Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Üç CHP'li anlaşamıyorsa...

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Meclis'teki yeni anayasa "Uzlaşma Komisyonu" çalışmaya biraz ara verdi ama bu kısa sürecek. Ağustos sıcağında bile çalışmaya devam edecekler.
Doğrusu çalışacaklar ama ortaya nasıl bir anayasa çıkacağını komisyon üyeleri dahil kimse bilmiyor. Çünkü asıl gerginlik yaratacak ilk üç madde, vatandaşlık tanımı ve ana dilde eğitimi yasaklayan maddelere henüz dokunulmadı bile...
Onlara sıra geldiğinde çok farklı tartışmalar göreceğiz. Bu maddelere en sert muhalefeti MHP'nin yapacağı biliniyor. Ama CHP'lilerin ne yapacağı bilinmiyor.
Bu da nereden çıktı demeyin. Bir komisyon üyesine göre 4 partinin anlaşamamasından daha önemlisi CHP'lilerin anlaşmaması.
Komisyon üyesi CHP'lilerin durumunu şöyle anlatıyor:
"Her partinin maddelerle ilgili yeterli yetersiz önerileri oluyor ve bu zaman zaman tartışma da yaratıyor. Ama CHP'lilerin kendi aralarındaki tartışmaları bitmek bilmiyor."
Bu sözler bana CHP'nin son kurultayında seçilen Parti Meclisi tablosunu hatırlatıyor. Orada da birbiriyle anlaşacak insan sayısı çok az.
Aslında bu tespiti CHP'nin bütünü için yapmak mümkün. Çünkü CHP içinde birbiriyle anlaşan siyasi bir ekipten söz etmek zor. Ne Ulusalcı-Kemalistler kendi aralarında bir bütün, ne sosyal demokratlar, ne "sosyal liberaller" ne de sosyalistler.
Sadece CHP değil, içindeki 4 eğilim de çok parçalı. Sanıyorum son iki yılda Kemal Kılıçdaroğlu yönetimindeki CHP Parti Meclisi'nin deneme tahtasına çevrilmesinin bir nedeni de bu.
İşte bu durum Uzlaşma Komisyonu'na daha vahim ve hazin bir biçimde yansıyor.
CHP'yi anayasa uzlaşma komisyonunda üç kişi temsil ediyor: Rıza Türmen, Süheyl Batum ve Atilla Kart... Biri hukukçu, biri merkez sağdan gelen bir akademisyen, biri de CHP içinden gelen bir avukat. Hiçbiri de Parti Meclisi'nde yok. Batum aday oldu ama seçilemedi.
Bütün partiler üç kişiyle temsil ediliyor ve aralarında ufak tefek yaklaşım farkları olabilir. Ama CHP'lilerinki farktan öte bir şey.
Bir komisyon üyesi "farktan öte şeyi" şöyle anlatıyor:
"Bazen birinin söylediğine öteki kökten karşı çıkıyor, bazen de 'bu CHP'nin görüşü değil ben katılmıyorum' deniyor. Bizler önce onların anlaşmalarını bekliyoruz."
Aynı partiden olmalarına rağmen CHP'li üç ismin kendi aralarında fazla tartışmaları hatta bazen işi kopma noktasına getirmeleri komisyonun geleceği açısından kaygı yaratıyor. Yeni CHP yönetiminin, önce kendi içinde sonra da Türkiye toplumunun heyecanla beklediği yeni anayasa komisyonunda daha uyumlu bir ekip kurup kuramayacağı merakla bekleniyor.

CHP'liler 'çizik'ten korkmaz
CHP kurultayı geride kalırken, en çok tartışılan şeylerden biri de "çizik" meselesi. Kim kimi çizecek ve kim liste dışı kalacak? Yıllarca örgütü elinde tutan adam olarak Önder Sav, en çok çizik yiyen isimdi. Son yıllarda onun yerini Gürsel Tekin aldı. Şimdi ona Nihat Matkap ve Erdoğan Toprak da katıldı.
Çizik meselesi aslında CHP siyasetinin eski bir alışkanlığı.
Peki, çizik yemek neyin ölçüsü? Dışarıdan bakınca, güç kaybetmenin elbette. İçeriden ise "teselli" mahiyetinde şu anekdot anlatılıyor.
CHP'nin bir dönemler önemli isimlerinden Erol Çevikçe, ilk girdiği Parti Meclisi seçiminde yüksek oy alır ve hemen rahmetli Turan Güneş'e koşar, "Sayın Güneş ilk seçimimde çok yüksek oy aldım" der. Güneş hiç tepki vermez. Bir sonraki kurultayda ise bu kez en fazla çizik yiyen isim olur.
Yine Güneş'e koşar ve şu kısa cevabı alır: "Bak şimdi siyasetçi oldun."

Yazının devamını okumak için tıklayın.

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS