Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

'Muhabbet Fedaileri' sinyal vermişti

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Başbakan Erdoğan'a, seçilmişlere hatta Türkiye'nin geleceğine yönelik 17 Aralık operasyonuyla başlayan saldırının yakın geçmişte sayısız ipucu var.

Bazı şeyler belki zamanında fark edilmedi ama bazı şeyler de çok açık biçimde ortadaydı.

Bunun en çarpıcı örneği de 7 Şubat 2012'de MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın gözaltına alınmak istenmesiydi.

Şimdi o günlere dönüp, 18 Şubat 2012'de bu köşede yayınlanan "Genç abiler rahatsız" tespitinin bugüne yönelik ipuçlarından bazı bölümler aktarmak istiyorum. 

"Son MİT hamlesi, uzun süredir devam eden seçilmişler- atanmışlar kavgasının yeni bir versiyonu gibi.

Eski bir yöntem ama bu kez yeni Türkiye'nin dinamik güçleri arasında yaşanıyor.

Geçmişi de biraz daha gerilere, belki ilk çatlağın yaşandığı Beşir Atalay'ın İçişleri Bakanı olduğu döneme dayanıyor...

Ankara kulislerinde arada bir, biraz sitemle de olsa o dönem bakanlığın bazı önemli kadrolarının görevden alınması hep konuşuldu.

MİT hamlesine uzanan rahatsızlıklar ise daha çok 12 Haziran seçimleri sonrasının meselesi ve bir öncekinin devamı niteliğinde.
Bir Ankara gezisinde avukat arkadaşımın şu sözleri yeni dönemin ipucu niteliğindeydi: 

'Muhabbet Fedaileri gidişattan hiç memnun değil. Bu iş çok sürmez, bir yerden patlar...' İlk kez duyuyordum "Muhabbet Fedaileri" sözünü. Gerçekten de çok sürmedi ve 17 Aralık'ta patladı.

Yazı şöyle devam ediyordu: "Arkadaşıma göre onlar Gülen Cemaati içindeki 'Ağabeyler'di. Cemaatin tümünü bağlar mı bilemem ama 'Abiler rahatsızdı.' Bu söz, ister istemez aklıma eski Türkiye'nin o bilinen 'Genç subaylar rahatsız'manşetini getirdi.
O türden bir güce heves ettiklerine ihtimal vermek istemem. (...) Ama dillerine yansıyan güç söylemi, insanı rahatsız etse de gerçekti."

Sık sık güçten, "tehdit"ten ve hükümeti sarsmaktan söz ediyorlardı.

Peki, bu tehdit nereden gelecekti? İşte o adres: "Polisyargı eksenli atanmışlar üzerinden seçilmişlere 'meydan' okumaları eski Türkiye'yi hatırlatıyordu." "Eski Türkiye'yi hatırlatan" tehdidin gereği ne yazık ki, şu uyarıya rağmen yapılmadı: "Sivil siyasete yönelik, yargı -polis eksenli son MİT hamlesi bu sis perdesini biraz olsun araladı. Her şey daha net görünmeye başladı. Hayırlı da oldu.

Zararın neresinden dönülse kârdır.
"

O gün bir şeyler yapılsaydı bugün Türkiye'ye zarar veren 17 Aralık süreci yaşanır mıydı?

Ve bir not: Geçmişte cemaatin eğitim çalışmalarını ve okullarını da yazdım. Ayrıca Fethullah Gülen'le de iki kez görüştüm. Ama camianın siyasete müdahalelerini çok net fark ettiğim 7 Şubat darbesinden sonra da karşı çıktım, çıkmaya da devam edeceğim.

Beşiktaş'ta Nâzım günleri
 
Bu yıl ünlü şairimiz 
Nâzım Hikmet'in 112'nci doğum yıl dönümü. Beşiktaş Belediyesi Nâzım'ın doğum yılını farklı etkinliklerle kutluyor. Önceki akşam bu kutlamanın ilk adımı, Mehmet Aksoy'un yonttuğu "İki Kıtaya Nâzım Hikmet Köprüsü" anıtıyla atıldı.
Etkinliğin onur konuğu da ünlü romancımız Yaşar Kemal'di. Gazeteci- yazarEnver Aysever, açılış konuşmasında şöyle diyordu: "Bazı isimler vardır, bir coğrafyada doğmuş olmaları o coğrafya için şanstır. Nâzım Hikmet Türkçenin en önemli sesi olarak tüm dünyada dalgalanmakta... Biz de şanslı insanlarız, Nâzım'ı ana dilinden okuma olanağına sahibiz."

Ev sahibi, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal ise bu tür etkinliklerin süreceğini belirterek şöyle diyordu: 

"Nâzım Hikmet'in dostlarıyla, yol arkadaşlarıyla ve onun açtığı yoldan yürümekte tereddüt etmeyen sanat ve yazın dünyamızın ustalarıyla bu güzelliği paylaşmak benim için büyük bir onur."

Yazının devamı için tıklayınız...
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS