Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Şehir İslamı ve iftarlar

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Bir süredir ramazan iftarları, siyasetin ve kentleşmenin de katkısıyla yeni bir biçime bürünüyor.
Birincisi iftarlar daha bir görünür durumda ve çadırlardan çıkıp sokaklara, mahalle aralarına taşınıyor. Samimi ve sıcak bir ortamda gerçekleşiyor. Böyle olduğu için de sadece AK Parti ve çevresinin etkinliği olmaktan çıkıp, siyasetin bütün kesimlerinin rol aldığı, göründüğü bir etkinliğe dönüşüyor.
İkincisi görünürlüğü de aşan iftardan sahura uzanan yeni bir "şehir hayatı" ortaya çıkıyor. Hem katılımcılar ve talepleri artıyor, hem de etkinlikler çeşitleniyor. Ramazanda caz bu talebin bir sonucu...
Bir süre önce Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu ile karşılaştım. Ramazan ayına ilişkin aylar önceden plan yaptıklarını ve her akşama farklı bir program koyduklarını anlattı. Her gece "Anadolu'yu Mayalayanlar" adı altında Hz. Mevlana'dan Said Nursi'ye birçok aydın hakkında konferanslar düzenlediklerini, şiir, konser, ney ve sema gibi farklı gösteriler yaptıklarını söyledi. Bir anlamda bugüne kadar "ne köye, ne şehre ait olmayan ara bir form" şimdi yerini daha rafine etkinliklere bırakıyor.
Bunu sadece Esenler'de değil her yerde görüyoruz. Bu tesadüf de değil. Son 20 yılda hızla gelişen kentleşmenin bir sonucu... Bu sonuç CHP'yi de etkiliyor. CHP, bir süre bu değişime mesafeli kalsa da artık ayak uyduruyor ve iftar sofraları kurmaktan çekinmiyor.
Ramazandaki ve CHP'deki değişimi, CHP genel başkan danışmanı Doç. Dr. Muhammet Çakmak şöyle anlatıyor: "Şehirleşme kurallar vaat eden, daha estetik parametreler barındıran bir yapıdır. Taşrada ise yaşam son derece sığ ve küçük bir alanda cereyan ediyor. Buradan bakıldığında din gibi, insan hayatını, yani yemek yemenizi, hayata bakış açınızı, sanat ve estetik duygunuzu büyük ölçüde etkileyen bir fenomenler âlemi de şehir hayatına göre kendini biçimlendirir. Yeni alışkanlıkların içine siner ve yeni formlarla karşınıza çıkar. Bu son derece doğaldır."
Çakmak,
CHP'nin üstlendiği rolü ve iftar sofraları açmasını da bu değişimin parçası olarak yorumluyor ve şöyle diyor: "CHP'nin dinle toplumsal ilişkilerdeki bu kentli görüntüler arasına girmesi aslında gecikmiş bir hamledir. Bu Türkiye'nin sosyalleşmesine ve modernleşmesine ayak uydurmadır. Aksi halde tarih dışına itilir. Bu nedenle CHP'nin yaptığı son derece doğru bir yaklaşımdır."

Enrico Macias'ın "kanun" sevgisi

Telif hakkı ve fikir hırsızlığı yıllardır Türkiye'de bir sorun olarak tartışılıyor. Henüz bir kurala da bağlanmış değil. Bir süre önce öğretim üyesi bir arkadaşım aradı ve ünlü sanatçı Enrico Macias'ın 50. sanat yılı kapsamında, Türkiye'de vereceği konserlere bir kanun sanatçısı koymasının anlamlı olacağını söyledi. Şöyle diyordu:
"Telefonda da kısaca bahsettiğim gibi, aşağıdaki ön yazıyı ve eki BKM ofisi ile paylaşabilirsen çok seviniriz. Serkan Mesut Halili, çok çok yetenekli bir kanun sanatçısı... Macias'ın Türkçe bilinen bir şarkısında orkestraya kanunuyla eşlik etmesi etkileyici olur."
Bu maili Halili'nin özgeçmişiyle birlikte hemen BKM'deki bir arkadaşıma gönderdim ve konseri düzenleyen Erkan Özerman'a iletmesini istedim. Ve tam 6 gün sonra Macias'ın gazetelerde çıkan şu açıklamasını görünce sevindim:
"Ben bir Osmanlı ailesinin çocuğuyum o kültür ile büyüdüm. Türk müziklerini çok seviyorum. Bu gece sahneye bir kanun koydum. İlk defa bir kanun ile sahneye çıkacağım."
Ama sevincim uzun sürmedi çünkü kanun sanatçısı Serkan Mesut Halili değil başkasıydı. Kimsenin günahını almak istemem ama bu kadar tesadüf olması ilginç değil mi? Erkan Özerman'ın fikir hırsızlığı yapacağını sanmıyorum ama doğrusu ne olduğunu da merak ediyorum.

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS