Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Necef Uğurlu

‘Öteki Kadın’ı Nikahına Almama Sözü

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Demet, Seçkin, Rıfat, Ertuğrul ve ne ara Can Yücel

KAYDA GEÇSİN 

Basınımızın artık ‘Amiral Gemisi ‘ Posta Gazetesi .

Doğan Medya Grubunun hücum botuyken Rıfat Ababay yönetiminde en büyük en etkili kruvazörü ünvanını çoktan hak etti .

Ama ne etki !

Magazin sularında istediği gibi siyasi , kültürel , sosyolojik, konjonktürel normları Rıfat Ababay koyuyor ve işinin ustası . 

Öyleki emekli amiral Ertuğrul Özkök bilmem farkında mı artık esamisi okunmaz halde , Silivri mağduru amirallere döndü sadece yazıyor , konuşuyor ama derdini anlatamıyor gibi.

Posta'da yer alan habere göre Seçkin Piriler kendisini şarkıcı Kıvılcım'la aldatan eşi için "Kıvılcım kendi kendine gelin güvey oluyor. Boşa hayal kuruyor. Kaan bana söz verdi. Onunla evlenmeyecek" diye konuşmuş .

 

Sonuç : Seçkin Piriler ağzından ‘evlilik ayrı cariyeler ayrı' çağrışımı yapan bir beyanatla çok eşliliğin meşruiyetini adeta algılatıyor .

 

Posta artık demokrasiye, hukuka böyle ‘Posta' koyuyor bunu magazine üzerinden hep yapıyor , Özkök bu kadarını yapmamıştı yukarıda Allah var Tansu korkusu Ertuğrul Dağlarını beklerdi hep . Neredesin tont ?

 

Yani bir erkek karısına diğerleri ile evlenmemeyi söz verince iş tamam. Yeni epidemi bu . Ayrılmak istemiyor adam, böyle gitsin diyor örnek çok.

 

Başka bir kadınla paralel bir hayat kuran adamın evlilik ipi böylece ‘itibarlı' olan nikahlı eşte kalıyor , adamın da hali gel kuçu kuçu durumları !

 

Sultan Abdülhamid'den beter oldular korkarım son demlerinde yanlarında çilekeş Müşfika Kadın'da olmayacak.

 

Hele aralarında ‘kadınları' na numara veren ilaç, iğneler için yanında erkek sağlıkçısıyla dolaşıyormuş, Allah şifa versin önce kafasına.

 

Bu düşünce Cumhuriyetin tam ortasında ‘Nikah bağlı' kadını ‘Başkadın Efendi ‘ yapıyor , öteki ‘ikbal ‘ ‘gözde' ‘cariye' her ne ise adını siz koyun. Başkadın efendi yanında hepsi aşağıda !

Oldu , Cumhuriyetim böyle soldu .

 

Nikahı elinde tutan kadın aşağıladığı cariye konumundaki öteki kadın yanında itibarlı , şu Cumhuriyet kadınlarının düştüğü duruma bakın .

 

Bal gibi razı çok eşliliğe .

 

Ulan mormonları geçtiniz be , yuh ki ne yuh.

 

Demet Kutluay'ın bu durumda açtığı isyan bayrağı son derece saygıdeğer kaldı.

O artık Demet Kutluay değil Demet Şener olmaya döndü, zamanı kollamış, doğru strateji , olanları yıllarca yemiş yutmuş , delil toplamış , güçlü avukat ayrıntı kalır.

Taşra aristokrasisinin büyük kent ve medya dönüşümünü getirdiği hale bakın şimdi dine de el atmışlar, son kalan değerimiz inancımız da tehlikede.

 

İzlemekteyiz dehşetle , yeni boynuzlanmalar aynı hikayeyle yeniden gösterime girecek birbirinin aynı filim ve dizilere döndü .

Demet'in alıntıladığı Can Yücel şiirine gelince ,

 

Bilmem Can Yücel bu şiiri bu durum için mi yazdı sanmam çünkü sıradan ve hiç bir edebi değeri , kalitesi olmayan bir haldeyiz ama Demet'in de , İbrahim'in de ve öteki kadınların da gırtlağına kadar battığı bu iki yüzlü medyayı , kadın erkek ilişkilerine olması gerekeni o şairane diliyle anlatıyor.

Ne işi var bunların arasında demek için çok geciktik.

‘“Gittin mi büyük gideceksin. Ayrılık bile gurur duyacak seninle. Gittin mi ayakların onun yakınından bile geçmeyecek! Gölgen bile kalmayacak ardında. Gittin mi onurunla gideceksin! Haklıysan gidecek, gitmişsen dönmeyeceksin.”

 

‘Gurur' kelimesi ise kaldırımlara düşmüş benliğini arıyor artık memlekette .

Ne çalım , ne kurum, ne kibir bu işlerin çook uzağında ve bu ülke kaybettiği gururuyla artık kadın hakları , uygar medeniyet olmanın , demokrasi , eşitliğin çağdaşlaşmanın çok uzağında.

Dilimizi kaybettiğimiz yetmiyor gibi dünya ile farklı dili bile konuşmuyoruz artık , işaretleşiyoruz .

 

Sporcu, star, popçu, topçu fark etmiyor .

 

Taraf olmak mı ? Kime , niçin durum tespiti yapıyoruz, elinde sadece gururu , onuru , Cumhuriyet'i kalanların başkaca yapacağı kaldı mı ?

 

Kayda Geçirdik bizim bağın üzümlerini bu sefer sevgiyle değil teessüfle .

necefugurlu@gmail.com

  YORUM YAP / YORUM OKU
NECEF UĞURLU DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS