Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Gökkafes 'masum' kaldı

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

İstanbul'un tarihi silueti ne yazık ki son yıllarda nereden yükseleceği bilinmeyen gökdelenlerle gölgeleniyor.
İşin bir binayla sınırlı olmadığı başka binaların da olduğu biliniyor.Zeytinburnu'ndaki bina gündeme gelince bir mimar arkadaşım aradı ve şunları söyledi:"İstanbul'u yönetenler umursamadığı gibi İstanbullular da ilgilenmiyor. Adalar'dan İstanbul'a gelince bir bakın ne göreceksiniz. Feriköy'den yükselen o devasa gökdelen tarihi yarımadanın içinden çıkıyor neredeyse..."
Bir dünya şehri olan İstanbul'da elbette gökdelenler olacak. Hatta yüzde 60'ı iskânsız ve deprem riski taşıyan semtlerin dönüştürülmesinde gökdelenler çıkış yolu da olabilir. Ama nereye ne yapılacağını planlamak koşuluyla...
İstanbul'un sorunu bu işte... Hâlâ kentin bütünlüğünü sağlayacak bir plan yok. Sanıyorum nereden neyin yükseleceği hesabı yapılmadığı için İstanbul Büyükşehir Belediye yönetimi de şaşkın durumda.
Bu nedenle hafta içinde İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İstanbul'un "Siluet Ana Planı" adıyla yeni bir çalışma başlattı. Böylece silueti etkileyecek yapılara kısıtlama getirilecek.
Peki, bu nasıl olacak?
Şu anda İstanbul'un birçok semtinde benzer gökdelenlerin yükseleceği sır değil. Daha vahim olanını bir toplantıda karşılaştığım Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın söyledi. Aydın'a Zeytinburnu'ndan yükselen yapının durumunu sorunca biraz da kızgın bir biçimde şöyle diyordu:
"Sadece basına yansıyan o bina değil onun gibi çok sayıda bina yükselecek Zeytinburnu- Kazlıçeşme hattında. O zaman ne olacak? Kıyamet kopar." Korkarım böyle giderse kıyamet sadece Zeytinburnu'nda değil Taksim'de, Levent'te, Zincirlikuyu'da, Kadıköy'de hatta tüm İstanbul'da kopacak.
Sahi yeşil alanı az, meydanı olmayan ve bol gökdelenli bir İstanbul mu dünya kenti olacak?
Neredeyse, o çok tartışılan ve hançer diye nitelenen Gökkafes bunların yanında "masum" kaldı.
Umarım İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu hafta gündeme getirdiği "Siluet Ana Planı" çalışmasıyla yetinmez; İstanbul'un bütünlüğünü düşünerek nereye ne yapılacağı konusuna bir son nokta koyar.

Cafe Aman İstanbul

İstanbul'un derinliğini, renkliliğini ve çeşitliliğini belki de en iyi müzik anlatır. İnsanlar ayrı düşse bile ortak değerleri müzik hep yaşar. Bir süredir sevgili arkadaşım "İnsan Hakları uzmanı" Ruken Tekeş Çalıkuşu süpervizörlüğünü yaptığı bir müzik grubundan söz ediyordu: Café Aman İstanbul...
Adı eskilere 1850'lere dayanan Café Amanlar'ı bugüne taşıyan bir müzik grubu. Yaptıkları müziği "Fasl-ı Rembetiko" olarak tanımlıyorlar...
Çalıkuşu ne yaptıklarını şöyle anlatıyor:
"İstanbul, İzmir ve Atina'dan yıllanmış şarkıları icra eden Café Aman İstanbul, Osmanlı döneminden başlayarak günümüze kadar ulaşan ve kaybolmaya yüz tutan rembetiko ezgilerini, Türk-Rum müzisyenlerin kardeş sofrasına taşıyor, dinleyicileriyle paylaşıyor."
Bir arkadaşımla gidip, grubu Beyoğlu Ghetto'da dinledim. Müzisyenlerin hepsi İTÜ Konservatuar mezunu, içlerinden üçü de öğretim üyesi.
Café Aman İstanbul üyeleri aynı zamanda bir Türkiye mozaiği...
Kimi İstanbul'dan, kimi Hatay'dan, kimi de Ordu'dan geliyor.
Café; Aman İstanbul, uzun yıllardır profesyonel anlamda 'rembetiko müziği' üzerine çalışan; paralel süreçte yurtiçinde ve yurtdışında müzik icra etmiş, müzikal altyapıları ve sahne performansları güçlü, deneyimli virtüöz müzisyenlerden oluşuyor.
Vokalde grubun kurucusu Stelyo Berber ve Pelin Suer, Atalay Durmaz: Maestro, Keman, Serkan Mesut Halili: Kanun, Erdem Şentürk: Ut, Dimitris Lapas: Buzuki, Gitar, Ersin Killik: Vurmalılar, Neyzen Özsarı: Kontrbas.
Onları sahnede dinlemenizi öneririm. İnsan, "Bu çeşitliliği kaybetmeseydik acaba nasıl bir İstanbul olurdu?" diye düşünmeden edemiyor.

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS