Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Kozinoğlu'nun ölümünde 'derin' şüphe

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Kaşif Kozinoğlu'nu MİT'in gizemli ismi olarak tanıdık. Şimdi cezaevinde ölümüyle bu gizem biraz daha arttı.
Geçmişi Özel Harp Dairesi ile MİT parantezinde geçen bir istihbaratçının cezaevinde ölümü elbette "şüphe" uyandırır.
Üstelik "Enfarktüsten" ölmek veya bir "kazaya kurban gitmek" bu tür insanların ortak kaderiyken...
Aklıma 70'lerin sonunda Aydınlık gazetesinde "Kontrgerilla"ya ilişkin bilgiler veren MİT'le ilişkili Turan Çağlar'ın 1983 yılındaki "Kalp krizi"nden ölümü geldi.
Eski bir asker olan Çağlar, casusluk gerekçesiyle gözaltına alınmış sonra da yargılanmadan "kalp kriz"inden ölmüştü. Dahası "Öldürüleceğim" diye basına mektup yazdıktan bir hafta sonra...
Benzer bir şeyi Susurluk patladığında dönemin Çevre Bakanı Hukuk Müşaviri Akman Akyürek için de söylemek mümkün. Onun ölümünün üzerindeki sır perdesi de henüz aralanmış değil.
Akyürek, Susurluk başta olmak üzere, Uğur Mumcu Suikastı, Faili Meçhul Cinayetler, Hayali İhracat Komisyonları gibi birimlerde raportör olarak görev alan bir isimdi. Bugün karşımızda duran "darbeci" yapının örgütü Ergenekon'a ilişkin belki de ilk bilgileri o verecekti. İstanbul'a önemli açıklamalar yapmaya giderken bir "kaza"da hayatını kaybetti.
Derin yapı tesadüfleri sever. Tıpkı Adnan Kahveci, tıpkı Eşref Bitlis'in başına gelen kazalar gibi... İnsan ister istemez Özel Harp Dairesi ve MİT içinde etkili bir ismin "yoğun spor" yaparken "kalp krizi"nden ölmesine şüpheyle bakıyor. Çünkü Türkiye'nin derin yapısı çok karanlık ve kirli ilişkilerle dolu.
O karanlık geçmiş, 70-80 arasında sağ sol çatışmalarını, 90'larda Susurluk'a bugün de Ergenekon'u karşımıza çıkartıyor.
Kaşif Kozinoğlu bu karanlık tarihin en gizemli isimlerinden biri...
"Eski devleti" temsil eden, 90'larda Azerbaycan darbesinin ve aynı yıllarda Kürt sorununu şiddetle çözme fikrinin mimarı. Almanya'dan Rusya ve Afganistan'a uzanan karanlık olayların önemli bir aktörü.
MİT içinde Özel Harp kökenli olduğu için de "Dokunulmaz"dı. Onun Türkiye'de açığa çıkan mafyatik ilişkileri belki de üstlendiği rollerin en hafifi. Böylesine çok yönlü ve derin geçmişi olan bir adamın ölümünün kafalarda soru işareti yaratmaması mümkün değil.
Ama şu sorunun cevabı da önemli; peki neden?
Son dönemde Ayhan Çarkın'la başlayan, İnternet andıcında Albay Dursun Çiçek'in açıklamalarıyla devam eden bir çözülme süreci yaşanıyor. Kim bilir belki de Odatv eksenli bir operasyonla yakalanıp tutuklanan Kozinoğlu da hayatının sonbaharında farklı bir çıkışa hazırlanıyordu.
Susurluk döneminde askere yakın, genç bir çete üyesi şöyle diyordu:
"Biz 5 bin yıllık bir geleneğin devamıyız. Kimse konuşmaz, bırakın konuşmayı konuşma ihtimali olan da yaşamaz."
Kozinoğlu tutuklandığında şöyle yazmıştık:
"Sadece bugün ve yarın neler olacağını değil, dün neler olduğunu da en çok bilen isimlerden biri. Bu yüzden ifade vermeye geldiğinde eminim Savcılar sadece bugünü değil dünü de soracaklar. İlginç gelişmelere hazır olmalıyız."

Dev otobüs firmaları nerdesiniz?
Van'da meydana gelen ikinci büyük deprem tam bir çaresizliğe yol açtı. Şimdi bir milyonluk bir kent, kışa girerken evlerine girememe gerçeğiyle yüz yüze. Sorun büyük ama o sorun karşısında devletin gösterdiği refleks de yetersiz kalınca insanlar ne yapacağını şaşırdı.
Sonunda hükümet, devlete ait kamplara halkı yerleştirebileceğini açıkladı. Geç de olsa bu önemli bir adımdı. Ancak bu kez de Vanlıları taşıyacak otobüs bulmak sorunu çıktı.
İnanılacak gibi değil ama gerçek bu... Dün Van Valisi Münir Karaloğlu ile konuştum. Çözüm üretmeye çalışan Vali Karaloğlu şöyle diyordu:
"Van'ın yüzde 25'i şehirden ayrılmak istiyor. Bu çok büyük bir kitle. Kimi kamplara kimi de yakınlarının yanına gitmek istiyor. Şu ana kadar 3 bin kişiyi istedikleri yerlere gönderdik. Ama gelen talebi karşılamamız için çok sayıda otobüse ihtiyacımız var. Devletin parası var ama otobüs yok."
Dün bu çağrı başta sabah.com.tr ve hurhaber.com olmak üzere birçok internet sitesinde yayınlandı. Ama ne yazık ki ilgi gösteren tek firma çıkmadı.
Buradan başta Ulusoy, Metro ve Varan olmak üzere o dev otobüs firmalarına sesleniyorum; neredesiniz?
Türkiye toplumu büyük bir arzuyla yardım kampanyasına koşarken sizler 10-20 otobüs gönderemiyor musunuz? İlla bir televizyon kampanyası olunca mı ortaya çıkıp boy göstereceksiniz?
Van halkı sizi bekliyor.

Yazının devamını okumak için tıklayın.

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS