Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

NSU Davası’nın sonucu AB için bir sembol olacak

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Almanya'daki NSU Davası'nın sonucu tüm AB için önemli bir sembol olacak

Almanya'da 8'i Türk 10 kişiyi öldürmekle suçlanan neo nazi terör örgütü NSU (Nasyonal Sosyalist Yeraltı) davasının son günüydü dün.. 5 yıldır sonuçlanamayan bu davanın 11 Temmuz 2018 tarihinde yani gelecek hafta sonuçlanması öngörülüyor.

Okuyucularımız için hatırlatmakta yarar var: NSU terör örgütü cinayet serisine 11 Eylül 2000'de başladı. O tarihe kadar bilinen son kurban 6 Nisan 2006 tarihinde öldürüldü. Öldürülen kurbanların 8'i Türk biri ise Yunanlıydı. Kurbanların tamamı aynı silahla vuruldu. Cinayetlerin kurbanları genelde dönerci dükkanı sahipleri gibi küçük işletme sahipleri olduğu için bu seri cinayetler medyada "Dönerci Cinayetleri" olarak tanımlıandı. Bu çirkin tanımlama haklı olarak 2011 yılında "Yılın en kötü ifadesi" seçildi. Irkçı cinayetler serisine “ırkçıların zihniyetine” uygun bir tanımlama tam bir skandaldı.

26 Nisan 2007 tarihinde Almanya'nın Heilbronn kentinde bir kadın polis memurunun katledilmesinin ardından dört buçuk yıl geçtikten sonra bu cinayetin de NSU terör örgütü tarafından işlendiği ortaya çıkınca Almanya nihayet bu terör örgütünün farkına vardı ve cinayetlerin ırkçı terör eylemleri olduğu gerçeği ortaya çıktı.. 4 Kasım 2011'de bir banka soygunu teşebbüsü başarısız sonuçlandığında bu terör örgütünün iki katili ölü ele geçirildi. Üçüncü cani terörist Beate Zschäpe adlı kadın da yakalandı.

Sonunda NSU terör örgütü hakkında 10 kişiyi öldürmek, 15 soygun ve iki bombalı saldırı düzenlemek suçlamasıyla 6 Mayıs 2013'te Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde dava açıldı. 5 yılı aşkın bir süredir devam eden davada 430'dan fazla duruşma yapıldı. NSU terör örgütünün (bilinen) hayatta kalan mensubu Beate Zschäpe davanın baş sanığı. Davada müebbet hapse mahkum olması savcılık tarafından talep edilen Zschäpe ile birlikte terör örgütüne yardım suçlaması ile 4 kişi daha yargılanıyor. Bu 4 kişi hakkında da 3 ila 12 yıl arasında değişen hapis cezası talep ediliyor.

Ancak en başta Almanya'da yaşamakta olan Türkler ve Alman toplumunun önemli bir kesimi bu davanın gidişatından memnun değil. Sadece bir terörist kadının müebbet hapse mahkum edilmesini yeterli bulmuyorlar. Çünkü NSU terör örgütü ve bu örgütü sürekli takip ettikleri ortaya çıkan Alman istihbarat birimleri ve de NSU'nun arkasında karanlık kalan bir çok konu hiç bir şekilde açıklığa çıkarılmadı. Özellikle NSU terör örgütünün bazı cinayetleri işlerken bu cinayetlerin işlendiği zaman ve yer de istihbarat mensuplarının da bulunduğunun ortaya çıkması tam bir skandal niteliğinde. Üstelik bu konuda ne Federal Meclis nezdinde kurulan araştırma komisyonu ne de mahkeme bir adım bile atamadı. Alman istihbarat birimleri her düzeyde bilgi vermeyi red etttiler bugüne kadar.

Merak ediyorum aynı durum Türkiye'de olsa “hukuk devleti” üzerine nutuk çekenler acaba Almanya'da niçin susuyorlar diye!

Üstelik 23 Şubat 2012'de söz konusu kurbanları anma etkinliğinde konuşan Şansölye Angela Merkel, "Cinayetlerin aydınlatılması için elimizden geleni yapacağız. Bu suça yardım edenleri, yardımcılarına yardımcı olanları ya da arkasındaki olası isimleri ortaya çıkarıp hak ettikleri cezalara çarptırılması için elimizden gelen herşeyi yapacağız" demişti. Kurbanların yakınları Merkel'in bu sözüne güvendi. Ancak Şansölye Merkel'in bu sözü bu güne kadar “tutulmamış” ya da “tutulamamış” bir söz olarak kaldı.

Almanya'da bu konuya yönelik açıklama yapan ve “dürüst” bir tavır takınan tüm terör uzmanları Alman istihbarat birimlerinin NSU ile olan ilişkisinin karanlıkta kaldığı ve ortaya çıkmaması için her şeyin yapıldığı bir dava olarak tanımlamaktalar NSU Davası'nı. Üstelik bu davada sanık ya da tanık olan bazı şahısların da ya trafik kazasında ya da intihar ederek ölmüş olmaları da şüpheleri daha da arttırmakta haklı olarak.

11 Temmuz 2018 günü mahkeme ne karar verirse versin kurbanların yakınları ve hukuk devleti prensiplerine değer veren tüm kesimler bu sonuçla tatmin olmayacaklar.

Sadece Şansölye Merkel değil Almanya bu konuda verilen sözü tutmakla yükümlü. Hatta bir hukuk devleti olarak neo nazi terör örgütleri ile mücadele adına da bu konuyu açıklığa kavuşturmak zorunda.

Almanya'daki bu dava özünde tüm AB için önemli. Neo nazı ve ırkçı terör örgütlerinin AB genelinde işbirliği yaparak faaliyetlerini sürdükleri gerçeğini de göz önünde tutacak olursak bu davada karanlıkta kalan ya da kasıtlı olarak karanlıkta kalması sağlanan gerçeklerin AB genelinde ırkçı ve neo nazi terör örgütleri ile mücadele alanında da başarılı olmayı engelleyeceği ortada.

Aslında bu konu Avrupa Parlamentosu'nu da ilgilendirmek zorunda. Aynı Malta'da katledilen bir kadın gazeteci konusuna gösterdiği ilgiyi AP'nin NSU Davası'na da göstermesinde yarar var. AP, hukuk devleti prensipleri söz konusu olduğunda Türkiye'ye yönelik sayısız açıklama yaparken Almanya söz konusu olduğunda sessiz kalırsa tüm inandırıcılığın da yitirecektir.

NSU Davası tüm Avrupa'da hukuk devleti prensipleri açısından çok önemli bir dava olarak ele alınmalı ve 11 Temmuz 2018 günü mahkeme kararı da bu doğrultuda değerlendirilmeli ve de ardından gereken adımlar atılmalı!

  YORUM YAP / YORUM OKU
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS