Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

HDP kongresi ve 'Barikat' siyaseti

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Nihayet beklenen Halkların Demokrasi Partisi kongresi yapıldı ve Meclis'e 5'inci parti olarak girdi. Kimse BDP-HDP ayrımını tam olarak anlamadı ama yine de sol ve Kürt siyasi hareketi bu yeni buluşmayla hayli hareketlendi.
Bunda Öcalan'ın katkısı büyük. Bir anlamda 40 yıldır cephe, blok ve seçim ittifakı gibi çok sayıda birleşme modeli deneyip başaramayan sol, ilk kez Öcalan sayesinde bir araya geldi.
Parti yönetiminde solun her renginden isim var ama Türkiye toplumundaki karşılıkları sıkıntılı. HDP, tabanı büyük çoğunluğuyla Kürt, tavanı da büyük çoğunlukla eski sol aktörlerden oluşan bir parti.
Bu tablonun BDP içinde derin bir tartışma yarattığını daha önce yazdım. BDP içindeki sivildemokrat, Kürt siyasetçiler de, Altan Tan gibi muhafazakâr demokratlar da "marjinal sol"la buluşmanın "Türkiyelileşme"ye yetmeyeceğini söylüyor.
HDP kongresi de bunu çok net ortaya koyuyor. Kongredeki siyaset diliyle en başta Öcalan'ın siyaset dili çelişiyor.
Bir yanda eski solun "barikat" dili ve o dilin hâkim olduğu Gezi ruhu yüceltiliyor, öte yanda Öcalan'ın demokratik siyasete çağrısı alkışlanıyor. Bir yanda Kürt sorununu yaratan CHP ile ittifak seslendiriliyor öte yanda mevcut iktidarla çözüm süreci üzerinden siyasetle müzakere sürdürülüyor.
Bir anlamda çatışmacı "barikat" siyasetiyle, demokratik "müzakere" siyaseti karşı karşıya.
Özellikle barikat dili, ne çözüm sürecinin ruhuyla ne de Öcalan'ın 21 Mart Newroz konuşmasıyla örtüşüyor. BDP içindeki karşı çıkışın nedeni de bu.
Sol belki de tarihinde ilk kez 40 parça da olsa bir araya geliyor ama bu buluşmayla "çözüm kabiliyetini mi yoksa sorun çıkarma kabiliyetini mi?" devreye sokacak, göreceğiz.
Ama şimdiden "barikat" diliyle ipucunu verdiği için şunu söyleyebiliriz: Solun kitle siyasetine yönelmesi anlamlı görünse de eski alışkanlıklarını sürdürdüğü sürece bu solu, Kürt siyaseti ve tabanı da "marjinallik"ten kurtaramayacak görünüyor.

Kars- Tiflis- Bakü hattı

Bugün Marmaray açılıyor. Marmaray'ı, Pekin'i Londra'ya bağlaması nedeniyle küresel dünyanın modern "İpek Yolu" olarak nitelemiştim.
Marmaray o yolun en önemli halkası. O bitti, devamı da geliyor. İstanbul'dan Kars'a Kars'tan Tiflis ve Bakü'ye uzanan demiryolu ağı bütün hızıyla sürüyor.
DDY Genel Müdürü Süleyman Karaman şu bilgileri veriyor:
"Ankara- İstanbul hızlı tren bitiyor. Ankara Sivas arasının yapımı sürüyor. Sivas Erzincan arası ihale aşamasında, Kars'a kadarki kısmın projesi de hazır. Kars-Ahırkelek arasındaki 105 kilometrelik yolun 76 kilometresini Türkiye, geriye kalanını ise Gürcistan yapıyor. Ondan sonra Tiflis-Bakü arasındaki 160 km'lik demiryolu var ve yenilenmesini Azerbaycan yapıyor. Bunlar 2016'da bittiğinde Kazakistan üzerinden Pekin'e gidilecek."
Bu hattın Türkiye'ye ve lojistik merkez olacağı için Kars'a neler kazandırdığını da eski DLH İnşaat Genel Müdürü, şimdi Kars Milletvekili Ahmet Arslan'la konuştum. Arslan, hattın nasıl bir dönüşüme yol açacağını şöyle anlatıyor:
"Kars'ta 330 dönümlük arazi hazırlanıyor. Burası yüklerin işleneceği lojistik merkez olacak. Kazakistan, bugünden 10 milyon ton yük taşıma garantisi veriyor. Türkiye'de yılda 25 milyon ton yük taşındığını düşünürsek bu rakamın ne kadar önemli olduğu anlaşılır. Bu hatta yılda 35 milyon ton yük taşıma söz konusu. Pekin'den Avrupa'ya özellikle yük taşımacılığında büyük potansiyel var."
Anlayacağınız Pekin-Londra hattı hayali de gerçekleşmek üzere.

Yazının devamı için tıklayınız...
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS