Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

AP Türkiye’ye dost ise son şansı Türkiye Raporu!

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Yıllar önce Avrupa Parlamentosu’nda milletvekili iken Karma Parlamenter Komisyon (KPK) eş başkan yardımcısıydım. O günlerde de bugün olduğu gibi KPK, Türkiye’ye karşı bir tür „Türkiye’nin AB üyeliğini engelleme platformu“ olarak kullanılırdı. Türkiye ile sorunlu olan vekiller yine çoğunluktaydı. Anlayacağınız AP Türkiye dostu olmayı o zaman da becerememişti ve son „Ermeniler“ ile ilgili kararında da hala beceremediğini belgeledi.

Aslında AP sadece Türkiye ve Türkiye insanı ile sorunlu değil. „Ermeniler“ konusunda da samimi değil.

Eğer samimi olsaydı geçen hafta çıkardığı karar metnini Türkiye’de yaşamakta olan Ermeniler ile istişare ederdi. Hatta samimi olsaydı „yanlış bilgilerle dolu bir kararı ve talepleri“ bu şekilde dile getirmezdi.

Hoş AP samimi olsaydı Fransa ile sorunlu „Korsikalıları“ dinlerdi.

AP samimi olsaydı Yunanistan’da her türlü haksızlığa ve ayrımcılığa maruz bırakılan „müslüman azınlığa“ sahip çıkardı.
AP samimi olsaydı Bulgaristan ya da Romanya’da her türlü baskı ve ayrımcılığa maruz bırakılan „Romanlar“ ile ilgilenirdi.
AP samimi olsaydı Avrupa Birliği’nde yaşamakta olan „müslümanlara“ sahip çıkar İslamofobi’ye karşı tavır alır ve her hafta bir çoğu ırkçıların saldırısına uğrayan camileri korurdu.

Türkiye insanı ne AP’nin ne de AB’nin samimiyetine inanıyor artık. Çünkü ikisinin de karneleri „berbat“ bu konuda!
Milletvekili ve KPK eş başkan yardımcısı olduğum yıllarda yine bir KPK Toplantısı için İstanbul’da Boğaz’da bir oteldeydik. STK’larla toplantı yapmaktaydık. STK’ları dinlemekteydik. Türkiye’de bizzat „paralel yapının cunta planlarının“ bir operasyonu olarak katledildiği son günlerde ortaya çıkan rahmetli Hrant Dink’te konuğumuzdu. Hrant çok sevdiğim ve saydığım bir arkadaşımdı. Birlikte çok toplantıda oturduk. Allah rahmet eylesin. Çok değerli bir insandı ve Türkiye’nin değerli evlatlarından biriydi.

Sıra Hrant Dink’e geldiğinde konuşmaya başladı. Eş başkanımız Daniel Cohn-Bendit en başta olmak üzere herkes pür dikkat onu dinlemekteydi. Çünkü o sıralarda gene „Ermeni Diasporası“ hem AP nezdinde hem de Fransa’da kararlar çıkartmaya çaluşmaktaydı.

Hrant Dink biz AP milletvekillerine hitaben „Biz Türkiye Ermenileri çektiğimiz acıyı en iyi bilenleriz. Ancak sizlerin yurt dışında bizlerle hiç konuşmadan ve görüşümüzü almadan parlamentolarda çıkardığınız kararlardan da memnun değiliz. Çünkü Ermeniler ve Türkler bir takım başka ülkelerin parlamento kararları ile değil Türkiye’de kafaların değişmesi sayesinde birbirlerini anlayacak ve geçmişleri ile hesaplaşabilecektir. Lütfen bize sormadan bizim görüşümüzü almadan bize yönelik adımlar atmayın“ dediğinde hala AP milletvekiliğini parlamentoda sürdüren ve o dönemlerin eski Türkiye’sinin monşerleri tarafından da bir süre aslında hiç bir zaman olmamış olsa da „büyük Türkiye dostu“ diye pazarlanmış olan bir CDU milletvekili (adı bende saklı -şimdilik) kulağıma eğildi fısıldayarak „bu Ermeni’yi bizimle konuşsun diye MİT (Milli İstihbarat Teşkilatı) yollamış olsa gerek“ deyiverdi.

„Güleyim mi yoksa ağlayayım mı?“ bilemedim.

O tarihte Hrant Dink’e Türkiye pasaport vermiyordu ve ona en çok ihtıyacımız olduğu günlerde AP’de toplantılara konuşmacı olarak katılamamaktaydı. Kısacası kemalist oligarşinin Türkiye’sinin MİT’i tarafından en son bile değil hiç bir zaman „ollanmayacakların“ başında gelmekteydi rahmetli Hrant Dink!

Ancak AP milletvekili bir çok başka meslekteşının olduğu gibi öylesine „önyargılarla doluydu“ ve „Türkiye’nin AP üyesi olmasını“ istemiyorduki rahmetli Hrant Dink’in bir Ermeni olarak onu eleştirmesi onun bakış açısındsan „tam bir oyun bozanlıktı“.
Nasıl olur da bir Ermeni AP milletvekillerine „Ermeniler konusunda bizi istismar etmeyin, elinizi bizden çekin“ diyebilirdi.
Çünkü AP milletvekilinin derdi „Ermeniler“ değil „kimin sırtından olursa olsun“ ve „kimler istismar edilirse edilsin“ Türkiye’yi eleştirmekti!

Maalesef günümüzde değişen fazla bir şey yok!

Türkiye söz konusu olduğunda „objektif“ olunmuyor! Tam tersine „kim ne anlatırsa yeterki Türkiye’yi kötülesin“ hemen inanılıyor.

Bu hafta AP’de Türkiye’de demokrasi ile sorunlu paralel yapı mensubu gazetecilerle toplantılar organize eden milletvekilleri de aslında „paralel yapının mafyaveri bir teşkilat“ olduğunu çok iyi biliyor olsalar da aynı amaçla „kullanıyorlar“.
AP kurum olarak „Türkiye’ye düşman olmayan, dost olan“ bir kurum ise artık bunu ispat etmek zorunda. Son aylarda hep sınıfta kaldı!

İşte şimdi AP Türkiye Raporu bir şans! Çok sayıda „Türkiye’ye resmen düşmanlık beslenerek kaleme alınmış“ değişiklik önergesi mevcut. AP’deki AB-Türkiye ilişkilerine değer veren milletvekilleri için Türkiye’deki Genel Seçim öncesi çok önemli bir şans bu! AP eğer bu kararda „fair“ ve „adil“ olmayı başarırsa Türkiye insanın gözünde „onurlu“ bir konumda olacak.

Aksi takdirde 7 Haziran 2015 günü „AK Parti’ye verilecek“ her oy „Haçlı Seferleri zihniyetiyle tarih boyunca Türklere düşman olmuş Tapınak Şövalyeleri’ne“ karşı bir „dik duruş“ olarak AP’ye de sert bir cevap olacak. Dilerim AP „Tapınak Şövalyeleri’nin bir tekrarı“ olarak tarihin çöplüğünde diğerlerinin yanına gitmek gibi bir hata yapmaz!
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS