Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Tekin, kimin medya sorumlusu?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

CHP İstanbul'da olup bitenler İstanbul'un sınırını aşarak Ankara'ya kadar uzandı. Uzandı çünkü İstanbul'u karıştıran olayın altında Ankara'da olması gereken CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in imzası var.
Tekin, sürpriz bir biçimde İstanbul seçimleri için harekete geçmiş ve ilk olarak da partili bir işadamına ait Karaköy'deki bir binayı kiralamıştı. Meğer onun da tek katı kiralanmış. Bundan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bilgisi var mı yok mu bilinmiyor ama MYK'da görevli herkes bu çıkartmayı "emrivaki" olarak niteliyor.
Hatta kulislerde yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Gökhan Günaydın'ın olup bitenleri şaşkınlıkla izlediği konuşuluyor.
Bir CHP yöneticisinin şu sözleri rahatsızlığı anlatmaya yetiyor:
"Gürsel Bey'in görevi partinin medyayla ilişkilerini kurmak, propaganda çalışmalarını yürütmek... Ama o sadece kendisinin televizyonlara çıkmasını medya ilişkisi olarak anlıyor ve onu yapıyor. Bu doğru değil."

Dergâh malları Alevilerin mi Bektaşilerin mi?
Uzun süredir Alevi meselesini tartışıyoruz. Başından beri en kolay çözülebilecek mesele olarak baktığım bu konu ne yazık ki gelip "Cemevi ibadethane mi değil mi?" hatta "Alevilik din mi?" gibi garip bir tartışmaya dayandı ve aşılamıyor.
Alevilerin bir kısmı bilinçli bir biçimde bu dayatmayı yaparken, AK Parti'de "yeni bir din"e yol vermem noktasında... Bu da yapılması gerekenlerin ertelenmesine yol açıyor.
Aynı şeyi Kürt meselesinde de yaşıyoruz. Oysa bu kadar karmaşık görünen derin sorunların çok basit ve çok çeşitli çözüm yöntemleri var.
Alın Alevi meselesini... Bu konuda "inanç merkezi" yaklaşımıyla ilk adım atılabilir.
Bir süre önce cumhuriyet döneminde Alevilerin el konulan mal varlıklarıyla ilgili yazım üzerine Bektaşi âleminin Hakka yürüyen "Dedebaba"larından Doç. Dr. Bedri Noyan'ın "Halifebaba" olan oğlu Kurtcebe Noyan aradı. Kurtecebe Noyan, bir Bektaşi olarak kilitlenen cemevleri sorununa ilişkin şöyle bir çıkış önerdi:
"Devletin bir Alevilik ve Bektaşilik tanım yapmasına gerek yok. Cemevi ve Meydan Evi inanç merkezi olarak kayıtlara girsin yeter."
Noyan bu kısa çözüm önerisini sunduktan sonra sözü dergâh mallarına getirdi:
"Sizin yazınızda sözünü ettiğiniz dergâh mallarının hepsi Alevilere değil Bektaşilere aittir. Dergâh kurum olarak Bektaşilerde var. Örneğin Şahkulu Dergâhı, Karacaahmet ve Abdal Musa bir Bektaşi dergahıdır. Alevi arkadaşlar bir dernek kurarak buraları sahiplenmişlerdir. Bu doğru değil."
Olayın böyle bir yanı da, sanıyorum ilk kez kamuoyunun gündemine geliyor. Yasaklar kalktıkça toplum özgürleşiyor ve kendi kimliğiyle ortaya çıkıyor. Anlaşılan bundan sonra Bektaşiler, daha aktif olacaklar ve Alevilerin sahiplendiği dergâhlarına kendileri sahip çıkacaklar.
Noyan, Türkiye'nin bu malları iade etmekte geç kaldığını belirterek şöyle diyor:
"Bektaşilerin Balkanlar'da çok geniş bir etki alanı var. Yüzyıllarca onlar için merkez Anadolu'ydu. 90'lardan sonra durum değişti. Oralarda dergâhlar serbest bırakıldı ve malları geri verildi. Ama onların merkez olarak gördüğü bizler bugün devrim kanunları nedeniyle ortaya çıkmaya çekiniyoruz. Devlet bunu değerlendirse Balkanlar'da büyük çapta bir etkinliğimiz olur."
Alevilere ait el konulan mallar var mı yok mu bilmiyorum ama Bektaşiler el konulan mallarını geri istiyor.

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS