi alamadı? Kendisini "işgal altında icazetsiz yazılar..." yazan diye tanımlayan bir yayın organının Umut Oran'ı "günün kahramanı" olarak kutlaması Anadolu'dan KKTC'ye göç etmiş ve her gün söz konusu yayın organı tarafından konu edilen onbinlerce insanın gözünde CHP'yi kesinlikle "yüceltmedi".

Söz konusu yayın organını kaynak göstererek TBMM Başkanlığı'na soru önergesi vermek gibi bir niyeti var ise CHP'nin bu durumda her gün soru önergesi vermek zorunda kalması gerekirdi. Çünkü bu yayın organı geçmişte Recep Tayyip Erdoğan, Bülnet Arınç ve daha nice şahsiyet hakkında "neler" yazdı! Eğer CHP iktidar olsaydı aynılarını belki Kemal Kılıçdaroğlu ve hatta Umut Oran hakkında da okuyacağımızdan eminim.

Söz konusu yayın organının tek varoluş nedeni neredeyse "Türkiye ve yöneticilerine karşı kanıtlanmamış iddiaları" manşetten duyurmak ve KKTC'de "Türkiye'yi işgalci" olarak lanse etmek.

"Türkiye'nin Kıbrıs'ı işgal etmiş bir devlet olarak" hergün konu edildiği bir yayın organının hiç bir kanıt sunmaksızın manşetten duyurduğu " Beşir Atalay'ın Denktaş ve Eroğlu'nun dinsiz oldukları" iddiasını tek kaynak olarak kullanarak TBMM Başkanlığı'na soru önergesi vermek CHP gibi bir ana muhalefet partisi için affedilmez bir hata.

CHP'nin Kıbrıs konusunda "AK Parti ne yapıyorsa biz tersini yapacağız" politikası ne Türkiye'ye ne de KKTC'ye bir yarar sağlar.
 
Örneğin neredeyse tüm Sosyalist Enternasyonal üyesi sosyaldemokrat partilerin Kuzey Kıbrıs'a bakış ve değerlendirmelerinin tersine bir duruş ve geçmişte olduğu gibi bugünde kesinlikle çözüme karşı ve de sadece kendi konumlarını sürdürmek amaçlı kavgalar verenleri desteklemek durumuna düşmek CHP için

bir kez daha "evrensel sosyaldemokrasi ile çelişmek değildir de nedir?" sorusunu sormamızı haklı kılar.
 
CHP'nin KKTC konusunda daha objektif kaynakları değerlendirmesinde yarar var.
 
Sadece "koltuğunu koruma" sevdasında olanlar ile konuşmayıp tüm kesimlerle görüşmeler yapması doğru bilgilenme ve objektif değerlendirme için önemli.
 
Eğer CHP gerçekten KKTC'de "neyin ne olduğu ve kimin ne yaptığı" konusunda bilgilenmeye çalışsaydı bu soru önergesi Umut Oran tarafından imzalanmazdı.
 
Sevgili Umut Oran ile ilk fırsatta bu konuyu konuşmayı bir görev biliyorum.
 
Çünkü Türkiye'nin çıkarları açısından ülkenin ana muhalefet partisinin Kıbrıs konusunda yanlış bilgiler ve kaynaklar aracıığıyla attığı her adım Türkiye için hayırlı olmayacaktır.
 

OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS