Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Seçimde CHP yüzde kaç alır?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Sürekli kamuoyu araştırmaları yayınlanıyor, televizyon ekranlarında, siyaset kulislerinde hangi partinin ne kadar oy alacağı tartışılıp duruyor.
Merak edilen soruların başında da bu seçimlerde bir sürpriz olup olmayacağı... 1991-2002 yılları arasında neredeyse her seçimde seçmen farklı bir partiyi birinci yaptı.
Şimdi 9 yıllık AK Parti iktidarından sonra bir seçime gidiyoruz. Siyasi atmosfer sarsıcı bir sürprize, yani birinci partinin değişeceğine işaret etmiyor.
Anket sonuçları da toplumun nabzı da bunu gösteriyor. Ama başka sürprizler olabilir. Bağımsızların sayısının artması ve bir partinin baraj altı kalması gibi...
Böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde CHP de sürpriz bir yükseliş gösterebilir.
CHP'nin sürpriz yapabileceğine eski yönetime yakın isimler bile inanmıyor. Araştırma şirketleri ise yüzde 24-26 bandında gösteriyor.
Önceki gün CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin aradı. İddialı oluşuyla bilinen Tekin, çok geniş kapsamlı bir kamuoyu araştırması yaptırdıklarını belirtip şöyle diyordu:
"İnanmayacaksın ama yeni bir kamuoyu araştırmasının sonuçları çok çarpıcı. AK Parti ile aramızdaki fark bir puana indi."
Doğrusu şu ana kadar yayınlanan kamuoyu araştırmalarının aksine CHP'nin yüzde 30'lar civarında olacağını düşünen biri olarak, bu rakamı gerçekçi bulmadım. Ama siyasette inanmak da önemlidir. "Yeni CHP" eksik bulunan projelerine, çok eleştirilen Ergenekon sanığı adaylarına rağmen siyaset yapıyor olması ve muhalefetin tek adresi nedeniyle oylarını artıracak. Yüzde 30 civarı oy CHP'de yeni yönetimi ayakta tutacağı gibi yenileşmenin de süreceğini garanti edecektir.
Daha fazlasını beklemek de ummak da gerçekçi değil.

Yüzde 75'in sesine kulak verin

SİYASİ partiler seçim meydanlarına indi ama hâlâ ortada "demokrasi şöleni" diyebileceğimiz umut veren bir seçim havası yok.
Bu sonuca büyük olasılıkla Kürt meselesi ve Anayasa gibi köklü çözüm bekleyen sorunlara partilerin henüz istenilen cevabı vermemesi yol açıyor.
Her iki konuda da siyasi partiler ne yazık ki net ve anlaşılabilir bir çözüm önerisi getirebilmiş değil. Oysa toplumun çoğunluğu 12 Haziran seçimlerine, bu temel sorunların çözüleceği sürecin başlangıcı umuduyla bakıyor.
Geçtiğimiz hafta Metropoll şirketinin yaptığı kamuoyu araştırması bu açıdan çok çarpıcı veriler içeriyor.
Araştırmada yer alan sadece iki madde, toplumla siyasi partiler arasındaki derin farkı açıkça ortaya koyuyor.
İlki yeni anayasayla ilgili... Prof. Dr. Özer Sencer başkanlığındaki araştırma ekibi Türkiye toplumuna sordukları; "Yeni bir Anayasaya ihtiyaç var mı?" sorusuna ilginç cevaplar aldı.
Türkiye toplumunun yüzde 69,4'ü yeni bir anayasaya ihtiyaç duyuyor. Duymayanların oranı ise yüzde 22 civarında.
Toplumun yüksek oranda yeni anayasa talebi aslında partilerin işini kolaylaştırdığı gibi motive etmesi de gerekiyor.
Araştırmanın daha ilginç tarafı yeni anayasa konusunda iktidar ve muhalefet partilerine oy veren seçmenler arasında fark değil, uzlaşmanın olması.
AK Parti'li seçmenlerin yüzde 70'i yeni bir anayasa talep ederken, CHP'lilerin yüzde 72'si ve MHP'lilerin ise yüzde 65'i yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu düşünüyor.
Yani yeni anayasa konusunda seçmenler anlaşmış durumda.
Toplumun siyasetçilere bir de uyarısı var.
Araştırmaya katılanların yüzde 75'i 12 Haziran seçimleri öncesi siyasi partilerin anayasa taslaklarını görmek istiyor. Şimdi gelelim, yeni anayasa sözü veren siyasi partilerin demokrasiye bağlılıklarına... Siyasi partilerimiz demokrasiye yeterince bağlı mı?
AK Parti'nin demokrasiye yeterince bağlı bir parti olduğuna inananların oranı yüzde 52,4 inanmayanların oranı ise yüzde 38,1...
CHP'de durum biraz daha vahim... CHP'nin demokrasiye bağlı olduğuna inananların oranı yüzde 33 iken inanmayanların oranı yüzde 52... MHP'nin rakamları da CHP'ye yakın.
Seçmenin karşısına çıkan siyasi partilerin bu verileri dikkate almalarında yarar var.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS