Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

İlhan Kesici ve 'kirli kadrolar

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

 

Toplumun gündeminde olmasa da günlerdir bir kısım siyasetçi DP'nin başına kimin geleceğini konuşup duruyor.
Yerel seçimlerden sonra daha da irtifa kaybeden DP, bir umut Tansu Çiller'in dönmesini bekledi.
Ancak Çiller'in, siyaset tarihinde belki de az rastlanacak bir beklentisi vardı: "Tam mutabakat olursa dönerim."
Bir anlamda "ortak karar" istiyordu. Çiller bu ortak kararı görmediğine göre, anlaşılan dönmeyecek.
Zaten başta "Güniz Sokak" olmak üzere kimse de dönmesini istemiyor. DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk daha da ileri giderek şöyle diyordu:
"Yeni genel başkanın her alanda, iktisadi, siyasi ve ahlaki alanda partiyi uçurması gerekir."
Çiller'
in bu sert yaklaşıma dava açarak mı yoksa dönerek mi cevap vereceği beklenirken, gözler CHP'den istifa eden İstanbul bağımsız milletvekili İlhan Kesici'ye çevrildi.
Tabii aday olmak isteyen Ahmet Özal ve Gültekin Uysal gibi isimler de var ama bence "Baba" DP'yi onlara kaptırmaz.
Bu saatten sonra Kesici'nin gelmesi de derde deva olmayacak ama yine de bugünkü durumdan daha iyi olacağı çok açık.
Peki, Kesici DP'nin başına geçmeye "Evet" der mi?
Kulislere göre partililerin "ısrarı"na dayanamayan Kesici, "Evet" demiş... Bu gelişmeyi duyunca 2007 seçimleri öncesini hatırladım. O kaotik günlerde zaman zaman Kesici ile bir araya gelip konuşuyorduk. Sanıyorum CHP'ye geçmeden bir gün önceydi. Bir gece yarısı telefonla aradı ve uzun uzun konuştu.
Bir yandan Türkiye analizi yapıyor, bir yandan da CHP'nin siyaseten gerekliliğini anlatıyordu. Ben de özellikle CHP tercihini çok merak ettiğim için, samimiyetle kararında neyin etkili olduğunu sordum. Çok şey anlattı ama hiç unutmadığım şu tespiti beni şaşırtmıştı:
"Benim CHP tercihimin bir önemli nedeni de bizim merkez sağdaki siyasi kadroların kirlenmesidir. Özellikle 90'lı yıllarda bu kadrolarla ilgili söylentiler ayyuka çıktı. Ama CHP kadroları için aynı şey söylenemez... Belki iş yapamaz, beceriksiz denilebilir ama kirli işlere bulaştıklarını kimse söyleyemez. Kadroları çok temiz. Benim CHP'ye geçmemin önemli nedenlerinden biri bu."
İlginç bir tespitti... Kesici bunları anlatarak bir anlamda vereceği kararın haklılığını test ediyordu.
Aradan çok değil üç yıl geçti.
Şimdi DP'ye döneceği söyleniyor.
Acaba ne oldu da Kesici "temiz kadrolara sahip CHP"yi bırakıp tekrar merkez sağa döndü ya da dönecek?
Gerçekten merak ediyorum...

'Tek parti zihniyeti hâlâ pusuda'

Bugün Demokrat Parti'nin kuruluşunun 65'inci yıl dönümü... Türkiye'nin tek şef, tek parti döneminden çok partili döneme geçişinde bu tarihin önemi çok büyük. Kurulduktan 4 yıl sonra 14 Mayıs 1950'de "Yeter Sez Milletin" sloganıyla iktidara gelen DP, 10 yılda toplumsal uzlaşmadan, ekonomik kalkınmaya birçok yeniliğe imza attı. Ama en önemlisi sivil siyaset yolunun açılmasıydı.
Bu nedenle artısı ve eksisiyle DP dönemi bir sivil dönemdi. Dindarlar, Kürtler ve azınlıkların biraz olsun rahat ettikleri bir dönemdi. Ama ne yazık ki o dönemi de "Tek parti" zihniyetinin ürettiği 60 askeri darbesi yıktı. Hem de toplumun çok sevdiği başbakan Adnan Menderes ve iki arkadaşını idam sehpasına göndererek.
Önceki gün Meclis kürsüsünden AK Parti Milletvekili Zeynep Dağı, DP'nin kuruluş yıl dönümü nedeniyle sivil siyaseti önceleyen sıcak bir konuşma yaptı. DP geleneğine AK Parti'nin sahip çıktığını söyleyen Dağı'nın şu sözleri ilginçti:
"Tek parti döneminin anti demokratik uygulamalarını bu ülkenin bekası için bir model olarak gören zihniyet, hâlâ pusuda bekliyor."
AK Partili Zeynep Dağı, DP'ye sahip çıkıp anarken, adı DP olan partinin eski DP'nin tam tersi cenahta rol üstlenmesi ilginç değil mi?

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS