Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Türkler ve Kürtler

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Türk-Kürt ittifakı, çözüm süreciyle birlikte daha çok konuşulmaya başladı ama geçmişi bir hayli gerilere uzanıyor.
Kast edilen de sadece Türkiye'deki Kürtler değil, bölgedeki tüm Kürtler.

Irak'ta ortaya çıkan IŞİD gerçeği bu konuyu bir kez daha gündeme getirdi. Peki, Kürt siyasi aktörleri bu duruma nasıl bakıyor?
Eski PKK'lı yeni BDP'li bir siyasetçi şöyle diyor:

"Peşmergeler bu tehlikeye karşı hazır olduklarını PKK de destek vereceğini açıkladı. PYD'nin düşüncesi de farklı değil. Ancak şunu söylemek gerekiyor, Kürtler bu sürece Türkiye'den ayrı bakmıyor."

Bugünlerde bölgede yaşayan Kürtler arasında en çok bu konu konuşuluyor. Zaten bölgede yaşayan Kürtlerin Türkiye'ye sempatisi de biliniyor. Bunu yapılan kamuoyu araştırmaları da doğruluyor.

Belki de bu yüzden eski PKK'lı siyasetçi şöyle devam ediyor:

"Mevcut koşullar Türkiye ile Kürtlerin birleşmesini zorluyor. Bunu PKK de PYD'de de istiyor. Çünkü Kürtlerle Türkler ortak bir tarihsel geçmişten geliyor. Bölgede büyük devlet olmanın, dünyada da söz sahibi olmanın tek yolu bu…"

Kürt siyasilere göre, içinde çatışma riski barındırsa da IŞİD'in bölgeyi sarsan çıkışı bu tercihin önünü açıyor.
Bir anlamda bölge, 100 yıl önceki aslına rücu edecek bir döneme giriyor.

Dicle Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Vahap Coşkun da IŞİD olayına benzer bir yaklaşım getiriyor:

"IŞİD'in Musul'u ele geçirmesinin Türkler ve Kürtler açısından doğurduğu iki sonuç var. Birincisi Kürtlerin kendi arasındaki siyasi problemleri ortadan kaldırma ihtimali… Rojava üzerinden KDP ve PYD arasında yaşanan gerilimi gibi… İkincisi ise Türkler ile Kürtler arasında tarihin zorladığı bir işbirliği söz konusu. Ortadoğu'da dengelerin yeni baştan dizayn edildiği bir dönemdeyiz. Bu durum Türklerle Kürtlerin ittifak etmelerini zorunlu kılıyor. Karşılarındaki tehdidi bertaraf etmek ve daha iyi bir yapı kurabilmek açısından bu gerekli… Eğer bu işbirliği gerçekleşirse Ortadoğu'da ciddi bir aktör olabilirler, aksi halde çok büyük tehlikelerin kapıda olduğunu söyleyebiliriz."

Birilerinin bu altüst oluşta eli olabilir ama bölgenin de hesaba katılması gereken kendi dinamiği var. Önemli olan bu dinamiğin farkında olmak… Tam da bu yüzden sadece Barzani veya Talabani hareketi değil, PKK'dan PYD'ye bütün Kürt siyasi hareketleri, bugün ortaya çıkan yeni durumun, Türkiye ile Kürtler için tarihi bir fırsat olduğunu söylüyor.

Vira 10 yaşında

Siyasi önyargıları yıkıp, zenginliklerimize bakamadığımız için hiçbir şeyimizi tam anlamıyla değerlendiremiyoruz. O değerlerden biri de üç yanımızı saran denizlerimiz… Birkaç gün önce Beşiktaş'taki Deniz Müzesi'nde denizciliğe gönül vermiş Vira dergisinin 10. yılı kutlamaları vardı.

Vira Dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Hakkı Şen ve Genel Koordinatörü Ayşe Olca ikilisi hem deniz tarihimizin derinliklerinde nasıl iz sürdüklerini, hem de denizlerimizdeki güzellikleri bize anlattılar…

Kutlamaya katılan denizseverler arasında Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, Armatörler Birliği Başkanı Erol Yücel ve ünlü işadamı Eşref Cerrahoğlu gibi isimler de vardı.

Denizcilikte geç kalsak da fırsat çıktığında neler yapıldığını 2008 krizi öncesi gördük. Peki şimdi ne durumdayız?

Bir işadamı şöyle diyor: "Taşımacılıkta Türk bayraklı gemiler dünyada önemli bir noktaya geldi. Kara listeden beyaz listeye geçtik. Ancak 100 bin kişi istihdam edildiği tersanecilik bitti. Hükümetin denizcilik sektörünü yeniden ele alması gerekiyor."

Yazının tamamı için tıklayınız...
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS