Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Siyaset ve Sivil Toplum

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Türkiye toplumunun, siyaseti denetlemesi için şimdiye kadar sandık dışında güçlü bir argümanı olmadı. 

Bürokratik devlet bunu özellikle de istemedi. Bu nedenle 12 Eylül darbecilerinden miras kalan başta Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu olmak üzere onlarca yasa halen yürürlükte...

Bu yapı, siyasetin bile elini kolunu bağlarken, sivil toplum örgütlerinin etkili olmasına izin vermezdi. Yasaları değiştiremeyen siyaset de bu yolun açılmasını istemedi. Lider hegemonyası nedeniyle, parti içi demokrasi itibar görmüyor. Bugün onlarca sivil toplum örgütü var ama siyaset üzerinde etkili değiller.

Zaten bu örgütlerin çoğunluğu da devlet eksenli... Devleti değil toplumu öne alan sivil yapıların ortaya çıkmasında 12 Eylül referandumu bir dönüm noktası oldu. Ve sivil toplum o tarihten sonra gücünü keşfetmeye başladı. Hâlâ etkili olduklarından söz edemeyiz ama gelişme işaretleri var. Yeni anayasa yapmak için oluşturulan Anayasa Platformları gibi. Şimdi aynı doğrultuda yeni bir girişim söz konusu. Sabancı Üniversitesi'nin kurduğu İstanbul Politikalar Merkezi, anlamlı bir örgütlenmenin ilk adımını attı. Toplumun siyaset üzerinde etkili olması için "Denge ve Denetleme Ağı" oluşturuldu. İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü Prof. Fuat Keyman, oluşumun amacını şöyle özetliyor:

"Yargı, yasama, siyasi parti ve seçim sistemi reformları aracılığı ile Türkiye'de işlevsel bir güçler ayrılığı, güçlü bir denge ve denetleme sisteminin sağlanmasını; siyasi partilerden talep ediyoruz." Bunun için de 10 milyondan fazla seçmene ulaşan ve farklı görüşleri temsil eden 70 sivil toplum örgütü bir araya gelerek bir deklarasyon imzaladı. Bürokratik vesayetçi rejimi etkisiz kılmanın yolu sadece yargısal süreçlerle mümkün değil. İster başkanlık, ister "ıslah" edilmek istenen parlamenter sistem olsun sivil toplumun etkili biçimde devreye girmediği bir yerde sivil siyaset de güçlü olmaz. 2013 bu açıdan yeni bir sürecin başlangıcı olabilir.

Yazının devamını okumak için tıklayın.
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS