Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Sarıgül CHP'ye döner mi?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Önceki hafta sonu Berlin'de izlediğim SPD kongresi Türkiye'deki bir tartışmaya da ev sahipliği yaptı. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP'ye dönecek mi dönmeyecek mi?
Bu soruya Sarıgül'ün cevabı çok net: "Ben CHP'nin çocuğuyum... İçinde büyüdüm, gençlik kollarından milletvekilliğine kadar her alanda görev yaptım. Haksızlığa uğramış olabilirim ama önemli olan CHP'nin toplumla buluşması ve umut olmasıdır. Benim dönüşüme de bu umudu arayanlar karar verecek..."
Bu konuşmaya eski milletvekili Hasan Aydın da katılıyor ve şöyle bir yol gösteriyor:
"Siyaset çözüm üretme yeridir. İstemek önemlidir. CHP yönetimi Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'i davet edip partiye kazandırdı. Kötü mü oldu? Aynı şey olabilir..."
Bu soruna CHP'nin bakışını öğrenmek için CHP'lilerin Sarıgül'e nasıl baktığını bilmek gerekiyor.
CHP'de net bir Sarıgül bakışı yok. Hatta birkaç bakıştan söz edebiliriz.
Sağ gösterip sol vuranlar: Bunlar daha çok bugünkü yönetim içinde yer alıyor. "Biz herkese kapımızı açtık, isteyen gelsin" demelerine rağmen aslında Sarıgül'ün gelmesini hiç istemiyorlar.
Tepeden bakanlar: Bu grup azınlıkta ama yine de her Sarıgül adı geçtiğinde "O mu bize başkan olacak?" tonunda bir çıkış yapmayı ihmal etmiyorlar.
Mecburi Sarıgülcüler: Bunlar daha çok Baykal ve Sav çevresinde yer alıyor. Özellikle Kılıçdaroğlu'nun ivme kaybetmesinden sonra Baykal'la olmazsa en iyisi Sarıgül diyenler bir hayli fazla. Kabulleri de makul; "Adamın halkta bir karşılığı var kardeşim."
Ve gönüllü Sarıgülcüler: Tabanda ve örgütün içinde öne çıkmayan gidişattan da hiç memnun olmayan, sayıları da giderek artan bir grup bunlar.
Bu gerçeği CHP içinde ve yönetiminde görev alan herkes biliyor. Almanya'daki SPD kongresinde CHP Parti Meclisi üyesi Ercan Karakaş'a Sarıgül'ün dönüp dönemeyeceğini sordum. Karakaş prosedürü anlatan bir cevap veriyor:
"Tabii ki Sarıgül de partiye dönmeli. Ama bunun bir kuralı var. Partiden ihraç edilenler bir dilekçeyle partiye dönmek istediklerini parti yönetimine bildirmeli. O başvuru parti meclisinde oylanır ve ona göre karar verilir. Hatırlayın, Fikri Sağlar olayını. İlk başvurusu kabul edilmeyince Sağlar kızdı ve ikinci kez başvurmak istemedi. Sonra o işi hallettik ve öyle üyeliği gerçekleşti."
Peki, Sarıgül böyle bir başvuru yapar mı? İşte cevabı: "Hiç bunlara gerek yok. CHP tabanı büyük bir tabandır. O büyüklüğünün gereğini er veya geç yapar. Yıllardır iktidar özlemi taşıyan o büyük kitle ne derse o olur."
Tabii CHP cenahında siyaset hesaplarının tek aktörü Sarıgül değil. CHP'de Kemal Kılıçdaroğlu onca eleştiriye ve gelgitlere rağmen partinin başında ve kendi kadrosunu oluşturmaya çalışıyor. Parti içinde de eski ve yeni sırasını bekleyen siyasi aktörler var.
Deniz Baykal, Önder Sav, Gürsel Tekin, Muharrem İnce ve tabiî ki Demirel ve şürekâsı...
Bu soruların cevabı aslında CHP solunun 2014 planıyla da yakından ilgili.
Öyle bir plan var mı ve neler öngörülüyor sorusunun cevabını da yarın verelim.

CHP'li başkanların ilk isyan ateşi
CHP'li belediye başkanlarının "isyan" hareketinin ilk tepkisi biraz sert oldu.
Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da Türkiye'nin dört bir yanından gelen CHP'li belediye başkanları buluştu.
Amaç da öncülüğünü Kadıköy belediye Başkanı Selami Öztürk'ün yürüttüğü Sosyal Demokrat Belediyeler Vakfı'nı oluşturmak.
İşte o toplantıda "isyan"ın ilk ateşi yakıldı. Bir süre önce Başbakan Erdoğan Alman vakıflarından yardım alan belediyeleri gündeme getirmiş ve çok tartışılmıştı. CHP yönetimi de tepki göstermişti.
CHP'nin yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Gökhan Günaydın da bu iddia üzerine bütün belediye başkanlarına bir yazı gönderir ve CHP'li her belediye başkanından Başbakan Erdoğan hakkında dava açmasını ister.
Toplantıda kürsüye çıkan bir belediye başkanı imza istenmesine şöyle tepki veriyordu:
"Biz emir kulu değiliz. Ben bu dilekçeyi imzalamıyorum."
Bu konuşmanın alkışlarla desteklenmesi başkanların nasıl bir yol izleyeceğini de gösteriyor. Bakalım CHP yönetimi başkanların bu tavrını nasıl değerlendirecek.

Yazının devamını okumak için tıklayın.

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS