Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Barış Aydın

Millet ittifakı lidersizliğe ne kadar süre dayanabilir?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Cumhur İttifakının büyük ortağı MHP'nin lideri Bahçeli 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde mevcut Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı yeniden aday göstereceklerini açıkladı. Cumhur ittifakı en büyük kozunu baştan açık bir şekilde ortaya koydu, seçim sürecini AK Parti'yle büyük ortağı MHP'nin birlikte yürütecekleri tescilledi. Millet ittifakı ise Cumhurbaşkanı adayını açıklamadı çünkü ikinci bir Ekmeleddin İhsanoğlu faciasını kaldıracak güçleri olmadığının farkına varacak tecrübeyi yenile yenile edinmişlerdi. Millet ittifakı siyasi stratejileri gereği aday ismi açıklamadı bu durum toplumda olumlu yönde karşılık buldu beklentiyi ve umudu yükseltti kendilerini sürekli gündemde tuttu. Cumhur ittifakının lideri her gün en sert eleştirilerin hedefi olurken Millet ittifakı eleştirilerden azade bir şekilde keyfini sürüyor çünkü başı belli değil, destek cepheleri geniş birbirlerinin yüklerini alabiliyorlar. Şöyle ki ringe çıkmışsınız karşınızda 10 tane boksör var hangisine vuracaksınız, birine vurup düşürseniz diğeri saldırıyor, diğerine vursanız arkadaki rahat durmuyor. Ancak taraf açısından işler zor değil hepsi bir olup sadece size saldırıyor. Bu adil bir yarış değildir aralarından birisini seçmeliler ki koşullar eşitlensin. Cumhur ittifakı açısından bu durum doğal olarak rahatsızlık uyandırdı baskı oluşturdu.

Cumhur ittifakı sözcülerinin Millet ittifakından Cumhurbaşkanı adaylarının ismini açıklamasını istemelerinin temelinde bu baskı yatıyor sürekli savunmada kalmak Cumhur ittifakını yoruyor, tembelleştiriyor, yıpratıyor Millet ittifakı bu açığı yakaladığı için ısrarla ismi açıklamıyor. Çünkü sahada sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan var ve her olumsuzluğun faturası ona kesiliyor eğer Millet ittifakının adayı açıklanmış olsaydı farklı bir tablo oluşacaktı ve ona da şiddetli eleştiriler en ağır şekilde yapılacaktı. Ekonomi yolunda gitseydi belki de bunların hiçbirisi konuşulmayacaktı. İş gelip vatandaşın evine giren ekmeğine dokununca yapılan hatanın büyüklüğü fark edildi. Millet ittifakına yapılan baskıların temelinde bu yatıyor eğer Cumhurbaşkanı adaylarını açıklarlarsa AK Parti'de oluşan gerginlik azalacak baskı hafifleyecek nefes alması için yeni bir hava sahası açılacak. Millet ittifakı bu durumdan ziyadesiyle istifade ediyor çünkü her şeyin farkındalar ve psikolojik üstünlüğü de ele geçirmiş durumdalar. Hem hiçbir şey yapmadan oylarını yükseltiyorlar hem de Cumhur ittifakının oylarının düşmesini keyifle seyrediyorlar. Taş mı kuşa kuş mu taşa değdi bu sefer gerçekten kuş gidip taşa değdi.Yazılı,görsel,sosyal medyada iletişim araçlarının tamamında Millet ittifakının adayının kim olacağı tartışılıyor.AK Parti ismi öğrenmek ve rahatlamak için ısrarlı takibini bütün gücüyle sürdürüyor.Elbette bu baskının bir bedeli olacaktır. Millet ittifakı adayı kim olursa olsun dünyanın bütün sert eleştirilerine maruz kalacak bebekken içtiği sütten tutun çocukken çıktığı ağaca kadar her şeyi ortaya çıkarılacak ki yarış koşulları eşitlensin tüm saldırıların tek hedefi Cumhurbaşkanı Erdoğan olmaktan çıksın. Bu stresli ve gergin bekleyiş sürerken derde yeni dertler eklendi.

Bahçeli'den AK Parti'yi sıkıntıya sokacak izahı çok zor siyaseten hatalı iki açıklama geldi. MHP lideri Bahçeli “Zillet ittifakı adayının eşgali ve robot resmi bile çizilmiştir. Zillet ittifakı cumhurbaşkanı adayının izi sürülürken ayıplı ve ahlaken ağır kusur içeren bir strateji takip edilmektedir” dedi. Aday ismi açıklanmadan Millet ittifakının adayını kriminal bir suçlu gibi göstermeye çalışmak karanlığa taş atmakla eşdeğerdir. Kaldı ki Emniyet Bürolarında robot resim çizen kişiler üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültesi'nde resim ya da heykel bölümü mezunlarının en iyileri arasından seçiliyor. Hem teknik, hem psikolojik açıdan yetiştiriliyorlar. Dolayısı ile onlara boş yere sipariş usulü resim çizdirmek çok kolay değil. Gelelim ikinci açıklamasına Bahçeli Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu'na yönelik "Bak Serok, Amed değil Diyarbakır diyeceksin. İstanbul'u da dünyanın en büyük Türk-İslam kenti olarak söyleyeceksin. Suriye'de federasyon önermen, fiilen Kobanili Ahmet olduğunun delilidir. Haddini bil, haysiyet sahibi ol"dedi.Her iki açıklamanın da hedefi özünde AK Parti'dir. Gelecek Partisi, Bahçeli'nin bu açıklaması sonrasında oylarını az da olsa yükseltecektir. Çünkü bu dilin ve üslubun millette karşılığı yoktur. İstanbul ve Ankara belediye seçimlerinde bu denendi görüldü millet bu dili kökünden reddediyor kabul etmiyor. MHP lideri Bahçeli'nin bu açıklamaları ittifakı zedeliyor ve AK Parti'ye ağır yük oluyor. Millet hiç kimseye seçim sandığına giden bu yolda külhanbeylik yaptırmaz, sağa sola racon kestirmez,ellerini beline koyup bağırarak, sert ifadeler kullanılmasına müsaade etmez akıllanmayanlar aklını başına alsın diye sandıkta tokadı yapıştırır.

Millet ittifakı aday açıklamayarak Cumhur ittifakını erken seçim tarihi açıklamaya mecbur bırakmak istiyor çünkü tarih açıklandığı gün Millet ittifakının Cumhurbaşkanı adayının ismi mecburen açıklanacaktır. Her geçen gün Cumhur ittifakının aleyhine Millet ittifakının lehine çalışıyor işte bu sebeple koşulların eşitlenmesi adına birkaç ay içerisinde erken seçim tarihi açıklanacaktır. Çünkü her iki taraf için de bu yük taşınabilir olmaktan çıkmıştır. Millet ittifakı bu konforlu alanı terk etmeyip rehavete kapılırsa, aday açıklama zamanını stratejiden çıkarıp keyfiyetle geciktirirse, pusu siyasetini çevirirse darmadağın olur. Bekleyip hep birlikte görelim…

 

  YORUM YAP / YORUM OKU
BARIŞ AYDIN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS