Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ramazan Tamer

ÖDÜN VE ÖDÜL

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Sanırız ötekileştirildiğimiz dünyada, bizi ötekileştirenleri hala fark edemeyişimiz asıl sorunumuz.

Öteki denilince akla gelmesi gereken, batı ve ABD'nin temsil ettiği dünya kimilerine cazip gelirken; yapılmaya çalışılanın, öteki kabul ettikleri Müslüman dünyanın, ötekileştirilmek için yapılanların adım adım bir sürecin işletildiğini fark etmek gerekir.

Çok yıllar önce İsrail'i ilk tanıyan bir ülkenin vatandaşı olarak, aslında onları ilk tanıyan olmadaki yarışlarında yalnız koymayan dönemin siyasi yöneticilerinin, yoldaşlıklarını yeniden sorgulamayı gerektirir.

İsrail'i ilk tanıyanların neyin karşılığı bunu yaptıklarını sormak gerektiği gibi, daha sonra ülkemi darbelerin muhatabı yapanların, darbe sonrasında yönetime talip olanların; nasıl halkı ve halkın değerlerini ıskaladıklarını yeniden görmede geç kalmamamız gerekir.

Birileri ötekileştirirken, ötekileştiremediklerini terörist diye ilan edenlerin bütün yaptıkları bu girişimlerde hangi asli derde düştüklerini görmek gerekir.

Asli günahlarından temizlenemeyen sömürgeci mantıkların, ağlama duvarının önünde(Trump vs.) nasıl günah çıkardıklarını başka başka(güya Hristiyan) dinlerden oldukları halde garipsememek gerekir.

Bazı konularda sömürgeci kafaların din farkı gözetmeksizin ötekileştirmek istediklerinden nasıl farklı bir tavırla parçalanmış Müslümanları karşılarına almaktan kaçınmadıklarını daha rahat görmenin zamanıdır.

Kendi bölünmüşlükleriyle, kimseye kafa tutacak dermanı kalmayan Müslüman dünyanın; kendilerince alacakları kararlarla artık karşıdakilerin yani ötekileştirenlerin oyununu bozmaları nasıl mümkün olabilecektir yeniden düşünmeleri gerekir.

Takkelerinin ve bıyıklarının çeşitleriyle birbirlerine girmekte kendilerince dini sorumluluklar hissedenlerin, söz konusu Müslümanları ötekileştirenler olunca; nasıl tavırsız kaldıklarını seyre dalmaya devam ediyoruz sanki.

Yeryüzünde yeni savaşlarla silah satmayı hedefleyen savaş tanrılarının; kimsenin gözyaşına bakmadan, adım adım nasıl hedeflerine doğru yürüdüklerini görmek mümkün olabilmiştir.

Birbirleriyle uğraşırken düşmesinden korktukları Kudüs'ün derdiyle, daha önce düşürülen kaleleri (Üsküp, Prizren, Sarayevo, Akçahisar, Berat, İşkodra, Batum,Halep,Medine,Kerkük)nasıl görmezden geldiklerini, görmezden mi gelmeye mi başladık acaba?

Daha önce düşen tüm Müslüman topraklarını görmezden gelenlerin; düşürülmek istenen son kara parçasını(Filistin) da kana bulamaktan çekinmeyeceklerini görmek gerekir.

Mezhepleriyle, meşrepleriyle hatta yetmediği yerde mahalleleriyle kavga etmeyi kendine cihad kabul ederek, çevrelerini zorladıkları kötü ahlaklı tüm standart dışı davranışlarıyla; ya yıkılışın ya da yeniden dirilişin etkeni olacaklarını görmek ve bilmek gerekir. Bu ölüm veya kalım savaşıdır hala fark etmeyenler için.

Parçalanan ve asimile edilen tüm ümmet coğrafyasını yeniden toparlamak ve ihya etmek ne kadar zor bir iştir görmek zamanıdır.

Son dönemlerde devletlerin yöneticileri(Suud, İsrail, Mısır, Lübnan vs.) ile başlayan entrikaların ve ziyaretlerin hangi sebeplerle yapıldığını yeniden görebilmek gerekir.

Ümmetin ulus devletlere ayrıştırılmasının aslında bir gün kurulacak İsrail devletine hazırlıktan öteye geçmeyecek adımlara hangi ödülleri ve ödünleri verdiklerini görmek zamanıdır.

Değişen veya değiştirilmek istenen yönetimlerin, tutuklanan prenslerin, yok sayılan halkların ve seçimlerinin, gayri meşru şekilde el değiştirmesi için yapılan zorlamaların ;15 temmuzda yapılmak istenen hatta hala devam eden yurt dışı davaların(Reza Zarrab) asıl kendilerini temize çıkarmaya çalışan(Abd, Fetö) ötekilerden başkası olmadığını görmek gerekir.

  YORUM YAP / YORUM OKU
RAMAZAN TAMER DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS