Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Yeni 'çılgın' İstanbul

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Günlerdir beklenen çılgın proje, Kanal İstanbul nihayet açıklandı. Dün gece televizyon ekranlarını izlerken, projeye neden "çılgın" denildiği de anlaşıldı. Tüm kanallarda çılgın proje tartışılıyordu. Adı bile gündemi belirlemeye yetti. Gerçekleşmesi nasıl bir İstanbul ve Türkiye algısı yaratır düşünün.
Projeyi açıklayan Başbakan Erdoğan'ı izlerken aklıma ilk rahmetli Turgut Özal geldi.Türkiye, Özal'dan sonra büyük düşünmeye ara vermişti neredeyse... Şimdi Başbakan Erdoğan, bu çıkışıyla Özal'ın küresel ufkunu bir adım ileri götürdü.
İkinci olarak da bir önceki seçimlerle bu seçimi kıyasladım. 22 Temmuz 2007'yi hatırlayın. 367 garabetinin dayatıldığı, "sözde değil özde laik" açıklamalarının yapıldığı, 27 Nisan e -muhtırasının gerdiği bir seçim sürecinden bugün projelerin yarıştığı bir seçime sürecine geldik. O gerginliğin motor gücü CHP bile bu seçimde projeleriyle toplumun karşısına çıkıyor.
Bu Türkiye'nin normalleşme sürecine girdiğini gösteriyor.
Normalleşmesi gereken bir konu daha var; Türkiye'nin denizle ilişkisi... Son yıllarda deniz ulaşımını kullanmada, denizle ilişkimizde yeni adımlar atılsa da çok geride olduğumuz kesin. Ticareti geliştiren suyolları açısından da durumumuz pek parlak değil. Mehmet Altan yazdı, Fransa'da suyolları 15 bin kilometre iken bizde sadece 1200 kilometre... En son Belgrad'da Tuna Nehri üzerinde iki saatlik bir tekne turu yapınca nehirlerin nasıl kullanıldığını gördük. Umuyorum bu proje siyasi partilerin gündemine "deniz ve suyolları" ile ilişkimizi getirir ve bu konu ciddi biçimde ele alınır. Çünkü hâlâ bazı partilerde denizi bilen aday bile yok.
Çılgın proje kuşkusuz daha çok tartışılacak. Yüzyılın projesi deniyorsa böyle bir tartışma sürecinden geçmesi de gerekiyor. Ancak şu gerçeğin altı çizilmeli, İstanbul artık bir dünya kenti olmaya doğru gidiyor. Bunun için de Boğaz'ı ve Tarihi Yarımada'yı bugünkü kaotik yapısından çıkaran alternatif projelere ihtiyaç var. Kanal İstanbul fikri bu kaotik yapıyı çözeceği gibi İstanbul'u şimdiden ipuçlarını gördüğümüz yenidünyanın çekim merkezi de yapacak.
Bu proje seçim vaadinden öte bir anlam taşıyor. Başbakan Erdoğan Türkiye'nin siyasi, stratejik, ekonomik ve bölgesel ihtiyaçlarını biliyor ve onu göre bir vizyon çiziyor. Bu vizyona sahip bir Türkiye, yarın yeni anayasayı da Kürt meselesini de daha rahat çözer.

Sırbistan'da Türk dizileri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le Sırbistan'ı gezerken insan ister istemez Osmanlı'nın 500 yıl boyunca o coğrafyalarda nasıl ayakta kaldığını düşünüyor ve izini sürüyor. Gerçi son 150 yıllık milliyetçi dalga iz falan bırakmamış ama yine de o derin ortak tarih bir biçimde insanları buluşturuyor.
Ve bu buluşmayla küresel çağa uygun yeni bir tarih kuruluyor. Cumhurbaşkanı Gül'le Tuna üzerinde seyrederken, bir yandan Yahya Kemal Beyatlı'nın "Bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik" dizesiyle başlayan şiirini hatırlıyor, öte yandan Türk dizilerinin Sırplar arasında nasıl bir "Türkiye rüzgârı" estirdiğini konuşuyorduk.
Gerçekten de sadece Ortadoğu'da değil, Balkanlar'da da müthiş bir Türkiye rüzgârı esiyor. O rüzgârın o topraklara götürdüğü şeylerin başında da Türk dizileri geliyor. Daha düne kadar gergin olan Türkiye Sırbistan ilişkilerini siyaset ve diziler el ele yumuşatıyor. 10'a yakın diziden söz ediliyor. Şu anda Yaprak Dökümü ve Hanımın Çiftliği gözde... İlk göz ağrıları ise Binbirgece dizisi. O tam bir fenomen olmuş Sırbistan'da... Bir süre önce dizinin başrol oyuncuları Bergüzar Korel ve Halit Ergenç Belgrad'a geldiklerinde Hollywood yıldızları gibi karşılanmış.
Bu ilginin çekim merkezi ise İstanbul... İspanyol ve ABD dizilerinin yerine geçen Türk dizileri Belgrad'da müthiş bir İstanbul hayranlığı da yaratmış. Bu nedenle otobüslerle İstanbul turları Balkanlar'ın yeni trendi.
Kısaca Türkiye, bölgesini sadece siyaseten değil, ekonomik ve kültürel olarak da etkileyen bir merkez durumunda.

Yazının tamamı için TIKLAYIN

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS