Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

İttihat Terakki zihniyetiyle hesaplaşmak

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Başbakan Erdoğan, üçüncü iktidar döneminde çok temel bir tespit yapıyor ve Türkiye'nin asıl yüzleşmesi gereken adresi gösteriyor:
"Biz jakoben, elitist bir zihniyeti teşhir ediyoruz. 'Dün dünde kalmıştır' diyerek geçmişi hasıraltı etmek isteyenler var. Bunlar ellerine yetki geçtiğinde meseleleri sümenaltı ediyorlardı. Bugün Diyarbakır'dan çıkan kemikleri de toprak altı yapmak istiyorlar. Dersim 1939'da üzeri kapatılmış bir faciadır."
Bu yeni bir dönemin başladığına işaret...
Sivil siyaset belki de ilk kez darbeler üreten, faili meçhul cinayet yapan, iç düşman mantığıyla toplumu birbirine düşüren bir gerçeği dile getiriyor.
"Biz 150 yıllık köhne bir zihniyetle mücadele ediyoruz. Devletin tüm kılcal damarlarına kadar işlemiş bir zihniyetle mücadele ediyoruz. Karşımızda 'Terör meselesini çözme' diyen bir zihniyet var. Dersimli olduğu halde Dersim'i ağzına alamayan bir anlayış var. Biz CHP'ye, MHP'ye ve Güneydoğu'nun CHP'si olmaya çalışan BDP'ye rağmen bunu yapıyoruz."
Türkiye solunun da Kürt siyasi hareketinin de paradoksu, bu gerçeği kendine bile itiraf edememesi. Tarihin karanlık dehlizlerinde yaşanan her suikastın, her facianın, her katliamın altında o zihniyet vardı.
Tıpkı bugünlerde çok tartışılan, "Hrant cinayetinin arkasında hangi örgüt var" sorusunun cevabında olduğu gibi...
Kazıyın 1915'teki Ermeni "soykırımını", Komünist Mustafa Suphilerin boğdurulmasını, azınlıkların tasfiye edilmesini, Kürt meselesini kanla bastırma girişimlerini, Sabahattin Ali'nin öldürülmesini, 6-7 Eylül 1955 talanını veya 1 Mayıs 1977 katliamını ya da Uğur Mumcu suikastını... Altında o zihniyet çıkacak.
Ne yazık ki Türkiye'nin tüm muhalif siyasi akımları, bugüne kadar sonradan resmi ideoloji haline gelen bu zihniyetle hesaplaşmayı başaramadı.
Daha doğrusu adını bile koyamadı.
Bu nedenle Başbakan Erdoğan haklı olarak şu tespiti yapıyor:
"İstiklal Mahkemesi'nin vicdansız hâkimlerini kahraman ilan edenler bugün çıkıp da bağımlı yargıdan bahsedemez. Yassıada'nın yargılamalarıyla yüzleşemeyenler kalkıp da yargıyı eleştiremez. Menemen'in peşine düşmeyenler Ergenekon'u, Danıştay olayını anlayamaz."
Bu çıkışla Türkiye'nin özgür ve zengin olmasını istemeyen, iç düşman mantığıyla kendi halkına zulüm eden ceberut zihniyete karşı, ilk kez sivil bir mücadele başlamış durumda.
Türkiye, 100 yılını kaybettiren bu zihniyetle savaşmadığı için uzun yıllar dünyanın en geri ülkeleri arasında yer aldı.
Geçmişte sol adına iktidara gelen partiler bile bu zihniyete çarptıkları için geldikleri gibi gittiler.
Şimdi yeni bir siyasi yolculuğun başındayız. Sayfalar tek tek açılıyor. Dersim'le atılan ilk adımı, İstiklal Mahkemeleri, 12 Eylül diktatörlüğü, Ergenekon dava süreci, Diyarbakır'da ortaya çıkan kemikler ve cuma günü Diyarbakır'da duruşmasına katılacağım faili meçhul cinayetler davası izleyecek.
Başbakan Erdoğan'ı bir siyasi aktör olarak hâlâ aşılmaz kılan da bu gerçeği görmesi...
Geleceğin siyaseti, bu tarihsel hesaplaşma üzerinde şekillenecek.
Kim bilir belki de Başbakan Erdoğan'ın cesurca adını koyduğu "İttihat Terakki" zihniyetiyle bu hesaplaşma, 1915'le yüzleşmeye giden kapıyı da aralayacak.
O kapıyı aralayan bir Türkiye'nin geleceği daha bir aydınlık olacak.

Yazının devamını okumak için tıklayın.

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS