Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Parklardan yükselen yeni parti sesleri

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Gezi eylemleriyle gündeme gelen "yeni kuşak" gençlerin ne yapacağı merak ediliyor. Parti mi kuracaklar yoksa bir partiye destek mi verecekler?

Doğrusu bu soruyu en çok merak eden de bizzat o gençlerin kendileri. Son birkaç gündür yeni bir süreç başlattılar: "Parklarda forum".
İstanbul'dan Ankara'ya, İzmir'den Antakya'ya birçok şehrin parklarında ağırlık gençlerde olmak üzere forumlar düzenleniyor.
Gençlere bir güven geldiği açık. Yerel ve genel seçimleri tartışıyor, insan haklarından, şehir yaşamına ilişkin çok şey söylüyorlar ama ortada kendileri gibi "yeni" denebilecek bir siyasi rota yok.

O forumlarda ele alınan bütün konuşmaları okuyup anlamaya çalıştım. Çevre, etnik ayrımcılık, cinsiyet ve hantal devlet sistemiyle ilgili her şey konuşuluyor. İstanbul Beşiktaş'taki Abbasağa Parkı'nda konuşan genç bir kadının "yeni siyaset" adına şu minvaldeki sözlerini duyunca şaşırıp kalıyorum:

"Siyasette farkımızı koymalıyız. Elbette Meclis'te Sırrı Süreyya Önder gibi Muharrem İnce ve Emine Ülker Tarhan gibi iyi milletvekilleri var ama biz kendi sesimizi duyurmalıyız..."

Buradan "Yeni Türkiye"yi kucaklayacak yeni bir söz en azından yakın zamandaçıkmaz görünüyor. Bunun bir nedeni de çevrelerinde bu potansiyeli değerlendirecek entelektüel bir birikimin olmaması... Çünkü çevreleri, ağırlıkla içlerinde "devrim" özlemi kalmış eski solcu ve Kemalistlerden oluşuyor.

Onlar da iktidara, rekabet edilecek bir siyasi rakip gibi değil "düşman" gibi bakıyor. Bir yandan Emine Ülker Tarhan gibi siyasi aktörleri beğenen, "Mustafa Kemal'in Askerleriyiz" diyen bir kitle var, bir yanda da her türlü ayrımcılığı ortadan kaldırmayı
arzulayan bir kitle.

Bakın cesaret isteyen şu sözler o forumlarda dile getiriliyor: "Türkiye Ermeni Soykırımı ile yüzleşsin, zorunlu askerlik ve askeri
mahkemeler kaldırılsın."
 Ayrıca ötekileştirmeye karşı çıkıp yaşadıkları paradoksa dikkat çekenler de var:

"Biz devletin kodlarını çok iyi biliyoruz, bundan önce de çapulcular, marjinaller vardı. Hatta on bin, on bin öldürüldüler.
Ona Türkiye'nin batısından ses çıksaydı belki şimdi böyle olmazdı. Dersim'den, Mersin'den, Gazi'den, Okmeydanı'ndan,
Brezilya'dan soyutlarsak olmaz. İktidarı ve sermayeyi düşünmek lazım... Divan'ı açtı diye beğendiğimiz Koç, Sivas'ta
siyanürle altın çıkarıyor."

Yeni gençler biraz da telaşla siyasallaşıp söz sahibi olmak istiyorlar ama işleri hiç kolay değil. Kimi "partileşmeyelim, halk
olarak kalalım"
diyor, kimi "hem yerel seçimlerde hem de genel seçimlerde biz adaylarımızı ortaya çıkartalım,
partiler bize gelsin
" diyor, kimi de CHP'yi işaret ederek "bölünmeyelim" mesajı veriyor.

İçinde uç siyasi yaklaşımların olduğu ve kitlesel tabanı çeşitlilik içermeyen bir yapı bu...
Belki bir süre, Batı'daki Korsan Partiler misali, ilgi çekebilir ama kalıcı olmaları için, çevrelerindeki dinozorlardan ayrılmaları ve
Türkiye'ye söyleyecekleri sözlerin netleşmesi gerekiyor.

Tabii bu durum en çok da ana muhalefet partisi CHP'yi korkutuyor: "Ya bizi götürürlerse..."
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS