Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Zana, çözüm için devrede

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana da açlık grevine başladı. Zana, birkaç ay önce Başbakan Erdoğan'la görüşen ve "Bu sorunu siz çözersiniz" diyebilen cesur Kürt siyasetçilerden biri. 
Onu önemli kılan sadece bu cesareti değil. Zana, Kürt meselesinin Avrupa'ya ve Ortadoğu'ya bakan sivil yüzünü temsil ediyor. İçeride ve dışarıdaki Kürt kamuoyunu etkilediği gibi Türkiye ve AB kamuoyunda da bir karşılığı var.
Bu nedenle uzun süredir sessiz kalan Zana'nın açlık grevine başlaması ölümleri engellemede bir fırsat sunuyor. Aslında sivil siyasetin görevi, çözüm üretmek, barış ve diyaloga atılan küçük adımları gerilime değil büyük adımlara dönüştürmektir.
Açlık grevleriyle istenen talepler, olması gerekenlerdir ve karşılanamaz değil. Geç kalınmasına ve onca sert açıklamalara rağmen hükümet tarafı çözüme yakın duruyor. Bunu hem Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın hem de Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in açık kapı bırakan açıklamalarından anlıyoruz.
Ama ne yazık ki BDP aklı bu "adımları" diyaloga, diyalogu da çözüme dönüştürmeye yetmiyor. Şimdi Leyla Zana belki de bu nedenle devreye giriyor. Bu devreye girişte de siyasetin nasıl yapılacağına ilişkin işaretler veriyor. En basit örneği, BDP aklı açlık grevi için Diyarbakır'ı ve sokağı seçerken, Zana çok meşru bir alanı, Ankara'yı, Meclis'i seçiyor.
Bu tavır ister istemez diyalog ve müzakere kanallarının açık olması anlamına geliyor. Zana da bunun altını çiziyor: "Bedenlerini açlığa yatıran gençlere bir ses olmak istedim. Bu ülke hepimize, Kürt'üne de, Türk'üne de, Arap'ına da herkese yeter. Kimliklerimizi olduğu gibi kabul edebildiğimizde sorunlar çözülür. Açlık grevi yüzünden cezaevlerinden yüzlerce tabut çıkınca birbirimizin yüzüne nasıl bakacağız? Sorunlar ancak müzakere ile çözülebilir."
Zana'nın bu yaklaşımı hükümet üzerinde bir baskı yarattığı gibi güvenilir muhataplık açısından rahatlatıyor. Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetim Başkanı Mesud Barzani'nin açıklamaları da benzer bir işleve sahip.
Tabii bu iki ismin devreye girişi PKK'yı da zorlayacak. Bu nedenle çok istediklerini de sanmıyorum.
"Umut olsun istiyorum" diyen Zana ve Barzani'nin devreye girmesi çözüme yakın durduğumuzu gösteriyor.

Birlikte yürüyoruz
Türki ye toplumu olarak engellilerle ilişkimizin sağlıksız olduğunu biliyordum ama bu kadarını beklemiyordum.
AK Parti MKYK Üyesi görme engelli Lokman Ayva'nın başında olduğu Türkiye Beyazay Derneği, bir süre önce toplumun engellilere bakışını ölçen bir kamuoyu araştırması yaptırdı.
GENAR Araştırma Şirketi'nin yaptığı kamuoyu araştırmasına göre durumumuz gerçekten vahim. İşte birkaç örnek:
Yüzde 76.8'imizin şimdiye kadar görme engelli bir arkadaşı bulunmuyor!
Yüzde 92.6'mız görme engellilerin nasıl yaşadıklarını merak etmiyor!
Yüzde 98.1'imiz, görme engellilerin günlük ihtiyaçlarını nasıl karşıladıklarının farkında değil!
Yüzde 99.3'ümüz ise görme engellilerin ulaşımda karşılaştıkları sorunlardan bihaber!
Nüfusumuzun yüzde 12.29'u engellilerden oluşuyor. Bu 8 milyonu aşan bir kitle demek.
O kitleye karşı ilgisizliğimiz insanı utandırıyor.
Bu utancı biraz azaltmak için Beyazay Derneği bu ayın 30'unda "Birlikte Yürüyoruz" başlığıyla yeni bir kampanya başlatıyor. Amaç da engellilerle birlikte yaşama kültürünü artırmak.
Buna ihtiyacımız var.

Yazının devamı için tıklayınız...
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS