Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Öcalan 'silah bitti' demedi mi?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Silahlı unsurların sınır dışına çıkmasına ilişkin tartışma ne yazık ki bitirilmek istenmiyor. Özellikle BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın ısrarı şaşırtıcı...
Hürriyet'e verdiği son demecinde işi biraz hafife alarak şöyle diyor:
"Bu yasanın çıkmasını istememek veya böyle yasal bir düzenlemeye karşı çıkmak bu sürecin kerhen yürütülmesi, bu sürecin çaktırmadan yürütülmesi gibi bir anlama gelir."
Görünen o ki, ya Demirtaş nasıl bir süreçten geçildiğinin ve nereye gelindiğinin farkında değil ya da başka bir hesap içinde...
Bu tür çözüm süreçlerinin başlamasıyla devam etmesi arasında bile siyasi aktörlerin yaklaşımında ciddi değişimler olabilir.
Öcalan'ın "Newroz Manifestosu" böyle bir etki yarattı. Başlangıçta silahların sınır dışına çıkartılması ön plandayken, Öcalan'ın açıklamasından sonra herkes ister istemez esas soruna, "silahlı mücadelenin bitirilmesi"ne odaklandı.
Doğrusu da bu... Öcalan'ın açıklamalarının ayrıntıları da bunu doğruluyor. Dün de yazdım, yasa çıkartılacaksa silahların bırakılması için çıkartılır. Şu aşamada pusuda bekleyenler de dikkate alındığında sınır dışına çekilmenin sessiz sedasız olmasında yarar var.
Bu nedenle yıllardır "Muhatap İmralı'dır" diyen Demirtaş'ın Öcalan'ın ne söylediğini bir kez daha okuması gerekiyor.
Şu sözler Öcalan'a ait: "Bugün artık yeni bir Türkiye'ye, yeni bir Ortadoğu'ya ve yeni bir geleceğe uyanıyoruz. Silahlı direniş sürecinden, demokratik siyaset sürecine kapı açılıyor."
Öcalan, "yok sayan, inkârcı" bir sistemin yerle bir olduğunu belirtip, milyonların şahitliğinde şu tespiti yapıyor: "Artık yeni bir dönem başlıyor, silah değil, siyaset öne çıkıyor."
Sonra da "Helalleşelim, kucaklaşalım" diyor ve ne yapılması gerektiğini söylüyor: "Ortak geçmişimizin önümüze koyduğu gerçek; ortak geleceğimizi de birlikte kurmamız gerektiğidir."
Kısaca Öcalan açık açık "silah bitti" diyor. Bu gerçek ortada dururken, BDP eş başkanlarının ikide bir silahlı unsurların çıkış biçimini günlük siyasetin parçası haline getirmeleri anlaşılır gibi değil.

Siyasetçilere, 'bakış açınızı değiştirin' çağrısı

Kürt meselesi yüz yılı da aşan eski bir sorun... Ama son 88 yılda daha karmaşık ve içinden çıkılamaz hale geldiği de açık. Ağırlıkla askeri bürokrasinin kapsama alanına giren bu sorunla, nihayet birkaç yıldır sivil siyaset gerçek anlamda ilgilenebiliyor.
Zekâ problemlerinde hep söylenir: "Sorunu çözmek için bakış açınızı değiştirin..." Adalet Bakanı Sadullah Ergin de milletvekillerini "kafa yormaya" çağırırken benzer bir yol izliyor:
"Değerli arkadaşlar, bir devlet aklı, hafızası düşünün ki tam seksen sekiz yıldır bir sorun alanına ilişkin teşhisler yapıyor ve bu teşhislere dayalı tedaviler öneriyor ve uyguluyor ama teşhis ve tedavi uygulandığında bakıyorsunuz hastalık daha müzmin hale geliyor, sorun kronikleşiyor. Buradan şunu söylemek mümkün: Ya teşhiste yanlış var ya uyguladığınız tedavide... Ve 'Seksen sekiz yıldır sonuç vermeyen, hastalığı başka yerlere eviren, daha da kökleştiren bu yöntemleri bugün de devam ettirin' demek ne kadar vatanperverliktir? Bu soru üzerine kafa yormamız gerekir diye düşünüyorum."
Sadece milletvekillerinin değil, hepimizin kafa yorması gerekiyor.

Yazının devamı için tıklayınız...
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS