Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Zana'nın çıkışı bir ayrışma

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Kürt meselesi yıllarca toplumu korkutmanın, sivil iktidarları yönetmenin, darbelerin, vesayet rejiminin aracı olarak kullanıldı.
Eski Türkiye'nin en büyük öcüsüydü bölücülük...
Şimdi de içeriden ve dışarıdan mevcut iktidarı alaşağı etmenin "aracı" olarak değerlendiriliyor. Zor görünse de bu çaba kafaları karıştırıyor.
Birkaç gün önce Agos gazetesine ilk kez konuşan, bir dönem Öcalan'ın da avukatlığını yapan Selim Okçuoğlu ile konuştum. 1997-2001 arasında devlet- PKK görüşmelerinde önemli rol üstlenen Okçuoğlu'nun bugüne nasıl baktığı önemli.
Yaşananları "topyekûn bir savaş" olarak niteleyen Okçuoğlu şöyle diyor:
"Bana göre PKK, bütün gücüyle bir savaş başlattı. Şiddetin dozunu tarihinde belki de hiç olmadığı kadar artırdı. Psikolojik savaşı da sürdürüyor. Şiddetle yapılabilecek her şey yapılıyor. Ortaya çıkan sonucu ve şiddetle bir çözüm olmadığını herkes görecek. Umarım PKK da bir noktadan sonra böyle gitmeyeceğini görür."
Okçuoğlu, bu noktada temel bir çelişkiye dikkat çekiyor: "Demokratik özerklik talebiyle, ona ulaşmak için kullanılan araç yani savaş uyumlu değil."
Savaşın nasıl bir sonuca yol açacağını ise şöyle ifade ediyor: "Özerklik dediğiniz, bölgenin ana gövdeden farklı yönetilmesidir. Siz bunu şiddetle yaptığınızda ana gövdeden kopmuş olmuyor musunuz? Örneğin Şemdinli'yi özerklik kurmak üzere şiddetle ele geçirdiniz. Peki, ne yapacaksınız orada? Bir kere orayı savunmanız gerekiyor. Kime karşı savunacaksınız? Ayrıca siyasal, sosyal hayatı yeniden dizayn etmeniz gerekiyor. Onun için silahla demokratik özerklik olmaz. Bu kopuştur."
Araya girip soruyorum: "Bu durumda PKK başa mı dönüyor?"
Okçuoğlu, "Bence bu soruyu sorup bırakmak lazım" diyor ve Leyla Zana ve Öcalan'ın da içinde olduğu başka bir "kopuşun" işaretini veriyor:
"Ben Leyla Zana'nın çıkışını bir ayrışma olarak niteliyorum. Önümüzdeki yıllara bakarsanız Kürt hareketi içindeki ayrışma tam da bu düzlemde gelişecek. Eğer bir ayrışma olacaksa Leyla Hanım'ın, muhtemelen Öcalan'ın politik tutumuyla ilgili olacak."
Peki, Öcalan neden konuşmuyor?
"Tabii başka anormallikler de var ama benim yorumum çok etkili olmayacağı bir süreçte konuşmuyor."

'Ben onu solcu biliyordum, meğer ulusalcıymış'
Geçen akşam İstanbul Bakırköy'de çok güzel Kastamonu yemekleri yapan "Abdülkadir" restoranda CHP'lilerle buluştuk. Karşımda babadan CHP'li Prof. Dr. Hurşit Güneş, bir yanımda yeni CHP'li Muhammet Çakmak ve Hakan Atalay, bir yanımda ise öğretim üyesi Banu Dalaman ve eşi vardı.
Dönerden etli ekmeğe, Kastamonu yemekleri ne kadar güzelse, Hatay'daki kamp tartışmalarıyla gündemde olan Hurşit Güneş'le CHP'yi konuşmak da o kadar enteresandı. Aslında ne düşündüğü bilinmeyen isim değil Güneş hoca. Ama sanıyorum CHP içindeki yapılara daha eleştirel bakan yanı pek bilinmiyor. Alın şu sözlerini... "Silivri'ye gitmediğimiz gün bu parti düzelecek. Beni orada göremezsiniz. Onların aday olmaması için birkaç arkadaş çok uğraştık ama başaramadık. Listeyi delip giren savcı İlhan Cihaner'in tutumuna da çok şaşırdım. Ben onu solcu biliyordum meğer o ulusalcıymış..."
"Sosyal demokrat CHP" eksenli bir kitap hazırlığı içinde olan Güneş'in bu yaklaşımı ilginç değil mi?

Yazının devamını okumak için tıklayın.

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS