Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Hacı Ahmet Ünlü

Mü’minler emanetlerine ve ahitlerine riayet ederler

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Rahmân ve Rahîm olan ALLAH Subhânehû Ve Teâla nın ismiyle Hamd Alemlerin Rabbi olan ALLAH Subhânehû Ve Teâla ya mahsustur. Ona hamd eder Ondan yardım ve mağfiret dileriz.
O mü'minler emanetlerine ve ahitlerine riayet ederler. Emanetlere ve verdikleri sözlerine, randevularına sâdık davranırlar.
Emaneti korumak imanın sıhhat şartlarındandır. Emaneti ve emin olmayı muhafaza etmek her Müslüman'ın görevidir. Emanete hıyanet etmek, mü'min bir inanana asla yakışmaz ve güveni sarsar.
Allah'ın emanetlerine, ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'ya ve insanlara verdikleri sözlerine riayet ederler. Emanet olarak gerek Allah emanetini, gerekse kulların emanetini emanet bilirler. Emaneti emânetin sahibinin istediği gibi kullanırlar. Emanetle ilişkilerini, emanetin sahibinin istediği şekilde ayarlarlar. ALLAH Subhânehû Ve Teâla emanet olarak kendilerine ne vermişse.
Din mi verdi? Kitap mı verdi? Peygamber mi verdi? Akıl mı verdi? Sıhhat mı verdi? Zaman mı verdi? Mal mülk, fırsat imkân mı verdi? Ev, araba, arsa mı verdi? Evlât mı verdi? Hanım mı verdi? Veya din mi gönderdi? Kitap, peygamber mi gönderdi? İrade mi verdi emanet olarak? Namaz mı? Oruç mu? Abdest mi? Namus mu? İffet mi? Hac mı? Arafa mı? Bayram mı? Cuma mı? Bunların tümünü emanetin sahi-binin razı olduğu yerlerde kullanarak emanetlerini yerine getirirler onlar. Yani dinin tamamına ri-ayet ederler, Allah'ın kendilerinden istediği bir hayatı yaşarlar onlar.
ALLAH Subhânehû Ve Teâla'nın kendilerine verdiği emanetleri çarçur edip bozuk para gibi harcamaya kalkışmaz onlar. ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'nın kendilerine emanet olarak verdiği kitaplarıyla yakından tanışırlar, o kitap rehberli-ğinde bir hayata yönelirler. ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'nın kendilerine emanet olarak gönderdiği peygamberlerinin sün-netini yakından tanıyarak onun örnekliğinde bir hayata yönelirler. Kitaplarına ve peygamberlerine sırt çevirerek, onlardan habersiz bir hayat yaşayarak emanete ihanet etmezler.
Bir de onlar kullar arasındaki emanete de riayet ederler. İnsanların kendi aralarında birbirlerine emanet ettiği, emanet verdiği şeylere de riayet ederler. Bir mümin kardeşinin, ya da bir kâfirinin emanetine de riayetkar davranırlar. Yani bir kâfir kendilerine bir şeyler emanet etmişse asla ona hıyanet etmezler. Kullara, insanlara verdikleri sözlerine de riayet ederler onlar. Rande-vularına riayetkar davranırlar, nezih davranırlar. Emanet sahiplerine karşı sahtekârlık yapmazlar. Hattâ savaş halinde oldukları insanlara bile namuslu davranırlar. Sözlerine, anlaşmalarına sâdık davranırlar. İşte gerek bu dünyada, gerekse ahirette felâha ermenin şartı bunlardır, felâha erenler bunlardır.
Tabii evvela Rabbimize ezelde verdiğimiz ahitlerimize riayet etmek zorundayız. ALLAH Subhânehû Ve Teâla'nın dine riayet etmeyenlerin insanların ahitlerine riayet etmeleri mümkün değildir. Evet önce Allah ahitlerine riayet ederler, ona sâdık kalırlar, sonra da insanlara verdikleri ahitlerine, taahhütlerine sâdık davranırlar onlar. Ahitleri, sözleri İslâm'a zıtsa hemen vazgeçerler, değilse ne pahasına olursa olsun verdikleri sözlerinden dönmezler. Elleri, ayakları, hanımları, çocukları, paraları, pulları kendilerine ALLAH 'ın emanetidir, onları sahibinin istemediği yerlerde kullanarak onlara ihanet etmezler.

Evet, onlar ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'ya verdikleri emanetlere riayet edicidirler. ALLAH'la yapılan sözleşmelere riayet ederler. ALLAH 'ı şahit tutarak Allah kullarından alınan emanetlere sadık kalırlar, hıyanet et-mezler. ALLAH 'ı şahit tutarak ALLAH kullarıyla yapılan sözleşmelere riayet ederler. Bizim Kur'an ve sünnette Allah'la gerçekleştirdiğimiz pek çok ahdimiz, pek çok sözleşmemiz, pek çok misakımız vardır. Müslüman olarak onların tamamından sorumluyuz. Yine ALLAH 'ın bize emaneti olan dini, ki-tabı, peygamberi, namazı, orucu, zekatı, haccı, bedeni, malı hepsini korumak zorundayız. ALLAH tüm bunları bize emanet etmiştir ki onları koruyalım. ALLAH 'a verdiğimiz sözlere riayet ettiğimiz gibi, ALLAH kullarına verdiğimiz ahitlerimize de aynen riayet etmek, sadık kalmak zorundayız. Rabbim yardımcımız olsun. Allahümme Âmin inşaALLAH

  YORUM YAP / YORUM OKU
HACI AHMET ÜNLÜ DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS