Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

M. Fatih Gediman

Neden yalnızız ve neden pes etmedik?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Dünyada tüm ırkçı, ayrımcı yaklaşımları reddeden, tam ve ‘AMA'sız adaleti savunan neredeyse tek ülke olarak kaldı Erdoğan'lı Türkiye..

Peki kendini ifade etme, bu hakkaniyetli politikasını anlatma konusunda yaşadığı sıkıntıları nereye koyacağız? Bu sorun o denli büyüdü ki ciddi bir kitle artık ümitsizlik uçurumunun eşiğinde.

Yok” diyor artık çevremizdekiler “Galiba bizden olmayacak”

Evet anlatamıyoruz;
Ne içeride ne dışarıda,
Ne yaptıklarımızı, ne de adil tutumumuzu anlatamıyoruz…

Batık bankaların, kokuşmuş hastanalerin, yolsuz şehirlerin kırıntılarından yepyeni bir ülke çıkarıyorsun. 
Ama ülkeyi batıran, çalan çırpan sen oluyorsun.

“Sandık önemli değil. Bunlar gidecek” diyenler tehditle oy alanlar demokrasi havarisi oluyor.
Ama “Millet getirir millet götürür” diyen sen diktatör oluyorsun.

"IŞİD terör örgütüdür ve ona karşı yapılacak tüm çalışmaların içerisinde varım" diyorsun.
Ama IŞİD'e destek veren sen oluyorsun. Buna karşın IŞİD'in kullandığı tankların, silahların sahibi olan ülkeler olanca pişkinlikleriyle IŞİD'e karşı dünyanın umudu oluyorlar!

Kobani'lileri sınırdan içeriye sırtında taşıyorsun;
Ama Kobani'yi siyasi rant kapısı belleyenler en büyük Kobani savunucuları oluyor..
Sen mi? Kobani'nin baş düşmanısın!

İçeride kanı durduruyor, Kürtlerin demokratik haklarını bir bir teslim ediyorsun;
Ama ‘Ne yani? Boşa mı savaştınız?” diyenler en büyük barış güvercini oluyor..

2 Milyon Suriyeli mülteciyi besliyorsun;
Ama onları "geri göndereceğiz" diyenler en vicdanlılar oluveriyor..

Savaşın ilk gününden beri "Ey dünya! Bu zalim diktatör gece gündüz, kadın çocuk demeden halkına bomba yağdırıyor. İnsanlar ya bu diktatörün bombasıyla ya da onlardan kaçarken ölüyorlar bir şeyler yapalım. Ben 2 milyon aldım daha da alıyorum ama siz neredesiniz? Bu gidişle Akdeniz cesetlerle dolacak” diyorsun; 
Ama sahillerden toplanan çocuk cesetlerinin sorumlusu sen oluyorsun. 

E tabiatıyla tüm bu yalanları oturduğu yerden izlemek zorunda kalmak da vicdan sahibi herkesin ümidini kırıyor. Birbirini hiç tanımayan milyonlar her gün aynı soruyla uyanıyor:

“Nasıl olur?”

Evet nasıl olur da bu kadar yalan arka arkaya bu kadar pişkinlikle söylenir? Ve nasıl olur da insanlık bunu göremez? Biz neden kendimizi ifade edemiyor, yaptıklarımızı anlatamıyoruz? Bu çıldırtan yalnızlık bizi nereden buldu? Şimdi elde var bir soru.

Biraz da karşıya bakalım. Karşıda da soru işaretleri var.. Ne soruyor bu karşıdakiler? 

“Neden hala PES etmediler?”

“Kaçıncı kez ömür biçiyoruz. Kaç farklı tezgah çektik. Kaç darbe aldılar.. Tüm dünyayı karşılarına diktik. Ama hala neden dağılmıyorlar? Ve neden pes etmiyorlar?”

Ve şimdi iki sorunun da cevabı niteliğindeki şu satırları okuyalım;
(Sayın Nureddin Yıldız anlatıyor)

Peygamber efendimizin amcasının oğlu olan İbni Abbas'a yedi-sekiz yaşlarında iken yaptığı nasihatı hepimiz duymuşuzdur. Efendimiz kendisi de altmışlı yaşlarında bir ihtiyar. Devesinin arkasına koymuş İbni Abbas'ı, bakın ne diyor: ‘Yavrum! sen Allah'ı koru ki Allah da seni korusun. Yavrum! keyfin yerindeyken Allah'ı hatırla ki keyfin bozulunca Allah da seni hatırlasın. Ve unutma yavrum bütün insanlık sana zarar vermek için, komplo kurmak için birleşseler Allah'ın yazmadığını senin başına getiremezler. Yavrum unutma! Bütün insanlık sana bir iyilik yapmak için toplansalar kaderinde yazmadıysa Allah, onu sana yapamazlar. Çünkü kader yazıldı, kalem kaldırıldı, mürekkep kurudu, iş bitti.'

Sekiz yaşlarında, dokuz yaşlarında bir çocuğa dikkat ediniz! Hangi eğitimi veriyor? Bunun Türkçesi nedir güzel kardeşlerim? “Yavrum sen benim Ümmetimden birisin. Bütün insanlığı karşına almaya hazır ol çünkü sen Allah'la berabersin.”

İşte iki sorunun yanıtı da burada;

Yalnızız, kendimizi anlatamıyoruz, bütün insanlık bizim karşımızda;
Çünkü biz Allah'la beraberiz.

Ve. Korkmuyoruz. Hakkı söylemekten geri durmuyoruz. PES etmiyoruz
Çünkü biz Allah'la beraberiz..

  YORUM YAP / YORUM OKU
axx   04.09.2015 16:39:29
Allah ıslan etsin sizlerin at gözlüğü ile dünyaya bakan kalplerinizi. Suriye de ki kandan ülkemiz de suçludur, mültecilerin ülkemizde olmasında en büyük faktörlerden biriside ülkemizdir ve bu mülteciler bizim de aktör şu ya da bu şekilde aktör olduğumuz dertlerden kaçarken ölürken de ülkemiz suçludur. Ülkemiz suçluysa onu yönetenler suçludur, yönetenler suçluysa bunların en tepesindeki isimde bir numaralı suçludur.Her olayı o dar pencerenizden yorumlamak yerine gerçekçi olun, bu dünyada bu taraflı tutumunuzun bir cezası olmayabilir ama rabbim sizlere bunu soracaktır öyle düşünmek istiyorum.
M. FATİH GEDİMAN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS