Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

TÜSİAD'dan çözüm sürecine destek

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
İstanbul sermayesiyle AK Parti hükümeti arasındaki limoni ilişki biliniyor. Ekonominin küresel krize rağmen iyi gitmesine, son dönemde derecelendirme kuruluşlarının puan artırmasına rağmen bu ilişki o seviyenin altına pek inmedi.
Bazen sertleşti, bazen duruldu ama bitmedi. Şimdi yeni bir kapı aralanıyor. TÜSİAD başkanlığına Muharrem Yılmaz'ın gelmesiyle aralanan bu kapı, Ankara'daki TÜSİAD İstişare Konseyi toplantısıyla biraz daha açıldı.
O toplantıda, sayısı az da olsa Mustafa Koç, Ümit Boyner, Erkut Yücaoğlu, Ömer Dinçkök gibi İstanbul sermayesinin bilinen isimleri de vardı.
Bu TÜSİAD'ın klasik Ankara çıkarmasıydı ama zamanlama açısından önemliydi. Bir kere Türkiye 100 yıllık Kürt meselesini "Çözüm süreci"yle aşmaya çalışıyor ve bununla ilişkili sivil, yeni anayasa yapmaya hazırlanıyor.
TÜSİAD tam da bu iki konuda sözü olduğunu duyurmak için Ankara'daydı. Konukları da Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin'di.
Toplantı öncesi konuştuğum bir işadamı, içinde bulundukları ruh halini şöyle anlatıyordu: "Şimdi kimse çıkıp gerçek anlamda ne düşündüğünü anlatmayacak. Türkiye çok ilgi görüyor. Yabancı yatırımcı gelecek ama hukuk güvencesi istiyor. Türkiye hukuk devleti olabilecek mi?"
Araya girip soruyorum: "Samimiyetle bunu istiyorsanız sormamanız için bir neden yok. Ama benim anladığım kadarıyla sizin sıkıntınız, geçmişte bu hükümete karşı tavrınızda... O konuda bir açıklığa, bir özeleştiriye ihtiyaç yok mu?"
"Var..." diyor ama arkası gelmiyor.
Gelmiyor ama İstanbul sermayesinin "Hukuk devleti" isteyecek noktaya gelmesi önemli.

Cizre'de TÜSİAD zirvesi
TÜSİAD'ın Ankara toplantısında iki talep öne çıkıyordu: Hukuk ve Yeni Anayasa... Bu sürece yol açan ise atılan siyasi ve ekonomik adımlardı.
İstişare Konseyi Başkanı Aykut Yücaoğlu şöyle diyordu: "Kürt sorununda çözüm süreciyle alınan mesafe güven veriyor. Üç kredi kuruluşunun not artırması güven veriyor. Kamu maliyesi iyi ve bütçe açığı yok denecek kadar az. Bir de görülmemiş seviyede altyapı projeleri yapılıyor. Bu başarının sonuca ulaşması gerekiyor."
Tabii gündemin önemli bir başlığı da "Çözüm süreci"ne ilişkin TÜSİAD'ın tavrının açıklanmasıydı. TÜSİAD Başkanı Yılmaz şöyle diyordu: "TÜSİAD olarak çözüm sürecini destekliyoruz. Ekonomik ayağını hayata geçirmek için de önümüzdeki günlerde Cizre'de bir iş dünyası zirvesi planlıyoruz. Çözüm sürecini bir fırsata dönüştürmek bizim elimizdedir."

Algıyla olgu farklı

Toplantının ilk konuşmacısı Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'tı. Kılıç'ın yargıçlarımız tarafından pek işletilmeyen Anayasa'nın 90'ıncı maddesi üzerinde durması anlamlıydı. Yargıçlarımız ne yazık ki iç hukukun çözemediği konularda Türkiye'nin imza attığı uluslararası sözleşmeleri dikkate almıyordu.
Öğlen yemeğinin konuğu ise Adalet Bakanı Sadullah Ergin'di. İş dünyası hukuk alanında neler yapıldığını ve evrensel standartlarda bir hukuk sistemine kavuşup kavuşamayacağımızı merak ediyordu. Bakan Ergin de 90'ıncı maddenin önemine değindi ve bugüne kadar adalet sisteminde yapılanları anlattı.
Rakamlarla anlatılan değişim çarpıcıydı. Ancak bu gerçek pek bilinmiyordu ki Bakan Ergin şunu söyleme gereği hissetti: "Algıyla olgu arasında farklılık var."
Uzun yıllar adliye muhabirliği yapan Adliye Koridorları programıyla da bir dönem adliyelerde yaşananlara tanık olan biri olarak gerçekten algıyla olgu arasında çok fark vardı.
Alın çok tartışılan tutuklu-hükümlü sayısını...
2001'de cezaevlerindeki tutuklu oranı yüzde 50.4'ken bugün yüzde 21.9'a düşmüş durumda. AB ortalaması bile yüzde 23.4.

Yazının devamı için tıklayınız...
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS