Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

'Kemalizm yapay bir ideolojidir'

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt KüçültAvrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'la Brüksel, Letonya ve Estonya gezisinin ikinci durağı Riga'dayız...

Tarih 10 Kasım... Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 73'üncü ölüm yıldönümüne, ilk kez Türkiye'den binlerce kilometre uzakta bir Baltık ülkesinde tanıklık ediyorum...
Türkiye'nin muhafazakar partisinin bir bakanıyla birlikte başkent Riga'daki Letonya Üniversitesi kampusunda bir salondayız. Saat 09'u 5 geçe Letonya Üniversitesi Siyaset bilimi profesörü Daunis Aures salonu bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyor.
Olması gereken gerçekleşiyor ama Türkiye'deki algının tersliği nedeniyle insanlar bir an bile olsa o tereddüdü yaşıyor; "Acaba yanlış mı görüyorum?" 

Aslında önyargıların yarattığı bu fotoğrafın gerçekliği Bakan Bağış'ın konuşmasıyla daha bir netleşiyor.

Bir ilkin yaşandığı salon tıklım tıklım dolu... İlginin yoğunluğunu gören AB Bakanı Bağış, Türkiye'nin bir barış projesi olan AB üyeliğine ne kadar önem verdiğini Atatürk'ün vizyonuyla açıklıyor:
"Atatürk, kuruluşundan 20-30 yıl önce Avrupa Birliği fikrini gündeme getiren büyük bir liderdir. Kuruluşunda en büyük pay sahibi olduğu Balkan Paktı'nın genişleyerek Avrupa Birliği haline gelmesi gerektiğini söylüyordu. Ömrü savaş meydanlarından geçtiği için barışın önemini çok iyi bilen Atatürk, Avrupa'da barış ve istikrarın bu şekilde sağlanabileceğini öngörmüştü..."
Bu tespiti yapan Bağış, Türkiye'de Atatürk üzerinden AK Parti iktidarına karşı yürütülen siyasi mücadeleye de gönderme yapıyor ve şu çarpıcı sözleri söylüyor:

"Kemalizm Atatürk'ün ortaya attığı ve ürettiği bir ideoloji değildir. Kemalizm içerisinde bizzat Atatürk'e ait hiçbir şey bulunmayan yapay bir ideolojidir ve sistemi elinde tutmak isteyenler tarafından Türk demokrasisinin üzerinde Demoklesin'in kılıcı gibi bir görüntü vermiştir."
Başbakan Erdoğan'ın Mısır gezisinde Müslüman coğrafyada ezber bozan laikli çıkışı gibi Bağış'ın bu yaklaşımı da tartışılacak gibi görünüyor.

Atatürk'e sığınarak "devlet içinde devletler" oluşturmaya çalışanlar ihanet içinde olduğuna dikkat çeken Bağış, şu tespiti de yapıyordu: 

"Türkiye'de Ergenekon davası olarak bilinen yargılama süreci aynı zamanda Atatürkçü düşüncenin de gerçek sahibine yani millete teslim edilme sürecidir."
Menderes'in Demokrat Partisi'ni hatırlatan bu yaklaşım Türkiye'den uzakta da dile getirilse bir hayli yankı yaratacak gibi görünüyor.

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS