Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut ÖVÜR

Dersim'den 1915'e bakmak

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Günlerdir tartışılan, soykırımı inkâr etmeyi suç sayan yasa Fransa meclisinden geçti. İfade özgürlüğü açısından ne kadar saçma da olsa, önümüzdeki süreç bu tür yasaların giderek yaygınlaşacağını gösteriyor.
Bizdeki 301 garabeti gibi buna elbette karşı çıkmak gerekiyor ve çıkılıyor da... Ama bu garabeti açığa çıkarmanın tek yolu öfkelenmek değil, kendi gerçeklerimize dönüp yapılması gerekenleri yapmaktır.
Önümüzde hâlâ yol haritası ortaya konulmayan bir yeni anayasa süreci var, Susurluk skandalıyla ilgili ilginç gelişmeler yaşanıyor ve en önemlisi hâlâ can almaya devam eden bir Kürt meselesi çözülmüş değil. Türkiye enerjisini buralara yoğunlaştırırsa Fransaların anti demokratik yasalarıyla daha kolay baş eder.
Aslında hepsinin ortak noktası da demokratikleşme ve tarihle yüzleşmedir.
Türkiye toplumu hem demokratikleşmenin hem de kendi tarihiyle yüzleşmenin bir yolunu mutlaka bulmalı. Yüzyıldır acıları yarıştıran bir tarih anlayışıyla idare ettik.
Kendi zaafımızı başkalarının zaafı üzerinden tarif ederek sadece zamanı uzattık.
Ama artık gitmiyor. 1915'te ne yaşanmışsa bunun adını koyup gereğini yapmalıyız.
Bu topraklardan silinip atılan Ermenileri anlamanın, yaşanan acıları paylaşmanın bir yolunu bulmalıyız.
Önceki gün bir Ermeni yurttaşın Twitter'de yer alan şu sözleri insanın içini acıtıyor: "Bırakın soykırım veya katliamı, ben 90 yıldır yaşanan aşağılamayı yaratılan nefreti nasıl affedeceğimi bilmiyorum..." Binlerce yıl birlikte yaşadığımız halkları küfürle özdeş hale getiren bir tarih anlayışı işte bu duyguyu yarattı. Bunu biz değiştirmeliyiz.
Bunun yolu da, öyle tarihi belgeleri yeniden tartışalım falan demekle olmaz. Açık açık adını koyup Dersim'le yüzleşmeye başladığımız gibi 1915'le de yüzleşmeliyiz.
Bu konuda yeteri kadar belge de bilgi de var.
Gerçekten de Ahmet Altan'ın şu dedikleri doğru değil mi?
"Beş yıl ya da on yıl önce, Fransa, 'Dersim'de katliam olmadı demek yasaktır' gibi bir yasa çıkartmaya kalksaydı, biz gene aynı tepkileri verir, 'Dersim'de katliam olmadı, isyan bastırıldı' diye yalanlar söyleyerek kendimizi kandırırdık.
Sonunda Dersim gerçeğini gördük, kabullendik. Ermeni meselesindeki gerçeği de görüp kabulleneceğiz..."
Türkiye toplumu artık bu ağır yükü taşıyamıyor.
Taşımamalı da...

Ege kıyılarında 'hormonlu' yapılar
Bodrum'un kaçak şato yazısı Ege kıyılarını da harekete geçirdi. Meğer ne çok "kaçak" veya "hormonlu yapı" varmış o kıyılarda...
Yüksel Okan hem o kaçak yapıları anlatıyor hem de bir öneri getiriyor: "Bodrum'da bahse konu kaçak yapılaşmalar Ege sahillerindeki tüm yerleşimlerde mevcuttur. Belediyelerin duyarsızlığı, vatandaşları cesaretlendirmiş, projesine aykırı olarak büyütülmeyen bina kalmamıştır.Adeta binasını kaçak olarak büyütmeyenler suçlu duruma düşmüştür.
Ege sahilleri gecekondu mahallelerine döndürülmüştür.
Kaçak yapılaşma ile ilgili, Yeni Ceza Yasası'nın 184. maddesi ve görevini yerine getirmeyen ilgililer hakkında 279. maddesinde gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Bu hükümlere rağmen belediye başkanlarının duyarsızlığı sürmektedir. Kaçak olarak büyütülen yapıların eski haline döndürülmesi de artık imkânsız hale gelmiştir.
Birinci derece deprem bölgesinde bulunan Ege sahillerinde meydana gelecek bir depremde kimsenin tahmin edemeyeceği yıkımlar yaşanacaktır.
Mevcut belediyecilik anlayışı ile bunları önlemek mümkün değildir. İmar Kanunu'nda değişiklik yapılarak kıyılar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlanmalı..."
İlginç bir durum, yerelleşme kıyıları beton yığınına çevirince çareyi merkezde arıyoruz.
Yani dünya yerelleşirken biz hâlâ merkezileşiyoruz.
Bakalım Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kıyılara bizi de şaşırtançağa uygun bir çözüm üretecek mi?

Yazının devamını okumak için tıklayın.

MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS