Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Silahların gölgesinde siyaset

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült


KCK davasında aralarında belediye başkanlarının da bulunduğu 1700 kişi yargılanıyor. Bu davaya iki farklı bakış var; PKK-BDP hattının başını çektiği içinde Kürt demokrat ve dindar siyasetçilerin de yer aldığı kesim, KCK'ya, sivil siyasete geçiş çabası olarak bakıyor. Karşı görüş ise KCK'yı, silahlı örgüt PKK'nın şehir versiyonu olarak niteliyor ve silah desteğiyle sivil siyaset yapmakla suçluyor. Davanın açılma nedeni de bu...
Bu dava sürerken, Türkiye bir başka şey daha yaşıyor; yaklaşık 30 yıllık bir iç çatışmadan, çatışmasız bir döneme geçmeyi deniyor. Daha önceki girişimlerin hepsi sabote edildiği için ortada yaşanmış bir tecrübe de yok. IRA ve ETA örnekleriyle benzerlikler de var farklılıkları da. Farklılıkların başında da sivil siyasetin gücü geliyor. Hem İngiltere'de hem de İspanya'da sivil siyaset bize göre çok daha güçlü durumda.
Diyarbakır'da KCK davasının başlamasını beklerken Ahmet Türk'le konuştum. Ve KCK'ya yönelik eleştirileri hatırlatıp sordum: "KCK'nın elindeki fırsatı iyi değerlendiremediği ve silah desteğiyle sivil siyaset yaptığı ileri sürülüyor? Ne dersiniz?"
Türk'ün cevabı ilginçti:
"Herkes hata yapabilir. Bizim gibi sorunların yaşandığı ülkelere bakın, hepsinde sivil örgütlenme önce başlıyor sonra silahlı örgütler ortayı çıkıyor. Oralarda güçlü bir sivil siyaset geleneği var. Biz de tam tersi. Bu nedenle sivil siyaset güçlü değil. Sıkıntıların nedeni bu."
Gerçekten de Kuzey İrlanda'ya bakıldığında siyasi parti olarak Sinn Feinn 1905'te, silahlı örgüt IRA ise 1969'da kuruldu.
Kürt hareketinde ise önce silahlı örgüt ardından siyasi partiler devreye girdi. Bu bir anlamda Türkiye'nin kuruluşuna da benziyor. Ordunun kurduğu bir cumhuriyet olduğu için hâlâ askeri vesayet rejimi etkinliğini sürdürüyor...
KCK meselesine bu açıdan bakınca yaşanan sancıların nedeni daha iyi anlaşılıyor. Silahlı mücadeleden gelenlerin sivil siyasete adapte olmaları kolay değil. Derin çelişkiler yaşanıyor. Aynı şekilde eli silahlılar dağdan indirilmeye çalışılırken, seçilmiş belediye başkanları, meclis üyeleri "terör örgütüne yardım" suçundan içeri atılıyor.
Hatip Dicle tam da bu nedenle KCK yargılamasındaki ilk konuşmasında şöyle diyordu:
"Silahlı moddan sivil moda geçildiği bir dönemde sizin karşınızdayız. Bu musibetten bir hayır çıksın diye bekliyorum."
"Bu musibetten bir hayır çıkması" için siyasi iktidarın da, silahlı gücü arkasına alarak "sivil" siyaset yapan KCK aklının da yaptıklarını gözden geçirmesi gerekiyor. Belki o zaman gerçek sivil dil devreye girer.

Yazının devamını okumak için tıklayın...

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS