Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Faili meçhuller soruşturması bitti mi?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Tıpkı CHP gibi Türkiye'nin tarihi de karanlık olaylarla dolu... Biri kurucu parti öteki de kurulan devlet olunca bu sonuç doğal tabii...
Bu yüzden nereye elinizi atsanız üstü örtülmüş derin yaralar çıkıyor karşınıza... Her kesimin payına düşeni aldığı derin yaralar.
O yaraların bu toplumda travma yarattığı çok açık... Ama o travmanın nasıl bir sonuca yol açtığını, belleğimizde nasıl derin izler bıraktığını bilmiyoruz. Belki de bu yüzden gerçek yüzleşmeye cesaret edemiyoruz.
Hâlâ da bu konularda "bir adım ileri iki adım geri" durumundayız.
Bırakın tarihin derinliklerini 90'larda yaşadıklarımızla bile yüzleşmekten korkuyoruz.
93'te adı konmamış, 28 Şubat'ta ise postmodern darbe milyonların gözü önünde gerçekleşti.
İnfazları, katliamları, suikastları, hükümet düşürmeleri kötü bir Hollywood filmi seyreder gibi izledik.
Şimdi olup bitenlere hesap verecekler umuduyla bakıyoruz.
Peki, verecekler mi?
Önceki gün Ankara'nın başlattığı "Faili Meçhul Cinayetler" soruşturmasında sürpriz tahliyeler olması herkesi şaşırttı.
Nasıl şaşırtmasın ki, süreci "vicdan azabı"na dayanamayıp başlatan Ayhan Çarkın içeride diğerleri dışarıda.
Bu sürecin nasıl işleyeceğini göreceğiz ama bana kalırsa soruşturmanın Ankara'da başlatılmış olması bu noktaya geleceğinin işaretiydi. Çünkü Ankara bu tür işleri sonuca ulaştırmak istemiyor. Ankara bildiğimiz Ankara.
Devreye İstanbul girmezse Türkiye'nin 90'larla yüzleşmesi hayal... 

Yüzüm Kızarıyor

Üç gün önce kaleme aldığım "Susurluk döneminin 'Mehmet'ler savaşı" başlıklı yazımda,90'lara tanık olmuş, kendini solda gören veya sosyal demokrat olduğunu söyleyen siyasi aktörlerin o dönem neden suskun olduğunu sormuştum.
O isimlerden biri, demokrat kimliğiyle bilinen eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis'ti. Halis, 90'larda derin yapının kapsama alanına girmiş ve üstü çizilecek Kürt işadamları listesinde yer almıştı.
Pervasız ve hukuksuz devlet öyle bir şey ki, hükümette bakan olan bir ismi bile gözünü kırpmadan "ölüm listesi"ne koyabiliyor.
Ama asıl vahim olan bu dehşetli durum karşısında hükümet ortağı olan sosyal demokratların suskunluğu...
Bu gerçeği, dava açarak olayın üzerine gidip bugüne ışık tutan verilerin ortaya çıkmasını sağlayan Ziya Halis şöyle anlatıyor:
"1991 seçimlerinde kurulan DYP-SHP koalisyonundan umutluyduk. Ama maalesef Türkiye'nin en karanlık dönemlerinden biri bu koalisyon zamanında yaşandı. Biz yumuşama beklerken tam tersine şeyler oldu. Yargısız infazlar, suikastlar, köy yakmalar.
Geriye dönüp baktığımda o süreçte bir şekilde yer almış olmaktan dolayı kendimi suçluyorum.
Yüzüm kızarıyor."
Teşekkürler Ziya Halis... Sizin "yüzüm kızarıyor" deme yürekliliğini gösteriyor olmanız gerçekten çok önemli... Ya diğerleri?
Onların yüzü kızarıyor mu çok merak ediyorum... 

Çarkın'dan mesaj var

Birkaç gün önce Ayhan Çarkın'ın büyük oğlu Tolgahan Çarkın'la bir araya geldik. Aslında daha önce de buluşmuştuk ama bu kez babasından haber getirmişti Tolgahan Çarkın... Ayhan Çarkın oğluyla gönderdiği mesajda şöyle diyordu:
"İçeride moral olarak çok iyiyim. Çok önemli gelişmeler bekliyorum. Eğer tutuklu olanlar bildiklerini biraz anlatsa eminim bu karanlık dönem çok daha çabuk aydınlanacak. Belki korkuyorlar ama bana göre geçmişte yapılanları anlatmak itirafçılık değil. Gerçeği söylemektir. Bu nedenle ben de itirafçı değilim. Vicdanımın sesini dilediğim için bu açıklamaları yaptım."
Ayhan Çarkın
'ın son tahliyeleri nasıl karşıladığı bilinmiyor ama bir şaşkınlık yaşadığı kesin. Oğlunun deyimiyle şöyle de yorumluyor olabilir: Acaba istediklerini aldılar da öyle mi bıraktılar? Yoksa bu iş burada bitti mi?
İzleyip göreceğiz.

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS