Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Seçmen kaptıran parti hangisi?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült


Kamuoyu araştırmaları çok tartışılsa da kimse görmezlikten gelemiyor. Toplumun o zaman dilimi içinde ne düşündüğünü ister istemez insan merak ediyor.
Hele partiler daha çok merak etmeli ama ne yazık ki bizde AK Parti dışında mevcut muhalefet partileri pek ilgili görünmüyor. Ya da bize öyle geliyor.
Varyans Araştırma Şirketi 1-13 Şubat 2011 tarihleri arasında bir kamuoyu araştırması yaptı.Araştırmanın birkaç ilginç noktası var; sadece ikisine dikkat çekmek istiyorum. Türkiye toplumu yeni anayasadan ne bekliyor ve siyasi partiler arası seçmen geçişi var mı?
Yeni anayasa ile ilgili soru şu: 2011 seçimlerinden sonra yapılacak yeni anayasadan en önemli beklentiniz nedir?
Uzun bir sıralama var ama ben ilk 3'ü vermek istiyorum...
Ekonomik refah düzeyini artırması 14.6.
Eşitlik ve adalet sağlaması 10.7.
Özgürlükçü olması 9.3.
İlk üç madde birbiriyle yakından ilgili... Türkiye toplumunun özgürlükçü ve adaleti sağlayan bir anayasa istediğini çok net biçimde ortaya koyuyor.
Şimdi gelelim siyasi partiler arası geçiş meselesine... Acaba hangi partinin seçmeninin öteki partiye oy verme olasılığı yüksek?
Rakamlar son dönemlerdeki tartışmaları doğrular nitelikte...
2009 Yerel Seçimleri İl Genel Meclisi oy oranları baz alındığında seçmen tabanını en yüksek oranda muhafaza eden parti BDP (90.9) görünüyor.
BDP'yi AK Parti (81) ve CHP (74) izliyor. 2009'da MHP'ye oy veren seçmenin yüzde 17.5'i bu gün kararsız durumda.
Bu tablo zor durumda olan partinin MHP olduğunu gösteriyor.
Çünkü 2009 Yerel Seçimleri İl Genel Meclisi seçiminde MHP'ye oy veren seçmenin yüzde 47.6'sı olası bir milletvekili seçiminde tercihlerini yine MHP'den yana kullanacaklarını söylüyor.
Peki diğerleri?
MHP'li seçmenin yüzde 14.4'ü AK Parti'yi, yüzde 8'i CHP'yi tercih edeceğini, yüzde 7.5'i hiçbirine oy vermeyeceğini ve yüzde 17.6'sı kararsız olduğunu belirtiyor.
Bir anlamda MHP, AK Parti ve CHP'nin kuşatması altında... Bu yüzden kritik eşikte duruyor. Bu da siyaseti iki partili bir yapıya götürecek.
Peki, CHP seçmeni nasıl davranıyor?
2009'da CHP'yi tercih eden seçmenin yüzde 74'ü olası bir seçimde tekrar CHP'yi, yüzde 3'ü AK Parti'yi, yüzde 2.6'sı ise MHP'yi tercih ediyor.
Kararsızların oranı da yüzde 14.5...
AK Parti'ye gelince...
AK Parti'yi tercih eden seçmenin yüzde 80'i olası bir seçimde yine AK Parti'yi, yüzde 2.9'u CHP'yi, yüzde 1.3'ü MHP'yi tercih edeceğini, yüzde 12.8'i ise kararsız olduğunu söylüyor.
2011 seçimlerine damgasını parti değiştirenler vuracak.

Yazının devamını okumak için tıklayın.

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS