Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ramazan Tamer

Olurken Ölmek

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Kime ne kadar ömür verildiğini Allah bilir. Bize düşen ömrü bilmek için çaba sarf etmek değil ama mutlaka ömrü olmamız gereken hal ile geçirmenin yolunu aramaktır.

İnsan denilen varlık yaratılışı itibariyle bir takım eksik fiziksel özellikleriyle doğup sonrasında olması gereken, fıtratına uygun forma ulaşıncaya kadar çevresiyle uyumlu, yaşa ve çevresel şartlara uygun olarak fiziksel gelişimini tamamlamak için çaba gösteren varlık olabilmelidir.

Eksiklerin bitmesi söz konusu değildir. Ne zaman eksiklerinizin bittiğine inanırsanız; artık hayattan kopuşunuz ve geçen her günle birlikte ölümünüzü beklemeye başlamışsınız demektir.

İnsan son nefesine kadar hedeflerini aklı erdiğince ayakta ve ulaşılabilir halde tutması gerekir.

Vuslat nasıl aşkı bitirmeye sebep olursa; kavuştuklarınızdan sonra yeni ulaşmanız gereken hedeflerinizin olması ve buna ait planlarınızla yola devam edişiniz bir yönüyle hayatın daha anlamlı hale gelmesini sağlayacaktır.

Hayatın yaratan tarafından ol emri ile yaratılanlar için başlaması yola devam ederken de eksikleri görerek yola devam etmeyi; ama kervan yolda düzülür mantığıyla her an yeni bir eksiği tamamlamayı öngörerek daha heyecanlı ve anlamlı bir hayatın yaşanmasına katkı sunmayı sağlayacaktır.

Hiç birimiz mükemmel değiliz. Mükemmel olmayışımız kendimizi eksiklerle dolu bir hayatı yaşamaya mahkûm edişi değil ama tam tersine eksikleri zaman içinde kapatabilmenin çabasını vererek, daha umutlu ve hareketli hale getirmekle yaşama sevincinizi yaşarken başkalarını da sevindirmeyi, diğerkâmlık yanında yaratanın rızasını arayışınızın merkezine koyabilmeyi bilinçle tercih edilmiş bir yol olarak önümüze çıkarabilmelidir.

Her gün yeni bir eksiği tamamlama heyecanını bir yana bırakmak; bir yönüyle insanı başkasına muhtaç hale getirebileceği gibi, tam tersine eksik tamamlarken eksikli dünyada eksiksiz olmaya kalkışan mükemmeliyetçi bir yaklaşım da sadece dünya perest birey ve toplumların oluşmasına katkı sunacaktır.

Eksiği tamamlama bilinciyle eksiksizlik anlayışı arasında gidip gelen bir hayatın bireye tekebbürü ve başkalarını sömürerek; eksiklerini kapatma anlayışına dönüşmesi kulluğun unutulup, ilahlık taslayan firavunlara dönüşme olasılığını ortaya çıkarmasını göz ardı etmemek gerekir.

Diğerkâm olmakla diğerini gamlı hale getirme arasındaki ince çizgi faziletle pespayelik arasındaki zilletin farkına varmayı gözler önüne sermeye yardımcı olacaktır.

İnsan olmanın en önemli farkındalığı; eksiksiz olana yönelip kendi eksiğini tamamlamakla başladığı ömür sürecinde, başkalarının da eksiklerini gidermesine yardımcı olabilmekten öteye bir şey değildir.

Başkasının eksiklerinden dünyalık iktidar, para ve şöhret elde etmeye kalkışanların kendi eksiklerini tamamlamaya yönelik yapmaları gereken işlerden uzak kalışlarından başkaları her zaman yararlanmanın, sömürmenin yollarını bulacaklardır.

Gönlünüzün ihtiyacını tamamlayacak gönül erleri bulamıyorsanız; sahte muhabbet tüccarları devreye girerek, sömürmenin ve iyi niyetleri suiistimal etmenin bir yolunu mutlaka bulacaklardır.

Eğitimi hakkıyla yapmayan birey ve toplumların dünyalık kazanırken unuttuğu nesilleri bundan menfaatlenmeye çalışan birileri tarafından sömürge ve devşirme mantıklarıyla kullanılan nesneler haline dönüştürüleceklerdir.

Hayat boşluk kabul etmiyorsa; zamandan, paradan, iktidardan, çevreden kısacası her şeyden boş bırakmaya çalıştığımız alanların kimin hangi maksatla doldurduğuna dönüp yeniden bakmak gerekir.

Görünen o ki her boşluğu fırsat bilen ve düşmanlığı kesin ve kaçınılmaz olan şeytan; bu anlamda en maharetli işe koyulanlardan. Boşlukları şeytana kapı aralayan vesveselerle birleşince olanın yolundan alıkoyarak henüz hedefe ulaşmadan ama ulaşmış gibi sinyaller vererek; sahte ve geçici bir takım meşguliyetlerin alıkoyduğu süreci tamamlama yarışı başlıyor.

Dünya ve dünyanın eğlencelik her şeyiyle kendini meşgul eden bir varlığın; eksikleri görmek yerine eksikmiş gibi sanal algılarla oluşturulan mecralara dalması an meselesi haline dönüşüyor.

İçinizden belki de dünya da yaşamayalım mı? Sorusu geçiyor.

Yaşayalım ama unutmayalım ki bir yolcunun dinlenme tesisinde dinlendiği kadar bir süre kalıp gideceğimiz yerde sanki kalıcı gibi davranarak, dinlenme tesisini satın almaya kalkışmanın anlamsızlığını ve satın almaya gücümüzün de yetmeyeceğini bilmeli insan.

Her şeyin sahibinden daha güçlü olmadığınızı fark ettiğiniz an, güçsüzlüğünüz olan tarafları aramak ve o alanda eksiği gidermek için çaba sarf ederseniz ancak olmakla başlayan hayatın, olmaya aday olarak geçirilmesi ve bir gün ol emrini veren yaratanın; öl emrini vererek kendisine kavuşacağınız günü beklemenin tadına ulaşmanızı sağlayacaktır.

  YORUM YAP / YORUM OKU
RAMAZAN TAMER DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS