Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

PKK'da değişen ne?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Şu sıralarda PKK cephesinde yaşanan değişimin ne anlama geldiği çok merak ediliyor.

Olup bitenleri anlamanın tek kılavuzu, Öcalan'ın Newroz konuşması... Kongre Genel Kurulu, göründüğü kadarıyla bu konuşmanın öngördüğü yol haritasını onayladı ve yeni dönemi yönetecek siyasi kadroları belirledi. Bu da barış süreci politikalarına onay verildiği anlamına geliyor. Altı çizilecek önemli birkaç şey var.

Düne kadar "onursal" başkan olan Öcalan, bu genel kurulla Konsey Genel Başkanı oldu. Artık PKK, 6 kişilik bir konsey tarafından yönetilecek. Öcalan dışında kalan 5 kişi genel başkan yardımcıları pozisyonunda. Ve ilk kez eşbaşkanlık sistemiyle sivil siyaset mesajı veriliyor. Eşbaşkanlardan birinin kadın ve Alevi olması da bu mesajı güçlendiriyor.

Karayılan bu değişimi şöyle yorumluyor: "Uzaktan bakınca biraz karışık gibi görünebilir fakat öyle değil. Genel eş başkanlar var ve onun yardımcıları var. Biz buna Genel Başkanlık Konseyi diyoruz. Bu konsey üçü kadın üçü erkek 6 kişiden oluşmakta. Aynı zamanda bunlar, Önder Apo'nun yardımcıları olmaktadır. Bu konsey temel kararları alabilir."
Böylece çok parçalı, Kandil, Avrupa, dağ kadrosu hatta Kürdistan'ın diğer parçalarındaki siyasi yapıları tek yapıya dönüştürülmüş oldu. .Bu noktada en dikkat çekici ve kafalarda soru işareti yaratan şey, Murat Karayılan'ın 10 yıldır sürdürdüğü KCK Başkanlığı görevinden ayrılması. 

Bu değişimi, Karayılan'ın "tenzili rütbe"yle uzaklaştırıldığı ve etkisizleştirildiği biçiminde yorumlayanlar oldu. Öyle olmadığı PKK tarihinden biliniyor. Çünkü 10 yıl önce yani 2004 yılında PKK içinde derin bir kırılma yaşanmış Nizamettin Taş gibi çok sayıda etkili isim ayrılmıştı.

Öcalan PKK'daki bu kırılmayı derinleştirmeden halletmek için "askeri kanat"tan gelen Karayılan'ı göreve getirmiş ve denge kurulmasını sağlamıştı.

Aynı şekilde bugün HPG'nin (silahlı yapı) başına getirilmesi de silahlı yapıyı iyi bilmesinden ve kontrol dışı hareketleri
engelleyecek isim olmasından kaynaklanıyor.

Görünen o ki, PKK, kendini silahların sustuğu siyasetin konuştuğu bir döneme hazırlıyor. Bu nedenle PKK'nın askeri değil,
siyasi kurucularından olan Cemil Bayık, ikinci adam pozisyonuna getirildi.

Öcalan devrede olduğu için şu aşamada, çatışmacı dönemden kalan "Şahinler" ve "Güvercinler" ayırımı da pek öne
çıkmayacak görünüyor. Bir de Bayık'ın çok sık dillendirilen İran'a yakınlığı meselesi var.

Bu konuda hem Kürt siyasi hareketinin, hem de yönetim değişikliği nedeniyle İran'ın yeni bir pozisyon aldığından söz
ediliyor.

Ortadoğu'da her an her şey olabilir ama PKK cephesine dışarıdan bakılınca görünen durum bu...

Kuşkusuz bunun sivil siyasete yansımaları da olacak. En başta da BDP'ye... Demokratikleşme adımlarının atılması ve
cezaevlerindeki siyasi aktörlerin serbest kalmasıyla BDP cephesinde siyaset bir hayli hareketlenecek.

Bu çizgiden tüm Türkiye'nin ve bölgenin demokratikleşmesine yol açan bir muhalefet aksı da çıkabilir tam aksine bölgesel
de kalabilir.

Bunu zaman içinde göreceğiz

Yazının devamı için tıklayınız...
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS