Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Hasan Kaya

Mütareke basını gibi…

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Milli Şairimiz Mehmet Akif'in:

"Tarih'i” "tekerrür" diye tarif ediyorlar;
Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?
Dizelerinde dile getirdiği gibi sanki “ Tarih”, bugünkü yaşadıklarımıza baktığımızda tekerrür ediyor.

Osmanlı-Rus Harbinde olduğu gibi göç ve savaş… Şehitler… Bu defa yangın Ortadoğu sınırımızda çıktı…

Rusya'nın desteklediği Suriye'deki Esed rejim güçlerinin saldırıları sonucu; gencecik, fidan gibi ana kuzusu yiğitlerimiz şehit edildi. Milletimizin, devletimizin, ailelerinin, sevenlerinin başı sağ olsun. Şehitlerimize Allah rahmet eylesin. Acımız çok büyük… Bu acıyı ifade edebilecek ne kalem ne de kelime mevcut…

Milletimiz şehit acısı içinde iken, atalarımızın “Mütareke Basını” diye ifade ettikleri ruhsuz, milletsiz, fitne-i fücur güruhu, halkın moralini ve şevkini kırabilmek, halk arasında kaos çıkarabilmek için dillerindeki zehirlerini akıtmaya başladılar.

“Mütareke Basını” çok sık kullanılmasa da toplum hafızamız da acı hatıratları ile kayıtlı olduğu için bu tabire karşı halkımızın büyük çoğunluğunun kulak aşinalığı vardır. Bu tabir; sureti haktan görünerek, fikir hürriyeti, demokrasi, özgürlük gibi söylemlerin arkasına gizlenerek, millet, devlet ve din düşmanlığı yapılması olduğunu ve algı yaratmak için neler yapılabileceği halkımızın engin feraseti ile bilinmektedir.

Barış ve devletin güçlü olduğu zamanlarda, devlete karşı isyancılığı, toplum arasında fitne fesat saçmak için kin ve düşmanlığı körükleyen, savaş ve karışıklık zamanlarında ise işgalcilere karşı teslimiyeti telkin eden, bunun içinde milli olan her şeyi aşağılayan; yalan, yanlış, uydurma haberler ile çözüm yerine sorun üreten “Mütareke Basını”. Geçmişte ve günümüzdeki yaşananların ışığı altında, hem geçmişi hem de günümüzü anlamamız için ibretler alınması gereken tarihi bir derstir.

Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşından yenik çıktığında, mütareke (ateşkes anlaşması) imzalanmış ve İstanbul başta olmak üzere yurdun her tarafı düşman tarafından işgal edilmişti.

Osmanlı Devletinin son zamanlarında isyan ve ayaklanmalarında, “Hürriyet, eşitlik, “ nutukları atan, yalan yanlış haberler ile halkı isyana teşvik eden, ayaklanmaları organize edenlerin borazanı olan, o zamanki İstanbul basının bir bölümü işgal döneminde, teslimiyetçi ve işgal sevici olmuş, apaçık ve alenen işgalcilere ve büyük devletlere methiyeler düzmeye, şakşakçılık ve muhbirlik yapmaya başlamışlardı.

Milli olmayan, ruhsuz “Mütareke Basını” işi o kadar ileriye götürmüş ki: "Yunanlılar ne kadar ebedi düşmanımız olursa olsun, bugünkü galiplerimizin bir müttefikidir, onlara karşı yapılacak hareket, İtilaf Devletleri'nin kırgınlığına sebep olur. Gafletin bu derecesi görülmüş, işitilmiş şey değildir!" (23 Mart 1920 Alemdar Gazetesi) gibi benzeri yayınları ile işgalci devletlere karşı konulmamasını telkin eden, onların her talebinin yerine getirilmesini isteyen teslimiyetçi yayınlar yapmıştır.

Tarihlerden ve bahsedilen olaylardan da anlaşılacağı üzere, “Mütareke Basını” tabirinin ortaya çıkmasına sebep olan olaylar günümüzden bir asır öncesinde yaşanmış olaylardır.

O zaman ki teknoloji bugünkü kadar gelişmediği için internet, görüntülü yayınlar, cep telefonları yoktu. O'nun için geçmişte kullanılan Mütareke Basını tabiri günümüz de eksik ve yavan kalmaktadır.
Bu gün, sosyal medyada ve diğer basılı ve sözlü kanallar da bir taraftan şehit haberleri gelir iken, “Mütareke Basını” Zihniyetindeki ruhsuzlar, milli ve manevi değerlerimize ağız dolusu küfür etmekte, milli çıkarlarımıza ters ifadeler kullanmakta olduklarına şahit oluyoruz.

Türk töresinde ordu sefere çıktığı zaman susulur, ordumun Mansur ve muzaffer olması için dua edilir.

  YORUM YAP / YORUM OKU
HASAN KAYA DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS