Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Haliç'in kıyısında bir Kürt ressam

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Dün, Haliç kıyısındaki Santral İstanbul'da, iki bakanın katıldığı Küresel Sorunlar Platformu'nu, belki de son dönemin en ilginç resim sanatçısı Ahmet Güneştekin'in insanı sarsan sergisiyle iç içe izledim.
Avrupa Bakanı Egemen Bağış'la konuğu İsveç Uluslararası İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Gunilla Carlsson, "AB'nin geleceğinin falına baktılar" başlıklı platformda konuştuktan sonra Güneştekin'in sergisini gezdiler. Gezi sırasında Carlsson şöyle diyordu: "Büyüleyici... Bunu dünyaya taşımalısınız."
Ressam Güneştekin bu övgüye yaşadıklarına atıf yaparak cevap veriyordu: "2005'e kadar pasaport alamayan biriydim. Şimdi AB Bakanımız Egemen Bağış'ın da desteğiyle hem AB ülkelerine hem de dünyaya açılmayı planlıyoruz."
Bu konuşma üzerine başından beri Güneştekin'e destek veren AB Bakanı Bağış araya girip şu tespiti yapıyor:
"Bu ülkede 15 yıl önce insanlar Kürdüm demekten korkuyordu. Şimdi Haliç'in kıyısında bir Kürt ressamın sergisini AB bakanlarıyla birlikte geziyoruz. Kimse artık kimliğini saklamıyor. Bu da Türkiye'nin zenginliği."
Güneştekin'in Santral İstanbul'da ay sonuna kadar sürecek sergisi gerçekten görülmeye değer. Bu toprakların geçmişiyle bugünü arasında bağ kurmaya çalışan ilginç bir ressam. Bugüne kadar Türkiye'nin 65 ilinde açtığı sergileriyle farklı bir çizgiyi temsil ediyor. Kendi deyimiyle Anadolu'dan, Mezopotamya'dan aldıklarını götürüyor ve daha zenginleşerek geri dönüyor.
Belki daha önce benzeten oldu ama ben Güneştekin'i edebiyatın dev ismi, Yaşar Kemal'in tuval üzerinde çalışan hali olarak niteliyorum. Yaşar Kemal de bunu fark ettiği için başından beri Güneştekin'e destek veriyor. Bir de Mustafa Erdoğan'ın Anadolu Ateşi'yle yüreklerimizi ısıtan çabasına benzetiyorum. Yaşar Kemal de Mustafa Erdoğan da dünyanın 60'ı aşkın ülkesine bu toprakların rengini, sesini, ritmini, sevincini ve acısını ulaştıran evrensel sanatlarıyla milyonlarca dünyalının gönlünü kazandılar.
Şimdi sıra Güneştekin'de.
Güneştekin'le ayaküstü konuşurken ne zaman dünyaya açılacağını soruyorum. Şöyle diyor:
"Artık zamanı geldi. Eserlerim gitti ama ben hep bir proje ekseninde ve bir müzede bir etkinlik yapmak istiyorum. Bu tabii kolay değil, ya bir kurum ya da devlet destek vermeli. Mutlaka Avrupa'nın büyük kentlerine bu tür büyük bir sergiyi taşımamız lazım."

Bir yılda 70 film!
Dünyayı sarsan ekonomik krize rağmen turizmde Türkiye hâlâ büyük şansa sahip. Sadece deniz- güneş- kum klasik sıralamasıyla değil, bugün tarihi eserleri, kayak merkezleri ve Karadeniz'deki farklı doğası, nehirleriyle de dünya turizminin ilgisini çekiyor. Elimde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay imzalı bir kitapçık var. Kısa ve öz biçimde turizm alanındaki gelişmeleri anlatıyor. Tarih Aralığı; 2002-2012. Değişen çok şey var ama birkaçı gerçekten önemli.
Türkiye 2002'de gelen turist açısından dünya sıralamasında 17'nci sıradayken 2010'da 7'nci.
2002'de turizm geliri 11.9 milyar dolar... 2011'de bu rakam yüzde 93 artarak 23 milyar dolara ulaştı.
Kültür tüketimi açısından da son 10 yıl fena değil. 2002'de 42 kültür merkezi varken bugün sayı 84. Tiyatroya giden seyirci sayısında da ciddi artış var ama en büyük değişim sinema sektöründe yaşanmış. 2002'de 9 yerli film vizyona girerken bugün sayı 70 civarında.
2002'de 2 milyon olan yerli film izleyici sayısı 2011'de 21 milyona çıkmış. Gündemimizden eksik olmayan iç karartıcı olaylara rağmen, bu gelişmeler insana umut veriyor.

Yazının devamını okumak için tıklayın.

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS