Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Hacı Ahmet Ünlü

Namaz ALLAH Subhânehû Ve Teâla ’tan Yardım İsteme Sebebidir

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Bizleri tüm Rasûllerin ortak dini olan ve ALLAH Subhânehû Ve Teâla'nın huzurunda ondan başka bir dinin kabul edilmeyeceği İslama hidayet eden ALLAH Subhânehû Ve Teâla'ya sonsuz hamd olsun. Salât ve selam İslam dininin mihenk taşı ve son halkası olan Muhammed Mustafaya onun pak ailesine ve ashabının üzerine olsun.Kim iyilik yaparak kendini ALLAH Subhânehû Ve Teâla'ya teslim ederse şüphesiz en sağlam kulpa tutunmuştur. İşlerin sonu ancak Allaha varır.
Namaz ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'tan yardım isteme sebebidir. Namaz "talim-i mesele"dir. Yâni ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'tan istemeyi öğretendir. ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'tan nasıl isteneceğini öğretendir. Veya ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'tan istenmesi gerekeni isteme makamıdır namaz. Ve, işte Fâtiha sûresinin bu âyetiyle ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'tan yardım dileme makamında oluyoruz. Evet, günde kırk defa biz namazla ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'tan yardım istiyoruz.
Ya Rabbi tüm hayatımda sadece senin kulun olacağım! Sadece seni dinleyecek ve sadece senin git dediğin yere gideceğim! Boynumdaki ipin ucunu sadece senin eline vereceğim! Ama bu gerçekten çok zor bir şeydir. Beni senden koparıp kendilerine kulluğa çağıran binlerce sahte rabler var. Bu konuda da yardımı senden bekliyorum! Bana yardım et ALLAH 'ım diye ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'tan yardım isteme makamıdır namaz. Namaz kılmayan bir adam, yâni bu duayla günde kırk defa ALLAH 'a iltica etmeyen bir adamın tüm hayatı bozuk demektir. Namaz kılmayan bir kişi oruç ta tutamaz. Namaz kılmayan bir kişinin, ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'nın istediği biçimde giyinmesi de mümkün değildir. Namaz kılmayan bir kimse zekatı da veremez. Namaz kılmayan bir kişinin çocuklarını Müslümanca eğitmesi de mümkün değildir. Namaz kılmayan bir kişinin ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'nın istediği biçimde müslümanca bir hayat yaşaması da mümkün değildir. Namaz kılmayan bir kişinin tüm hayatı bozuktur. Neden? Çünkü Allah, ona yardım etmeyecek demektir. Namaz kılarak ve namazında ya Rabbi tüm hayatımı Müslümanlaştıracağım, tüm hayatımda senin istediğin biçimde sana kulluk yapacağım, ancak bu konuların tümünde yardımı senden bekliyorum, diye günde kırk defa dua etmeyen bir adam ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'nın yardımından mahrumdur. Ve elbette ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'nın yardımından mahrum olan bir kişinin hayatının düzgün olması da mümkün değildir.
Derken, bunu ortaya koyuyoruz. Ya Rabbi Tüm kulluğumuz sanadır. Tüm hayatımızı kulluk olarak sana sunuyoruz. Hayatın tümünde senin kulun olduğumuzun farkındayız. Ama üzülerek ifade edeyim ki şu anda pek çoğumuz ne dediğimizin farkında değiliz. Biz sanki böyle değil de şöyle diyoruz: “İyyake Na'budu” Yâni ancak sana kulluk yaparız ve ancak yardımı senden bekleriz yerine. Ancak sana namaz kılarız ve ancak senden yardım bekleriz diyoruz. ya Rabbi ancak sana oruç tutarız ve ancak senden yardım bekleriz diyoruz. Rabbi ancak senin için hacceder ve ancak senden yardım bekleriz diyoruz. Niye böyle diyoruz? Çünkü bizim ibâdetten anladığımız sadece bunlardır da ondan. Hayatın tümünün kulluk olduğunun farkında değiliz, farkında olanlarımız da hayatın tümünde ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'ya kulluğu gerçekleştiremiyor da ondan böyle diyoruz. Evet bu âyetle de alâkalı bu kadar söz yeter. Bundan sonra bizim Efendimizden, Rabbimizden talebimiz geliyor.

ALLAH Subhânehû Ve Teâla kendi yolunu, dosdoğru yolunu kitabında ortaya koymuş-tur. Öyleyse bütün mesele ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'nın kitabına uymak ve kitaba göre yaşamaktır. Kitapla yol bulmaktır. Yolunu kitaba ve sünnete sorarak bul-maktır. Takva da budur işte. Takva, Rabbimizin yukarıda tarif buyur-duğu esaslara göre hayat yaşamaktır. Rabbimizin, kitabında an-lattığı bu emir ve yasaklara riâyettir takva. Rabbimiz bizim muttaki olmamız için, bizim böylece bir hayat yaşayarak cennete ulaşmamız için, yollarını göstermiştir. Kitabın ve sünnetin dışında takva yolu da yoktur. Kim ki kitap ve sünneti bırakır da başka şeylerin, başka yolla¬rın peşine takılırsa, o mutlaka sapmak zorunda kalacaktır.
اللهم ارحم أمة محمد رحمة عامة
Allah'ım Ümmet-i Muhammed Umûmi Bir Rahmet İle Merhamet Eyle
Ali el-Müttakîno: 3212 3702
Dua Eder Dua Beklerim Abilerim Ablalarım Kardeşlerim Hacı Ahmet Ünlü kardeşiniz...

  YORUM YAP / YORUM OKU
HACI AHMET ÜNLÜ DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS