Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Laiklerin 'laik devletle' yüzleşmesi

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
UğurMumcu'nun eşi CHP Milletvekili Güldal Mumcu'nun "İçimden Geçen Zaman" kitabıyla, Darbeler ve Muhtıralar Araştırma Komisyonu'nun raporunun üst üste gelmesi iyi oldu.
Çünkü Türkiye kendi karanlık tarihiyle yüzleşmede henüz işin başında ve demokrasiye ulaşmak istiyorsa öncelikle bu yüzleşmeyi başarmak zorunda...
Kitap ve rapor, Türkiye toplumunun bu yüzleşmeye giden yolunu açıyor.
Bugüne kadar bu yüzleşmeyi başaramamanın nedeni sadece güçlü sivil iktidarların olmaması değil. Elbette bugünkü güçlü AK Parti iktidarının bu noktaya gelinmesinde ciddi katkısı var.
Ancak ortada çok daha tehlikeli ve derin bir engel bulunuyor. Toplumsal kesimler arasında yaratılan düşmanlık... Laik-anti laik gerginliği boşuna yaratılmadı.
90'larda onlarca laik aydının öldürülmesinin nedeni buydu.
Toplumsal kesimler arasındaki düşmanlık ve öfke kafaları karıştırdı ve özellikle laik kesimin kendi aydınlarını öldüren karanlık yapıya karşı seslerinin çıkmasını engelledi.
Düşman hep "İslamcı" teröristler veya İran gibi İslamcı ülkelerdi. Güldal Mumcu'nun kitabı geç kalmış olsa da bu ezberi bozacak türden ve laik kesimin çok sahip çıktığı "laik devlet"le yüzleşmesinin ilk adımı.
Ergenekon sürecini hatırlayınca bunun ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılır. 2009'da Güldal Mumcu'ya bir milletvekili olarak bu konular üzerine neden gitmediğini de bu nedenle sormuştum.
Mumcu, nihayet 90'larda seslendirdiği görüşlerini bugün kitaplaştırarak devlet içindeki karanlık adresi yeniden gösterdiği gibi toplumsal kesimler arasında yaratılan düşmanlığın da "suni" olduğu gerçeğine işaret ediyor.
Laik ve sol aydınların önemli bir kesimi kendilerine dayatılan "AK Parti öcüsü"nü bir yana bırakıp bu gerçekle daha erken yüzleşebilseydi darbe girişimi ve Ergenekon davalarından daha etkin sonuç alınır ve gerçek kozmik yapıların üzerine gidilirdi.

Gerçek 'Derin Devlet'i araştırabilecek miyiz?
Biraz geç de olsa siyaset bu yola girmiş görünüyor.
Çünkü Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun eksiklikleri olsa da hazırladığı rapor ve yapılmasını istediği 20 maddelik öneri gerçek anlamda siyasetin önüne bunu yapacak bir yol haritası koyuyor.
O önerilerin birinci sırasında "Yeni Anayasa" yer alırken, ikinci sırasında aslında Türkiye'nin önünü tıkayan tüm sorunların çözülmesini sağlayacak önemli bir öneri yer alıyor: "Gerçekleri Araştırma Komisyonu."
Türkiye'nin yeni anayasa kadar buna ihtiyacı var. Karanlık tarihimiz didik didik edilmedikçe gerçek hukukla buluşmamız mümkün değil. Onun için komisyonun şu önerisini Meclis'in bir an önce hayata geçirmesi gerekiyor:
"Kamuoyunda hukuk dışı faaliyetlerde bulunduklarına dair çok güçlü iddialar bulunan ve Özel Harp Dairesi, Gladio, Kontrgerilla, JİTEM adıyla bilinen oluşumlar bulunmaktadır. Kuruluşunda Seferberlik Tetkik Kurulu, sonra Özel Harp Dairesi ve ardından Özel Kuvvetler Komutanlığı ismini alan, doğrudan Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı birim hakkında, iddia edilen hukuk dışı faaliyetlerin incelenmesi ve buraya ait olduğu iddia edilen kozmik oda/odaların ve buradaki belgelerin araştırılması hususunda; ayrı ayrı araştırma komisyonu kurulması TBMM'ye önerilmiştir."
Bu başarılırsa her kesimin günahı ortaya çıkacak ama ülke de başına musallat olan yüz elli yıllık bir beladan kurtulmuş olacak...

Yazının devamını okumak için tıklayın.
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS