Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Sivil siyasetçi Erbakan

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült


Türkiye'nin yarım asırlık siyasi tarihinin önemli aktörlerinden biriydi Prof. Dr. Necmettin Erbakan...
Sadece akademik dünyada değil siyaset dünyasında da adı daha çok "hoca" olarak anıldı.
Hoca, Cumhuriyetin demokrasiyle buluşması mücadelesinde, vesayet rejiminin ötekileştirdiği, dışladığı dindar kesimleri merkeze taşıyarak, güçlü bir siyasi aktör olduğunu gösterdi.
Bunu da 1960'larda Anadolu sermayesinin fitilini ateşleyerek başlattı. Ardından 1969 yılında siyasete atıldı.
Anormal olan Cumhuriyet rejimine "nizam" vermek için yola çıkmıştı. Daha ilk adımda kurduğu Milli Nizam Partisi kapatıldı. 1973 yılında "Milli Görüş" eksenin de ülkeyi "selamete" ulaştırmak için Milli Selamet Partisi'ni kurdu ve o yıl yapılan seçimlerde 48 milletvekiliyle Ecevit hükümetinin ortağı oldu.
1974 çıkartmasında Kıbrıs'ın tamamını almak isteyen siyasi lider olarak bilindi.
Sonrasında Demirel'in kurduğu "milliyetçi Cephe" hükümetlerinde de kilit partiydi. Ama tüm bunlar, partisinin ve kendisinin "siyasal İslamcı" veya "irticacı" olarak nitelenmesini engellemedi. Oysa o, "Milli Görüş"ü yeni bir siyasi sistem olarak formüle etmişti. Türkiye toplumunun önemli bir siyasi damarı sayılacak, dindarlarla siyaset yaptı ama bırakın "Şeriat Düzeni"ni, "sofuluk"la bile siyaset arasına bir mesafe koydu.
Cumhuriyeti kuran parti içinden çıkmayan sivil bir siyasetçiydi. Temsil ettiği kitleyi ve örgütlerini kritik olan 70'li yıllarda bile şiddetten uzak tutmayı başardı.
Belki de bu nedenle partileri, her darbenin, en önemlisi de 28 Şubat postmodern darbesinin gerekçesi sayıldı.
12 Eylül darbesinden sonra siyaset yasaklarının 87 referandumuyla kalkmasından sonra, Erbakan Hoca, toplumu "refaha" ulaştıracak yeni bir parti kurdu; Refah Partisi...
Bu noktada birkaç şeyin altını çizmek gerekiyor. Erbakan Hoca ve ekibi, Türkiye siyasetinde çok farklı dinamikleri harekete geçiren ilklere imza attılar. Sağ iktidarlarla yerel yönetimler arasında yeni bir ilişki kurdular.
Örgütlenmede ve siyasal çalışmada teknolojiyi devreye soktular. Partilileri, seçmen sandık başlarında aktif görev yapmayı başlattılar. Bu yaklaşımlarla 1991 seçimlerine MHP ve Millet Partisiyle birlikte girdi ve iktidara giden süreç başladı.

Yazının devamını okumak için tıklayın.

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS