Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

İnatlaşma

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Herkes kaygıyla bugün neler olacağını bekliyor. Bir inatlaşma yaşandığı, bunun arka planında da Gezi aklının olduğu artık biliniyor.
Hükümetteki sertleşme de bu kaygıdan kaynaklanıyor. Bu durum bana tam da 1 Mayıs 1977'yi hatırlatıyor.

O günü yaşamayanlar bilmeyebilir ama o 1 Mayıs'a katılanlardan biri olarak o güne nasıl bir inatlaşmayla gidildiğini iyi hatırlıyorum. 15 gün öncesinden DİSK ve onu destekleyen sol gruplar, o zaman "Maocular" olarak nitelenen grupları 1 Mayıs meydanına almayacaklarını açıklamışlardı. Gerekçeleri de "olay çıkarma" ihtimaliydi.

Maocu gruplar ise inatla "biz Taksim'de olacağız" demişlerdi. Kendilerine Saraçhane veya başka bir yer gösterilmesine rağmen inatlarından vazgeçmediler. Sonuçta denildiği gibi olay çıktı ve 34 yurttaşımız yaşamını yitirdi.

Bugün de benzer bir inatlaşma yaşanıyor. Aktörler sadece yer değiştirmiş görünüyor. O gün DİSK'in savunduğunu bugün hükümet savunuyor, o gün Maocuların rolünü bugün DİSK ve çevresi üstleniyor.

Daha ilginci hatta ironik olanı, Maocu gruplardan hâlâ varlığını sürdüren Aydınlık grubu ve lideri Doğu Perinçek'in bu inatlaşmayı görüp, kutlamayı Kadıköy'de yapıyor olması...

İnatlaşmayla gidilen o 1 Mayıs'ta kazanan işçi sınıfı değil, derin yapılar oldu. İster derin operasyon deyin, ister sol grupların iç çatışması, işçiler kazanmadığı gibi hâlâ o olay da aydınlatılabilmiş değil.

Haklı olmak, bazen çok istenen şeyin yapılacağı anlamına gelmez. Bazen inatlaşmayı bırakmak, daha büyük kazanımların yolunu açar. Bunu da en iyi işçi sınıfı bilir.

1 Mayıs'ın tarihine, 34 yurttaşımızın anısına elbette sahip çıkmak önemli. Ancak, çözüm süreci gibi, 99 yıl sonra yayınlanan taziye mesajı gibi yüzyıllık sorunlarla yüzleşmenin yapıldığı bir tarih aralığında inatlaşmayı sürdürmek, geçmişten hiç ders alınmadığını gösteriyor.

Hükümet, tıpkı 77 1 Mayıs'ında DİSK'in "çatışma çıkacak" kaygısını taşıyorsa bunu hiç mi dikkate almayacağız? Çatışmacı ortamın ne işçilere, ne demokratikleşmeye, ne de hak ve özgürlüklere katkısı olmayacağı çok açık.

Amaç gerçekten 1 Mayıs'ı kutlamak mı yoksa bazı güçlerin veya küçük sol grupların kuyruğuna takılıp, "hükümeti yıkmak" ham hayallerine kapılmak mı?

1 Mayıs'ta yaşamını yitirenlerin anısına saygı gereği bunu herkesin düşünmesinde yarar var.

"Telkinle iş yapmadım"

Önceki gün yazdığımız "TUSKON'a kıyağın perde arkası" başlıklı yazıda adı geçen Maliye Bakanı Müşaviri Bahadır Özkan, bir cevap metni gönderdi. O cevabı biraz kısaltarak yayınlıyorum:

"Öncelikle yazıda teknik bir düzeltme yapmak istiyorum. Arsanın ivedi olmamasına rağmen kılıfına uydurularak pazarlık usulü ile yazıda bahsi geçen derneğe verildiğine ilişkin iddia tamamen hayal mahsulüdür. Böyle bir işlem yapmaya ne Sayın Maliye Bakanımızın, ne de Bakanlık bürokratlarının yetkisi yoktur.

Bu bağlamda şahsım tarafından KMYO Mütevelli Heyeti Başkanı Bahaattin DURMUŞ'a "Dilekçeni al yoksa diğer işlerin de yürümez" şeklinde herhangi bir telkinde veya tehditte bulunulmamıştır.

Maliye Bakanımız Sayın Mehmet ŞİMŞEK'e 2009 Haziranı'ndan 2013 Ocak ayına kadar yaklaşık 4 yıl danışmanlık yaptım. Görevimi, Anayasa ve yasaların çizdiği sınırlar içinde, sıralı amirlerimin talimatları doğrultusunda yerine getirdim ve getirmekteyim. Bunun dışında herhangi bir kişi, kuruluş veya yapıdan talimat alarak veya telkinle iş yapmadım. Yazınızın son paragrafında belirtilen çevrelerle herhangi bir ilişkim olmadığı gibi arsanın herhangi bir istekliye verilmesi konusunda şahsım tarafından hiçbir çaba sarf edilmemiştir."

Yazının devamı için tıklayınız...
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS