Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Zihniyet değişimi gerekiyor

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Şırnak Uludere'de 35 vatandaşımızın yaşamını kaybetmesi olayı, Türkiye'de Kürt meselesiyle ilgili bir "zihniyet sorunu" olduğunu bir kez daha gösterdi.
O bölge insanını eşit vatandaş görmeyen, öldürülmesini normal karşılayan egemen bir zihniyet bu...
Peki, bu zihniyet nasıl değişecek?
Çok basit formülünü geçtiğimiz hafta Meclis'te konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç verdi:
Biz de o tarihi konuşmayı köşelerimizde yazıp yorumladık. Ne diyordu Arınç:
"Kürtlerin varlığı bin seneden beri bir gerçektir. İnkâr edemezsiniz. İnkâr ederseniz 1980 öncesine dönüş yaparsınız. Kürtleri tanıyacaksanız haklarını da tanıyacaksınız. Anayasal haklarını vereceğiz, tanıyacağız, diline saygı duyacağız. Bunları vermekle terörle eş anlamlı sonuç çıkarmayacağız. Irkçılığı reddediyoruz. Ben Kürdüm diyen bir insanın eğitim, kültür, dil hakkı ne varsa vereceğiz. Bu ulufe, bahşiş değil."
O bölgede 38 vatandaşın bombalanmasına zemin olan ve derin acıların yaşanmasına yol açan Arınç'ın söylediği bu temel insani hakların kullanılamaması değil mi?
Üstelik hâlâ da kullanılmıyor.
Bunu gerekçe yapıp şiddet kullananlarla mücadele de bu nedenle zorlaşıyor.
O bölgeyi "tenkil ve tedip" (Yok etme ve terbiye etme) politikalarıyla dize getirmeye çalışan egemen zihniyeti devreden çıkarmadan Kürt meselesini çözmek zor...
Siyasetin önce bu gerçeği görmesi sonra da bunu değiştirecek siyaset üretmesi gerekiyor. Sonuç değil neden önemli...

CHP'li Toprak ve Çelebi
Aslında söz CHP'den ve cevap hakkından açılmışken yakından tanıdığım iki siyasi ismin hakkını da yemek istemiyorum. Biri CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, öteki de CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi... Yine CHP'yle ilgili bir haberde bu iki ismin, İstanbul'da ilçe başkanlarını görevden almalarda etkili olduklarını ve kadrolaşmayı birlikte yaptıklarını yazmıştım.
İkisi de arayıp bu çalışmalarla ilgileri olmadığını söyledi. Özellikle eski DİSK Başkanı Çelebi ısrarla şu sözlerinin altını çizdi:
"Beni zorla işin içine sokmaya çalışıyorlar bu kesinlikle doğru değil."
Elbette siyaset kulislerinde çok şey söylenir. Önemli olan insanın kendi beyanıdır. Onu hiçbir sorgulamaya tabi tutmadan doğru kabul etmek gerekiyor.

Özince'nin cevap hakkı
Birçok görevi var ama biz onu Türkiye'nin en büyük bankalarından İş Bankası'nın genel müdürü olarak tanıdık. Bir süre önce o görevinden ayrıldı ama hâlâ o bankanın yönetim kurulu başkanı. Ersin Özince'den söz ediyorum. 18 Aralık 2011 tarihli "CHP'nin 2014 senaryoları" yazımda adından söz edince bir mail gönderdi.
O yazıda CHP dışındaki bazı güçlerin CHP'ye ilişkin senaryolarında Özince adı da geçiyordu. Yani direkt değil üçüncü kişilerin ağzından.
Özince gönderdiği mailde iş yaşamında, siyasetle işini birbirine hiç karıştırmadığından söz ediyor ve şu gerçeğin bilinmesini istiyor. Biraz kısaltarak yayınlıyorum: "Yazınızdaki ifade tarzından ismimin üçüncü kişilerle yaptığınız temaslarda geçmiş olabileceğini de anlıyor, eğer durum böyle ise bu tür kişilerin iyi niyetli olmayabilecekleri endişesini taşıyorum. Özellikle şahsımın bu konunun tamamen dışında oluşu da bu endişemi artırıyor. Kısacası ben bu söylenti ya da değerlendirmelerin hiçbir yerinde bulunmuyorum.
Ergenekon çevresinden her kimi kastetmektesiniz onu da bilmiyorum. Ancak, Ergenekon davası iddianamesinde şahsımdan bahis olduğunu duydum. Konuyu incelerseniz, kastettiğiniz çevrelerde şahsıma pek itibar edilmediği kanaatimi belki de paylaşırsınız.
Sonuç olarak; yazınızda yer verdiğiniz bilgi ve yorumun şahsım ve beni tanıyanlar nezdinde yarattığı hatalı düşünceleri düzeltmeniz amacı ile sizi bilgilendirmekte yarar gördüm.
Bu vesile ile yeni yılınızı kutlar, esenlikler dilerim."

Yazının devamını okumak için tıklayın.

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS