Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Liberal Kürt Partisi geliyor

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Demokratikleşme Paketi'nin siyasete yönelik maddelerinin asıl hedefi sivil siyasetin önünü açmak, demokratik alanı genişletmek.
Bu ilk bakışta silahlı mücadeleye son verdiğini açıklayan PKK'ya "Gel siyaset yap" çağrısı anlamına geliyor. Ama sadece o kadar değil. Aynı zamanda PKKBDP hattına sıkışan Kürt sivil siyasetinin de önünü açıyor.
Seçimde yüzde 3 oy alan partilere devlet yardımı verilmesi, partilere üyelikte kolaylık sağlaması, beldelerde örgütlenme zorunluluğunun kaldırılması ve eşbaşkanlık kurumunun yasallaşmasıyla kadınların önünün açılması siyaseti çeşitlendirecek. Aynı şekilde Kürtçe propaganda yasağının kaldırılması da...
Bu adımlar, en basitinden "oyum boşa gitmesin" diyerek başka partilere oy verenleri kendi partisine teşvik edecek.
Şu anda Kürt toplumunun oy verdiği iki seçenek var: AK Parti ve BDP... Ama farklı parti ve yapılar da mevcut.
Fazla etkili olmasalar da Kemal Burkay'ın HAKPAR'ı, rahmetli Şerafettin Elçi'nin KADEP'i gibi... Ama Liberal Demokrat Parti yok. Oysa bölgede, liberal, demokrat ve muhafazakâr kimlikli önemli bir orta sınıf var ve onlar "Yeni Türkiye"ye uygun, sivil bir siyasetin devreye girmesini istiyor.
Bir süre önce gittiğim Diyarbakır'da eski DDKD'li İmam Taşçıer, Halim İpek ve Abdulhay Okumuş'la bir araya geldim. Sivil siyaset zemininin ortaya çıkmasıyla yeniden buluşan DDKD'liler yeni bir parti kurma hazırlığında. Ama bu parti, geçmişteki ve bugünkü siyasi yapılardan hayli farklı olacak.
Hareketin sözcüsü İşadamı İmam Taşçıer, temel farkı şöyle anlatıyor: "Yeni parti için ayın 19'unda yol haritamızı çizecek bir toplantı yapıyoruz. Geçmişte olduğu gibi sosyalist eksenli olmayacak. Zaten sosyalist olduğunu söyleyen partiler var, biz herkesin içinde yer alabileceği bir kitle partisi hedefliyoruz. Liberali, demokratı, muhafazakârı, işadamı esnafı ve işçisiyle bir liberal demokrat parti. Buna toplumun ihtiyacı var."
İki yıl önce yurtdışında yaşayan eski DEP Milletvekili Yaşar Kaya o ihtiyacı şu sözlerle dile getirmişti: "Kürtlerin, yüzü batıya dönük liberal demokrat bir partisinin olması zarurettir."
Silahların susmasına paralel olarak, siyasetin önünün temizlenmesi başta Kürt siyaseti olmak üzere, Türkiye siyasetini derinden etkileyecek ve çeşitlendirecek.

Öğrenci andı hukuki mi?

Demokratikleşme Paketi'nin bazı maddeleri sadece haksızlıkları gidermiyor, aynı zamanda topluma dayatılan ve tek tipleştiren zihniyeti de değiştiriyor.
Çoğulcu, çok kültürlü toplumun yolunu açıyor. Öğrenci andının kaldırılması tam da böyle bir reform... Bugüne kadar bu andın insanlar üzerinde nasıl bir travmaya yol açtığı ortaya konmadı. Ama bu andı sorunlu yapan sadece o yanı değil, bir başka çehresi daha var. Onu da Eğitim Müfettişi okurum Sabri Ayçiçek hatırlattı:
"Pakette bir konu var ki kimse dikkat etmedi: Öğrenci andı. Kaldırılan öğrenci andı, sosyal, kültürel olarak 'sorunlu' olması yanında hukuki de değildir. Ülkemizdeki öğretim çağı çocukları, 6287 sayılı yasa gereği 6-13 yaş aralığındadır.
Yani hepsi 15 yaşın altındadır. Hukukun evrensel normlarından biri de '15 yaş altı çocuklara yemin verdirilmez' kuralıdır ve bizim CMK'nun 50. maddesinde bu ifade aynen yer almaktadır.
Şimdi yıllardır süren bu hukuksuzluğa 'dur' denilmiştir. Bu bile başlı başlına desteği hak eden bir durumdur."
Merak ediyorum "çocuğuma bu andı okutamazsınız" diyen bir anne baba dava açsaydı nasıl bir karar çıkardı?

Yazının devamı için tıklayınız...
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS