Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Genelkurmay başkanları da yargılanır

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Türkiye'nin sivil güçleri, "vesayet sistemi"yle imtihanında önemli bir noktayı geride bırakıyor. Bugün, ilk kez eski bir genelkurmay başkanı olan İlker Başbuğ, "şüpheli" sıfatıyla ifade verecek.
Nereden nereye demeyeceğim, olması gereken yere doğru gidiyoruz. Çünkü çok değil 5 ay önce 13 Ağustos 2011'de aynen şöyle yazmıştık: "Delil klasörlerinde yer alan 'Sn. K'a arz'la (Sayın Komutan'a arz) kimin kastedildiği de çok açık; Dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ... Hasan Iğsız'ı tutuklatan belgeler, Başbuğ'u da yargı önüne çıkartacak görünüyor.Böylece, Türkiye ilk kez somut bir belgeyle 'darbe üreten zihniyeti' ucundan değil, en başından yakalamış olacak."
Kuşkusuz bu noktaya durduk yerde gelinmedi.
Çünkü o genelkurmay başkanıyken, Nisan 2009'da Poyrazköy'de Bedrettin Dalan'a ait arazide çıkan Lav silahlarının boru değil gerçek olduğu, AKP ve Gülen'i Bitirme Planı"nın "kâğıt parçası" olmadığı anlaşılmasına rağmen bir şey yapılamadı.
O görevdeyken, bırakın yargılamayı kimse kalkıp "Kurumun adını yalanlarınla kirletme" bile diyemedi.
Hakkını yemeyelim, olup bitenlerden rahatsız olanlar vardı ve onlardan birinin Kasım 2009 tarihli ihbar mektubu ilk kıvılcımı çaktı. Onu önce Albay Dursun Çiçek sonra da emekli Org. Hasan Iğsız doğruladı.
Onlara göre emri komutan vermiş, onlar da "andıç" hazırlayarak hükümet aleyhine yayın yapan internet siteleri kurdurmuştu.
Bu davayla "AKP ve Gülen'i Bitirme Planı" davasının birleştirilmesi de o dönemin topyekûn yargının önüne çıkacağını gösteriyor.
Herkesin hesap verdiği, "dokunulmaz"ın olmadığı yeni bir dönemdeyiz. Bunu da 12 Eylül 2010 referandumuna borçluyuz.
O referandum öncesinde, en çok da kendini "sol" tanımlayan siyasi ve medyatik aktörlerin çabalarını hatırlıyorum. "Yetmez ama evet" diyenlere ne çok saldırdılar.
Şimdi 12 Eylül'ü yapan generallerin yargılaması da başlıyor. O darbenin iki ismi, Evren ve Şahinkaya yaşlarına rağmen yargı önüne çıkacak. Elbette darbenin yaraları sadece iki general emeklisinin yargılanmasıyla kapanmaz.
Baksanıza hâlâ, o 12 Eylülcülerin 30 yıldır bu ülkeyi cendereye alan anayasalarını bile değiştiremedik. Ama yargı süreci bir ilk adım ve önemli bir dönüm noktası.
Türkiye'de ne yazık ki bu tür değişimler "radikal" değil "soft" oluyor. Çünkü hâlâ güçlü bir vesayetçi yapı, o yapının da siyaset ve medyada güçlü dayanakları var. Ve kaos yaratmakta ustalar...
Düne göre iyi bir yerdeyiz ama yetmez.
Daha çok demokrasi gerekiyor. Demokrasi olsa dün akşama doğru Ankara'da Uludere ve büyük olasılıkla da İlker Başbuğ eksenli "Neler oluyor?" sorusu sorduran sivil-asker görüşmeler trafiğine tanık olmayız.

ODTÜ Van'da kampanyası
Van depreminin yaraları hâlâ sarılmaya çalışılıyor, çaba gösterenlerin başında da sivil toplum örgütleri geliyor. Birkaç gün önce ODTÜ Eymir Kültür Vakfı'nın bir çabası dikkatimi çekti. Onları harekete geçiren ise Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal'ın şu çağrısı: "Van hayalet şehre döndü, yere düştü.
Eğer üniversiteyi ayağa kaldırırsak Van da ayağa kalkar. Bunun için herkesi üniversiteye sahip çıkmaya davet ediyorum. İşadamlarını, STÖ'leri, hayırseverleri üniversitenin barınma sorununu çözmeye, üniversiteye sahip çıkmaya davet ediyorum."
Van'da 21 bin üniversite öğrencisi vardı.
Deprem bu öğrencileri de evsiz, yurtsuz bıraktı. Şu anda Yurt-Kur'un 2 bin 500 kişilik yurdu var. Yurt, bu nedenle acil bir ihtiyaç.
İşte ODTÜ Eymir Kültür Vakfı bu acil ihtiyaçtan yola çıkarak geçen aralıkta başlattığı kampanyayla ilk elden 500 kişilik iki katlı prefabrik okul ve 192 kişilik 2 katlı yurt binasının temelini attı.
ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar'ın da destek verdiği "ODTÜ Van'da" kampanyası sadece bir başlangıç...
ODTÜ'lülerin bu anlamlı girişimine herkesin destek vermesi gerekiyor.

Yazının devamını okumak için tıklayın.

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS