Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Üç sessiz dev adım

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Türkiye,içeride ve dışarıda kritik günler yaşıyor. Bu süreçte AK Parti iktidarı hem içeride hem de dışarıda belki de tarihinin en yoğun eleştirilerini alıyor.
Kimi Suriye gerilimini ve PKK ile ilişkileri gerekçe göstererek "düşmanlık" üzerinden, kimileri de daha fazla demokrasi ve insan hakları talebiyle "dostluk" üzerinden eleştiriyor.
Ama bunlar olurken ülkede de önemli şeyler oluyor.
Son bir haftada olanlara bakın. Anayasa Mahkemesi'nin Kürtçe tabela yasağına ilişkin gerekçeli kararı yayımlanması, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in İstanbul Fener Rum Patriği Bartholomeos'la görüşmesi ve üçüncü yargı paketinin Meclis'ten geçmesi sessiz ama derinden değişimin sürdüğünü gösteriyor.
Biraz geçmişteki "sessiz devrim"leri hatırlatırcasına...
Vesayet sisteminin araçları olarak sürekli engel çıkartan sistemin kurumları artık siyasetin önünü açan bir işlev görüyor.
Alın Anayasa Mahkemesi'nin kararını... Kürtçe tabela ve Kürtçe propagandayla ilgili bu karar, siyasete önemli bir zemin sunuyor.
Mahkeme gerekçesinde aynen şöyle diyor:
"Gerek anayasal gerek yasal değişiklikler sonucunda gerekse uygulamayla zaman içerisinde siyasi faaliyet alanı genişlemiştir."
Anayasa Mahkemesi Kürtçe tabelayla ilgili kararında "siyasi faaliyet alanı genişlemiştir" diyerek zamanın ruhuna uygun bir yaklaşım gösteriyor.
Aynı şeyi Cumhuriyetin önemli kurumlarından biri olan Diyanet İşleri Başkanı da yapıyor. Başkan Prof.Görmez, Patrik Bartholomeos'la görüşerek hem yeni bir gelenek başlatıyor hem de şu sözleriyle ötekileştirmenin yanlışlığını dile getiriyor:
"Bu ülkede herhangi bir dini topluluğun din adamı yetiştirmek için başka ülkelere muhtaç olması bu ülkenin büyüklüğüne yakışmıyor."
Ve AK Parti'nin son hamlesi...
Hazırlanma biçimi de içeriği de çok eleştirildi ama üçüncü yargı paketi, güvenlikçi anlayışın sıkıştırdığı Türkiye'ye rahat bir nefes aldıracak gibi görünüyor. Başta tutuklu milletvekilleri olmak üzere çok sayıda uzun tutukluluk mağduru insan tahliye edilecek.
Böylece tutukluluğun cezaya dönüştüğü ülke fotoğrafı değişmiş olacak. Türkiye, sessiz ve derinden önemli adımlar atıyor ama yetmez. Yeni adımlara ihtiyaç var.

"Barışı özleyen büyük bir kitle var"
Başbakan Erdoğan'la Leyla Zana görüşmesi siyasette tartışma yaratsa da sokakta daha olumlu bulundu. Bu görüşmenin sokağa nasıl yansıdığını bölgeyi iyi bilen Gıda ve Tarım Bakanı Mehdi Eker'e sordum. Görüşmeyi olumlu bulan Eker şöyle diyor:
"Şiddetin tırmandırdığı bir ortamda Leyla Zana gibi çok acılar yaşamış, çok bedel ödemiş bir milletvekilinin kalkıp umut ifade eden 'Bu sorunu başbakan çözer' sözü, başbakanın da bunun üzerine 1,5 saati aşan bir yüz yüze görüşme yapması diyalog süreci açısından çok anlamlı."
Asıl etkinin bölge insanı üzerinde olduğunu söyleyen Eker sözlerini şöyle sürdürüyor:
"Bu görüşme, benim seçim bölgem olan, Diyarbakır'da sokaktaki insanı daha çok etkiledi. Çünkü orada barışın artık terör yoluyla değil, siyaset yoluyla, demokratikleşme ve sivilleşme yoluyla tesis edilmesinin gerekliliğine inanan, bunu bekleyen özleyen büyük bir kitle var. Onlar nezdinde Zana'nın çıkışı çok olumlu karşılandı."
Bakan Eker, PKK'nın taleplerinin Kürtlerin talebi olmadığını bu nedenle de hükümetin demokratikleşmeyi sürdürmesi gerektiğini söylüyor
"Bizim hükmet veya devlet olarak, her şartta Kürt meselesinde, PKK'dan bağımsız olarak- onu dikkate almamak anlamında değil- yapılması gerekenleri yapmalı, atılması gereken adımları atmalı. Kendi vatandaşlarının huzuru için demokratik talepleri yerine getirilmeli... O zaman PKK kendi uyguladığı şiddet yöntemleriyle baş başa kalır."

Yazının devamını okumak için tıklayın.

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS